پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مناسبت برپایی نمایشگاه صنعتی آلمان غربی ۱۲ مهر ماه ۱۳۳۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۹ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۹


۱۲ مهر ۱۳۳۹

پیام شاهنشاه به مناسبت تشکیل نمایشگاه صنعتی آلمان غربی


از تشکیل نمایشگاه صنعتی آلمان در ایران بسیار خرسندیم. تشکیل چنین نمایشگاه‌هایی یکی از بهترین وسایل توسعه روابط اقتصادی و صنعتی میان ممالک است و طبعاً این نمایشگاه از هر لحاظ و از جمله از نظر تقویت روابط اقتصادی نزدیک ما با آلمان که مدت درازی است به وجود آمده، مؤثر خواهدبود.

همکاری فنی صنعتی و فرهنگی دولت آلمان با ایران که سال‌های پیش آغاز شده و اخیراً توسعه یافته‌است، کمک مهمی به اجرای برنامه‌های تولیدی وسیع ایران و بالابردن سطح اطلاعات فنی در کشور ما کرده‌است. ملت ایران کوشش‌های عظیمی برای اجرای برنامه‌های عمرانی و صنعتی و تسریع در پیشرفت شرایط اقتصادی خود می‌کند. طبیعتاً صاحبان صنایع آلمان قادر خواهندبود که کمک قابل ملاحظه‌ای در این راه بکنند، به این جهت آنان کمکِ با ارزشی درمورد کارخانه ذوب‌آهن که از صنایع اصلی کشور ما خواهدبود، کرده‌اند و ما از این بابت خرسندیم.

ما از ملاحظه پیشرفت‌های خارق‌العاده صنعتی و اقتصادی جمهوری فدرال آلمان خوشوقتیم. این پیشرفت توجه جهان را با اعجاب و تحسین جلب کرده‌است.

ما برای ملت آلمان آرزومند پیشرفت و سعادت روزافزون هستیم.

تشکیل این نمایشگاه کمک خواهدکرد که ایرانیان بهتر با صنایع آلمان آشنا شوند و در عین حال صاحبان صنایع آلمان بهتر خواهندتوانست نیازمندی‌های صنعتی ایران و امکانات کار در ایران را دریابند. امید می‌رود که با اجرای برنامه‌های پیش‌بینی‌شده، روابط اقتصادی و صنعتی میان دو کشور بیش از پیش توسعه یابد و صنایع آلمان در توسعه و عمران ایران جدید سهم بزرگی داشته‌باشد.