پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به کنگره شیر و خورشید سرخ ایران ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۹ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۹


۲۳ اردیبهشت ۱۳۳۹

پیام شاهنشاه به کنگره شیر و خورشید سرخ ایران


به مناسبت تشکیل مجمع شیر و خورشید در سال ۱۳۳۹ فرصت مناسبی حاصل شده‌است تا یک بار دیگر مراتب رضامندی و خرسندی خاطر خود را از مساعی جمیله این جمعیت خیریه ملی و بین‌المللی ابراز و اظهار داریم.

سال گذشته از نظر حوادث و سوانحی که پیاپی رخ داد، برای کشور ما سالی پر از خوف و خطر بود. در مقابل این پیشامدها جمعیت شیر و خوشید سرخ ایران چنانکه وظیفه داشت با همه مشکلاتی که در میان بود دامن همت به کمر زد و با سرپرستی و راهنمایی والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی خواهر گرامی ما و جدیت و استقامت و فعالیت اعضای خود توانست نسبت به تخفیف آلام و مصائب آسیب‌دیدگان در اقصی نقاط کشور عملاً قیام و اقدام کند و قدم‌های مؤثری بردارد، چنانکه در سایر رشته‌های خدمات صحی و اجتماعی نیز توفیق پیشرفت حاصل نمود. خرسندی خاطر ما بیشتر از اینجا است که خدمتگزاران این جمعیت ملی که شعار آن آیه شریفه (تعاونوا علی‌البر) است در حقیقت به مفهوم واقعی تعاون اجتماعی پی برده و به خوبی دریافته‌اند که جز در سایه اتحاد و اتفاق و همدستی و یگانگی اجتماعی ممکن نیست بار سنگینی که بر دوش ما است، به سر منزل مقصود برسد.

اکنون که نمایندگان شعب جمعیت از شهرستان‌های مختلف برای تشکیل مجمع عمومی در اینجا گرد آمده‌اند، مخصوصاً لازم می‌دانیم تذکر دهیم که هیأت‌های مدیره و اعضای این جمعیت در همه حال باید بیدار و هوشیار و مراقب کار باشند و دقیقه‌ای از ایفای وظایف نوع‌پرورانه خود غافل نمانند و برای آرامش وجدان در راه آسایش خلق بکوشند، تا این جمعیت نوع‌پرورانه بیش از آنچه تا کنون توانسته‌است، افتخار کند مقام و موقع خود را در قلوب افراد ملت همچنان نگاه دارد و در خارج از کشور نیز نموداری از حس خیرخواهی و انسان‌دوستی ملت کهنسال ایران در انظار بیگانگان باشد.

از خداوند متعال برای کارکنان جمعیت شیر و خورشید سرخ در راه وصول به هدف مقدسی که دارند، توفیق پیشرفت می‌طلبیم.