پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به اهالی استان فارس ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۳۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۸ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۸


۹ اردیبهشت ۱۳۳۸ پیام شاهنشاه به اهالی فارس

در این هنگام که پس از پنج روز بازدید شیراز و سایر نقاط فارس از خطه فارس به تهران بازمی‌گردیم، لازم می‌دانیم از احساسات شورانگیزی که نسبت به ما ابراز داشتید، رضایت خاطر و امتنان خود را اظهار داریم.

این احساسات شدیدی که از منبع نیرومند و زوال‌ناپذیر ملی مایه دارد و عالی‌ترین مظهر علایق باطنی شما به حفظ سنن باستانی است، بار دیگر ثابت کرد که در رشته قدیم و قویمی که ملت را به سلطنت، یعنی قائمه حفظ مملکت پیوند می‌دهد، امروز از گذشته نیز قویتر و محکمتر است. این به هم پیوستگی ساخته و پرداخته دیروز و امروز نیست، رشته‌ای است که سر دراز دارد و باید ریشه آن را در تار و پود سلسله چندین هزار ساله تاریخ قوم بزرگ ما یافت.

همین علایق قلبی و احساسات ملی است که کشور پهناور ما را در برابر حوادث سهمگین جهان و هجوم بیگانگان محفوظ و مصون داشته و رشته استقلال مملکت را دست به دست گردانیده تا امروز به ما سپرده‌است.

خوشبختانه مردم ایران امروز از دل و جان بیدار و هوشیارند و خوب را از بد و سود را از زیان و صلاح را از فساد باز می‌شناسند و از جریان امور کشور آسودۀ خویش در این جهان آشفته آگاهند و بر امر بقای ملت و دوام مملکت وقوف کامل دارند و عزم جزم کرده‌اند که گوهر گرانبها و تابناک استقلال و آزادی و سروری و بزرگی چندین هزار ساله خود را که میراث ارزنده قومی اصیل و شریف و دانشمند و هنرور است در گنجینه دل‌های خویش دست نخورده نگاه دارند و از دستبرد دشمنان اهریمن‌خوی حفظ کنند.

همانطور که خود شاهد و ناظرید، در راه عمران و آبادی این سرزمین و ترقی و تعالی مردم آن قدم‌هایی برداشته شده و کارهای مهمی انجام گرفته‌است، هر چند به اصلاحاتی که تاکنون در شئون مختلف صورت گرفته قانع نیستیم و برای این کشور آرزوها و نقشه‌هایی داریم که در خور مجد و عظمت تاریخی آن باشد و امیدواریم با تأییدات خداوند متعال صورت تحقق پذیرد و روزی مرکز شاهنشاهی با فر و شکوه ایران که کانون دانش و هنر و فرهنگ نیرومند ایران بوده بار دیگر عظمت و رونق گذشته را بازیابد. برای نیل به این مقصود نباید تنها در انتظار اقدامات دولت باشید. البته دولت بنا به دستوری که داده‌ایم وظایف خطیری را که در راه حفظ امنیت و بسط عدالت و اجرای قانون و رواج فرهنگ و توسعه صنعت در عهده دارد انجام خواهدداد، ولی مردم نیز باید دوشادوش دولت به کار و فعالیت پرداخته، دقیقه‌ای غافل و فارغ نمانند. در زمینه آبادی سرزمین خود کارهایی را که شروع کرده‌ایم، با جدیت دنبال خواهیم کرد.

در آینده‌ای نزدیک دوهزاروپانصدمین سال بنیاد شاهنشاهی ایران جشن گرفته خواهدشد و چون مراسم با شکوه این عید بزرگ ملی در فارس برگزار می‌شود، فارسیان در آن سهمی به سزا خواهندداشت.

انشاءالله تا آن موقع کارهای مهمی صورت خواهدگرفت و ما شاهد ترقیات و پیشرفت‌های تازه‌ای در این استان بزرگ خواهیم بود.