پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مناسبت جشن یک صدمین سال بنیاد نهادن صلیب سرخ بین‌المللی ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۳۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۸ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۸


۱۸ اردیبهشت ۱۳۳۸ پیام شاهنشاه به مناسبت جشن یکصدمین سال تأسیس صلیب سرخ بین‌المللی

یکصد سال پیش هنگامی که شراره جنگ شعله‌ور بود و کسی به مناظر رقت‌بار و تأثیرانگیز میدان نبرد با حالت ترحم توجه نمی‌کرد و ناله مجروحین و اسیران را نمی‌شنید، یک شخص نوع‌پرور در مقابل آن همه درد و الم از جا برخاست و با ندای بلند، مردمان خیراندیش و نکوکار جهان را که شماره آنان در هر زمانی بیش از آن است که تصور می‌شود، گرد خود فراخواند و آنان را برای دفع آلام و مصائب بشر، به خصوص کمک به مجروحین و اسیران جنگ، به چاره‌جویی دعوت نمود و فکر مؤسسه‌ای را به وجود آورد که در زمان جنگ عهده‌دار مراقبت مجروحین و اسیران، و در زمان صلح وظیفه‌دار کمک و مساعدت به دردمندان و محتاجان باشد. آن مرد نیک‌نام هانری دونان، اهل سوئیس بود.

مؤسسه‌ای که امروز تحت عنوان صلیب احمر و هلال احمر و شیر و خورشید سرخ مصدر خدمات پر ارزشی به جامعه بشر است و در برانگیختن احساسات و عواطف عالیه انسانیت و در میان ملل مختلف مهمترین عامل به حساب می‌رود، نتیجه فکر و همت آن مرد خیرخواه است که در سال ۱۸۶۴ منجر به تنظیم پیمان ژنو گردید که از طرف دول مختلف جهان به امضا رسید.

کشور ایران که همواره در نوع‌پروری و خیرخواهی پیش‌قدم بوده، در شمار نخستین ممالکی است که اساس فکر ایجاد صلیب احمر جهانی را پذیرفت و به آن پیوست و با جدیت و صمیمیت تمام در راه پیشرفت آن کوشش نمود. از مفاخر ایران است که شعرا و ادبای ما از دیرزمانی توجه به اهمیت احساسات بشری نموده و مردم را به سوی رأفت هدایت کرده، بنی‌آدم را اعضای یکدیگر دانسته‌اند. بسیار خرسندیم که شیر و خورشید سرخ ایران طی ۳۵ سال دوره خدمتگزاری خود توانسته‌است سجایای عالیه نوع‌دوستی و خیرخواهی و بلندنظری ایران را که متکی به سوابق تاریخی و مذهبی و آثار ادبی می‌باشد، به بهترین وجه در انظار جهانیان جلوه‌گر سازد و بر اثر آن نه تنها به عنوان یکی از اعضای مفید و مؤثر خانواده بین‌المللی صلیب احمر و هلال احمر شناخته‌شود، بلکه در آن خانواده مقام ارجمندی را احراز کند و چهار دوره متوالی به عضویت هیأت اجرائیه اتحادیه بین‌المللی مؤسسات صلیب احمر انتخاب گردد. جمعیت شیر و خورشید در داخل کشور نیز مصدر خدمات عام‌المنفعه و خیرخواهانه بوده و می‌باشد و در اثر حسن نیت و فعالیت‌های مفید، اطمینان ملت ایران را به سوی خود جلب کرده‌است.

مراسم یکصدمین سال ایجاد فکر صلیب احمر را به اعضای آن مؤسسه و به هلال احمر تبریک گفته، از خداوند متعال رفاه و صلح برای تمام ملل دنیا خواستاریم و آرزومندیم که جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران تحت ریاست خواهر ارجمند ما به خدمات خویش ادامه داده، اقدامات خود را برای آسایش ملت ایران روزافزون نماید.