پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به اهالی خراسان ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۳۶

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۶ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۶
شاهنشاه با بریدن نوار سه رنگ راه‌آهن تهران - مشهد را می گشایند

پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به اهالی خراسان ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۳۶

قبل از ترک این شهر مقدس تاریخی و خروج از استان پهناور خراسان که استعداد هر نوع ترقی و عمران را دارد، می‌خواهم بار دیگر به این وسیله از هم‌میهنان که منتها درجه احساسات صمیمانه و علاقه را نسبت به ما ابراز داشته‌اند قدردانی و اظهار رضایت نمایم.

باعث مزید کمال خوشوقتی است که در این سفر گشایش راه‌آهن مشهد و اتصال آن به راه‌آهن سراسری کشور عملی شد. از زحمات کارکنان راه‌آهن رضایت خاطر داریم و از تسهیلات مخصوص که در باب ایاب و ذهاب زوار فراهم گردید، بسیار خرسندیم.

اصلاحات اقتصادی و عمرانی و اجتماعی که در جریان است، آتیه درخشانی را برای این منطقه که استعداد کامل از حیث فراهم آوردن محصول و زیبایی کشور دربردارد نوید می‌دهد، و با لطافت و طراوت طبیعی هوای مشهد و کلیه منطقه این استان برای ایجاد و پرورش انواع اشجار و به دست آوردن میوه‌ها و مأکولات کاملاً آماده است و از خرمی سبزه‌های فرحبخش مناظر خراسان لذت برده‌ایم.

پذیرایی‌های کم‌نظیری را که از طرف عموم طبقات نسبت به ما شده‌است، هرگز فراموش نخواهیم کرد و پیشرفت‌هایی که در امور فرهنگی و ورزشی خراسان مشاهده شده و نمایش‌های قابل توجهی که داده‌اند، مورد تقدیر است. عموم طبقات به منظور حصول ترقی و تعالی کشور عزیزمان باید به زحمات بیشتر و کوشش خستگی‌ناپذیر ادامه دهند. ما هم از تشویق عموم علاقمندان به کارهای تولیدی و ترقی خودداری نمی‌کنیم و از خداوند سلامت و سعادت اهالی خراسان و سایر نقاط میهن عزیز را مسئلت داریم.