پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت ایران در سالروز رستاخیز ملی ایران و سرنگونی محمد مصدق ۲۸ امرداد ماه ۱۳۳۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۹ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۹


۲۸ مرداد ۱۳۳۹

پیام شاهنشاه به مناسبت سالروز ۲۸ مرداد


یک بار دیگر فرارسیدن روز تاریخی ۲۸ مرداد به من فرصت آن می‌دهد که به ملت ایران و به روان پاک کسانی که هفت سال پیش در چنین روزی جان خویش را در راه بقای استقلال این کشور کهنسال فدا کردند، درود بفرستم.

۲۸ مرداد برای ما مظهر تجلی آن نیروی روحی شگرفی است که همواره در نهاد ملت ایران نهفته بوده و در طول تاریخ ممتد این کشور پیوسته در خطرناک‌ترین و بحرانی‌ترین مواقع بروز کرده و حیات ملی ما را از اضمحلال نجات بخشیده‌است.

روح ۲۸ مرداد از بقای جاودان ملت ایران است و دفتر قطور تاریخ وطن ما از ۲۸ مردادهایی به وجود آمده‌است که هر یک از آنها رستاخیزی ملی را در راه حفظ و ثبات این کشور همراه داشته‌اند.

بیست‌وهشتم مرداد ۱۳۳۲ آغاز دوران تازه‌ای در حیات ملی و سیاسی و اجتماعی ما بود. شاید احتیاجی به آن نباشد که دورنمایی از ایام پیش از این تاریخ برای شما مجسم شود، زیرا غالب شما آن روزهای تلخ را به خوبی در یاد دارید و می‌دانید که وضع کشور ما در آن ایام به طور کلی در چند جمله: هرج و مرج، ناامنی، افترا و اتهام، سوءظن، خرابی وضع اقتصادی، بیکاری، فقر و از همه بالاتر توسعه روزافزون نفوذ شوم و خانمان‌برانداز حزب اجنبی سابق توده خلاصه می‌شد. در تاریخ چند هزار ساله ایران کمتر اتفاق افتاده‌بود که استقلال و قومیت ما تا به این حد به آستانه سقوط و اضمحلال رسیده‌باشد.

در چنین هنگامی بود که با تأییدات خداوندی یک بار دیگر اعجازی که از نیروی روحی لایزال این ملت کهنسال سرچشمه می‌گیرد، بروز کرد و در عرض چند ساعت طومار توطئه‌ها و دسیسه‌های چندین ساله را در هم نوردید و نخستین سنگ بنای ایران نوین آباد و سرافراز و نیرومندی را که می‌بایست در دنیای آینده مقامی شایسته و متناسب با گذشته پرافتخار خود داشته‌باشد، بنیاد نهاد.

در این هفت سال، کشور ما در پرتو ثبات سیاسی و نظم و امنیت داخلی و حیثیت روزافزون خارجی بین‌المللی خود، توانسته‌است طبق برنامه‌ای مترقی در تمام شئون حیاتی خویش، اعم از سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و بهداشتی، به پیشرفت‌های درخشانی نائل شود که پیش از این حتی انتظار آنها هم نمی‌رفت و تازه این هنوز اول کار است و ما اکنون قدم‌های نخستین را برداشته و قدم‌های اساسی‌تر و بزرگتر می‌باید در آینده برداشته‌شود.

اکنون در سراسر کشور کارخانه‌ها، سدهای عظیم، خطوط آهن، راه‌ها، بنادر، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها و دبستان‌ها در حال ساختمان است و تعداد زیادی از آنها منظماً افتتاح می‌شود. کشاورزی ما روزبه‌روز بیشتر صورت مکانیزه پیدا می‌کند و در امر سرمایه‌گذاری داخلی و جلب سرمایه‌های خارجی پیوسته پیشرفت‌های بیشتری به دست می‌آید. کار تقسیم املاک سلطنتی که ما با اقدام به آن برای نخستین بار در خاورمیانه این برنامه مترقی را معمول کردیم، به زودی پایان خواهدیافت و همین طور امر تقسیم املاک خالصه کاملاً عملی خواهدشد. قانون تحدید مالکیت که یادگار یک ساله اخیر است و یکی از مترقی‌ترین قوانینی است که تاکنون وضع شده‌است، طلیعه دوران تازه‌ای در امر ملک‌داری و مرحله قاطعی در تعیین و تأمین عدالت اجتماعی در کشور ما است.

اصلاحات دادگستری، وضع و تصویب قانون «از کجا آورده‌ای؟»، قانون کار و خیلی قوانین دیگر از عواملی است که زمینه را برای یک تحول عظیم و مسالمت‌آمیز در کشور ما آماده ساخته‌است و با اجرای آنها وضع اجتماعی کاملاً جدیدی در جامعه ایران به وجود خواهدآمد. البته باید در نظر داشت که وضع قانون به تنهایی کافی نیست و باید این قوانین چنانکه لازم است به معرض اجرا درآیند. برای این کار پیش از هر چیز احتیاج به افراد وطن‌پرست و فهمیده و تحصیل‌کرده و با ایمان داریم.

در این سال‌های اخیر ما در هر سال از لحاظ اجتماعی به اندازه یک قرن پیشرفت کرده‌ایم و شک نیست که در سال‌های آینده این پیشرفت را ادامه خواهیم‌داد.

