پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ورزشکاران در زادروز فرخنده همایونی ۴ آبان ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

کودتای ۲۵ امرداد ۱۳۳۲


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ورزشکاران در زادروز فرخنده همایونی ۴ آبان ماه ۱۳۳۳

ورزشکاران عزیز،

من از این همه محبت و احساسات بی‌آلایش شما بسیار خرسندم و همین تظاهرات بی‌شائبه شما است که عزم ما را در خدمتگزاری به میهن عزیز و هم میهنان گرامی راسخ‌تر می‌نماید.

زندگی ملت ایران بارها دستخوش طوفان‌های موحشی شده‌است، ولی هر مرتبه به خواست خداوند از این خطرات جان به در برده، این بار هم خداوند نخواست تا نقشه خائنین عملی گردد و شما نیز اجازه ندادید شیرازه استقلال کشور از هم پاشیده شود. من ضمن اینکه نهایت درجه به بهبود وضع زندگی عموم افراد مردم ایران علاقه دارم، به شما تأکید می‌کنم که در این کار بزرگ برای حفظ شئون ملی ایران و تمام افراد کشور و از جمله جوانان نیرومند ایرانی، باید تا سرحد جانبازی فداکاری نمایید، زیرا ایران فقط به دست ایرانی می‌تواند آباد شود.

با همه اینها استظهار ما به الطاف خداوندی است که همواره کشور ایران را از حوادث هولناک و مهالک نجات می‌بخشد و نظر مرحمت خود را با وجود اشتباهات و خطاهایی که مرتکب می‌شویم از ما باز نمی‌گیرد، و هم امید ما در نگاهبانی این مرز و بوم و ادامه خدمت به خصائل و صفات بارز نژاد ایرانی و عرق حمیتی است که در هم میهنان خود می‌بینیم. لازم است که دستگاه قضایی نیز از عناصر ناپاک تصفیه بشود.

باید که در پیشامدهای سیاسی جهان مراقبت بیشتری به عمل بیاید و با تبعیت از منشور سازمان ملل متحد روابط دوستانه ما با تمام کشورها بر اساس احترام متقابل محفوظ باشد.

به این نکته توجه داریم که مسئولیت و وظایف شما در این دوره سنگین‌تر خواهدبود، زیرا همین که درآمد نفت به دست آمد، باید هر چه زودتر یک سلسله قوانین مفید به منظور ترفیه حال و بالابردن سطح زندگی و تأمین عدالت اجتماعی و بسط صنایع و سایر اصلاحات بگذرد.

از خداوند آرزو داریم ما را از خطرات حفظ فرماید.