پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مناسبت روز جهانی مبارزه با گرسنگی ۸ شهریور ماه ۱۳۳۹

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۵:۲۴ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۹ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۹


۸ شهریور ۱۳۳۹

پیام شاهنشاه به مناسبت روز جهانی مبارزه با گرسنگی


جای بسی خرسندی است که برای نخستین بار مبارزه عمومی ملل دنیا علیه فقر و گرسنگی زیر نظر سازمان جهانی خواربار و کشاورزی به مرحله عمل درآمده‌است.

ملت ایران خوشوقت است که در این مبارزه همگانی شرکت نموده و از هیچ گونه مجاهدتی برای پیش بردن این منظور کوتاهی نخواهدکرد.

در حال حاضر ثابت شده‌است بزرگترین عاملی که موجب تشنجات و بر هم زدن صلح و آرامش جهان می‌گردد، وجود فقر و احتیاج مبرم به ضروریات اولیه زندگی است. فقر کشورهای توسعه‌نیافته که امروزه در اصطلاح اقتصادی به پایین بودن سطح زندگی تعبیر شده‌است، مشکل بزرگی نه تنها برای خود آن کشورها، بلکه برای کشورهای پیشرفته و مترقی گردیده و ملل راقیه در برنامه‌های اقتصادی خود ناچار شده‌اند موضوع کمک به کشورهای توسعه نیافته را در مد نظر داشته‌باشند و برای بالابردن سطح زندگی کشورهای مزبور چاره‌جویی کنند، زیرا مادام که فقر بر سرنوشت بشر مسلط باشد، امیدی به صلح و آرامش جهان نمی‌توان داشت. لازم است هر چه زودتر برای رسیدن به هدف مقدس صلح کوشش همگانی جهانیان در ریشه‌کن ساختن فقر جلب گردد.

با وجودی که تا به حال هر یک از کشورهای مترقی جداگانه برای از بین بردن فقر و بالابردن سطح زندگی کشورهای توسعه نیافته کمک نموده‌اند، ولی این برنامه سازمان جهانی خواربار و کشاورزی اولین اقدامی است که در تعمیم مبارزه با گرسنگی صورت گرفته و همه افراد و آحاد مردم جهان را در آن سهیم ساخته‌است.

خوشوقتیم که کشور ما در این مبارزه همگانی سهیم است و رجاء واثق داریم که سازمان جهانی خواربار و کشاورزی با همکاری ملل عضو موفق شود این برنامه بزرگ را که برای چهار سال طرح شده‌است، به خوبی اجرا کند. یقین داریم به پیروی از این نیت مقدس ملت ایران وظیفه خطیری را که به عهده دارد، به خوبی ایفا خواهدنمود.