پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت ایران هنگام بازگشت به ایران در فرودگاه مهرآباد ۸ خرداد ماه ۱۳۳۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۹ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۹


۸ خرداد ۱۳۳۹

پیام شاهنشاه به ملت، هنگام بازگشت به ایران

(در فرودگاه مهرآباد)


سفر اخیر من به چند مملکت اروپایی بسیار مفید بود.

شاید باز هم موقعیتی پیش آید تا بتوانیم مملکت ایران را به این ممالک بهتر بشناسانیم و ضمناً شاهد و ناظر اوضاع اقتصادی و سیاسی و اجتماعی آن ممالک هم باشیم.

البته انسان از هر سفری استفاده‌هایی می‌برد، من‌جمله ما در زمینه پیشرفت‌های اقتصادی و اجتماعی این ممالک مطالعاتی کردیم و امیدوار هستیم مملکت ایران در آینده نزدیک بتواند قرن‌ها عقب‌ماندگی را که در اثر عدم ثبات و عدم نقشه و عدم حس مسئولیت مسئولین امور روی داده‌بود، جبران بکند.

باید به اختصار بگویم این مسافرت بسیار مفید بود و توانستیم ایران را بهتر به ممالک اروپایی بشناسانیم. نسبت به من، البته به نمایندگی از طرف ملت ایران، محبت و احترام و تجلیل زیادی شد و کم‌کم ما را بهتر می‌شناسند.

چیزی که بیشتر از همه باعث خشنودی ما است، این است که ما به طور محکم و اطمینان‌بخشی به سمت آینده قدم برمی‌داریم. چرا؟ زیرا همانطور که کراراً گفتیم، رژیمی که ما در مملکت داریم، هم رژیمی است طبیعی و هم رژیمی است که نه خفقان‌آور بوده و نه آزادی فردی را تهدید می‌کند، مگر همانطور که بارها گفته‌ام آزادی در خیانت را، و ضمناً ما اجازه هرج و مرج نمی‌دهیم و به این طریق خدای ناخواسته جلوی هر کج رفتاری یا خیانتی که پیش بیاید، گرفته‌می‌شود. از طرف دیگر به غیر از این آزادی لازم است که هر فرد بشری برای خود احترامی داشته‌باشد، ولی اگر این راه وسط پیدا نشود، از یک طرف منفجر خواهدشد. حالا بگذریم از بعضی از رژیم‌هایی که در دنیا هست و به صورت دیکتاتوری فردی یا دسته‎‌جمعی یا حزبی اداره می‌شود و دوام هم کرده و عده‌ای هم به آن خو گرفته‌اند، ولی اصولاً می‌بینیم که این قبیل دیکتاتوری‌ها، حتی حزبی هم دوام ندارد و همیشه باید یک قوه‌ای مافوق احزاب اجتماع و تشکیلات مملکتی باشد که هر کس قدری تجاوز یا زیاده‌روی بکند، این قدرت با کلید این مشکل را باز کند و کار به خونریزی نکشد. در یک رژیم پارلمانی این کلید همیشه به طور خیلی آسان هست. خوشبختانه تمام این چیزها در مملکت ما هست و همانطور که می‌بینید ما به خوبی پیش می‌رویم، ولی در جاهای دیگر هر روز پیشامدهایی می‌کند که باید بیشتر باعث این شود که مردم ایران قدر نعمت خودشان را بدانند و با دلگرمی مشغول آبادانی و خدمت به مملکت باشند. انشاءالله بعداً مفصل‌تر در این باره بحث خواهیم کرد.