پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مناسبت آغاز اجرای قانون سپاه دانش ۳ دی ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

سپاه دانش
به سخنان شاهنشاه آریامهر گوش فرادهیم و سرود پرچم را بشنویم
Sign lit corps.jpg

پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مناسبت آغاز اجرای قانون سپاه دانش ۳ دی ماه ۱۳۴۱

مایه کمال خوشوقتی است من است که امروز سپاه دانش نخستین مرحله عملی کار خویش را در راه هدف مقدس خود یعنی جهاد با جهل و بنیانگذاری جامعه‌ای با سواد و در نتیجه مترقی و نیک بخت آغاز می‌کند و با این پیکار بزرگ ملی فصل تازه‌ای را در حیات مادی و معنوی ملت ما می‌گشاید.
برای کشوری که روزگاران دراز مهد دانش بوده است، مایه سرافکندگی است که امروز بیش از صدی هشتاد از فرزندانش از نعمت سواد بی‌بهره باشند و ملتی که زمانی از مشعلداران کاروان تمدن جهان به شمار می رفته و گروهی از بزرگترین نوابغ علم و ادب و هنر عالم را به جامعه بشریت عرضه داشته است، نباید قبول کند که اکنون قسمت اعظم افراد آن حتی امکان خواندن و نوشتن نداشته باشند.
بنابراین، من پیکار مقدسی را که از روز اول دی ماه ۱۳۴۱ در سراسر کشور ما به منظور سرکوبی عفریت جهل و تعمیم سواد در کلیه شهرها و روستاهای ایران به دست جوانان پاکدل این سرزمین آغاز شده است یک جهاد ملی اعلام می‌دارم و از کلیه فرزندان پرشور وطن که پیروزی در این جهاد به عهده همت مردانه ایشان گذاشته شده است انتظار دارم که با توجه به مسئولیت سنگین و پرافتخار خویش فراموش مکنند که از این پس همه آنها سربازانی هستند که در خط اول جبهه می‌جنگند.
امروز تمام دنیا مراقب پیروزی ما درین پیکاری است که برای اولین بار در جهان به دست ایرانی و با ابتکار ایران انجام می‌گیرد. بدیهی است در این پیکار، من که به تشکیل سپاه دانش فرمان داده‌ام همه جا به عنوان پرچمدار این جهاد ملی پیشاپیش شما خواهم بود.
خداوند در این تلاش پرافتخار که برای سربلندی ایران و سعادت نسل‌های آینده این سرزمین صورت می‌گیرد یار و نگهبان شما باد!