قیام ملی ۲۸ مرداد به ما اجازه داد که مبنای ناسیونالیسم مثبت را که اساس ایران نوین است، بر پایه عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد قرار دهیم.

در این قسمت اخیر ما توجه و مراقبت روزافزونی مبذول داشته‌ایم و خواهیم داشت، تا به یاری خداوند ریشه فساد از اجتماع ما کنده شود.

در این باره تذکر این نکته لازم است که در یک سال اخیر از یک لحاظ خوشبختانه و از لحاظ دیگر متأسفانه در حدود ۳۰۰۰ نفر در قسمت‌های اداری و چند صد نفر در قسمت‌های نظامی پس از بازرسی‌های دقیقی که به عمل آمده، از کار برکنار شده، یا تحت تعقیب قرار گرفته‌اند. بدیهی است این مبارزه شدید با فساد ادامه خواهدیافت و در عین حال سعی خواهدشد زندگی کارمندان دولت بهتر شود.

آنچه توجه به آن اختصاصاً اهمیت دارد، این است که ما همه این موفقیت‌ها را با حفظ اصول دموکراسی و بدون اتخاذ شیوه‌های مصنوعی و تحمیلی، یعنی بی توسل به اختناق و ترور افکار و دیکتاتوری که متأسفانه امروزه بسیاری از کشورهای جهان دچار آن هستند و خیلی از ملت‌ها از این کابوس رنج می‌برند، به دست آورده‌ایم.

در مملکت ما اکنون وضع طوری است که هم آزادی‌های فردی محفوظ است و هم منافع حیاتی کشور و انضباط اجتماعی رعایت می‌شود، ولی لازم است این نکته را صریحاً متذکر شوم که نباید عده‌ای با توجه به این آزادی فراوان تصور کنند که باز به عناوین مختلف می‌توان مسیر تاریخ ایران را عوض کرد. چه مزدوران داخلی و چه دشمنان خارجی باید بدانند که دیگر در کشور ما مطلقاً فرصت خیانت و وطن‌فروشی به کسی داده نخواهدشد و در هیچ وضعی و به هیچ صورتی آن کسانی که مملکت ما را به روزهای ۲۵ تا ۲۸ مرداد کشانیدند، امکان تجدید فعالیت‌های خانمان‌برانداز نخواهندداشت. ملت رشید و پخته ما عملاً نشان داده‌است که می‌تواند مفهوم آزادی واقعی را که روزی خود او پدید آورنده آن بوده و آن را به بسیاری ملل و اقوام دیگر ارمغان داده‌است، به خوبی درک کند و آن را منبع نیروی خلاقه‌ای برای زندگانی اجتماعی خویش قرار دهد. به همین جهت است که حملات شدید و دائمی بعضی دستگاه‌های تبلیغاتی خارجی و دست‌نشاندگان آنها نتوانسته‌است ذره‌ای در اساس وحدت و استحکام ملی ما خلل وارد آورد و به عکس این حملات، بنیاد اتحاد ملت و رژیم حکومتی آن را که ساخته و پرداخته خود این ملت است، استوارتر ساخته‌است.

توجه به این نکته جالب است که قسمتی از تبلیغات مغرضانه از طرف دشمنان ایران و مخالفین آزادی و استقلال ملی ما صورت می‌گیرد، ولی یک قسمت آن نیز در بعضی از مطبوعات و مراجع تبلیغاتی دیگر خارجی از موقعی شروع شده‌است که ما توانسته‌ایم قراردادهای بی‌سابقه‌ای را به نفع ایران با چند شرکت مهم نفتی خارجی منعقد سازیم و نسبت تقسیم مساوی منافع را به نسبت ۷۵ درصد به نفع خود و ۲۵ درصد برای شرکت خارجی تغییر دهیم.

البته از لحاظ ما در این مورد فقط تأمین منافع ملی اهمیت داشته‌است، نه توجه به تبلیغات بیگانگان و حالا هم این سؤال برای ما پیش می‌آید که آیا صحیح است که شرکت‌های نفتی خارجی بدون اطلاع ما که صاحب نفت هستیم، قیمت‌ها را به دلخواه خود بالا و پایین ببرند؟ به هر حال ما چه در این مورد و چه در سایر موارد، دفاع از منافع حقه و مشروع خویش را همواره در نظر داریم و ذره‌ای در این راه فروگذار نخواهیم کرد.

ما در این روز تاریخی اعلام می‌کنیم که به خواست خداوند و با تأییدات الهی علیرغم آرزوهای دشمنان ایران، با اتکا به نیروی روحی و ملی لایزال خود و با الهام از سنن ریشه‌دار قومیت و ملیتی که نظیر آن را در سراسر تاریخ جهان از حیث استحکام و نیرومندی کمتر می‌توان یافت، در پرتو همکاری و اتحاد ملی روزبه‌روز بیشتر و سریعتر مراحل تکامل و ترقی را خواهیم پیمود و هر روزی که بگذرد، به کمال مطلوب خود یعنی ایجاد ایران نوین بر اساس ناسیونالیسم مثبت و تأمین سطح زندگانی بالاتر و وضع اجتماعی و فرهنگی و بهداشتی پیشرفته‌تر و پرورش جامعه‌ای مترقی و سعادتمند و سربلند و آزاد، نزدیکتر خواهیم‌شد.