پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران از رادیو ایران پس از تصویب لوایح ششگانه از طرف ملت ایران ۸ بهمن ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انقلاب شاه و مردم محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی
پیام رادیویی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران پس از تصویب لوایح ششگانه انقلاب شاه و مردم از سوی ملت ایران ۸ بهمن ماه ۱۳۴۱


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران از رادیو ایران پس از تصویب لوایح ششگانه از طرف ملت ایران ۸ بهمن ماه ۱۳۴۱ - تهران


ملت ایران

قلب من سرشار از سروری است که از پاسخ مثبت شما به ندای خودم در خویش احساس می‌کنم.

من از شما خواسته بودم که درباره مسایل مشخصی که با سرنوشت این کشور ارتباط حیاتی و مستقیم دارد نظر خود را به صورتی صریح و قاطع ابراز دارید، و شما با رای خویش نشان دادید که مفهوم این تصویب ملی و اهمیت آن را با کمال خوبی دریافته‌اید، همین حسن تشخیص شماست که ایمان و اعتماد مرا نسبت به آینده این مملکت از هر وقت دیگر استوارتر و تزلزل ناپذیرتر می‌سازد.

ملت عزیز من! از امروز ما با هم تاریخ ایران را ورق زده‌ایم. این تاریخ پیش از این نیز پر از صفحات درخشان و پرافتخاری بوده که در طول قرون و اعصار با دست مردم فداکار وطن‌پرست و پاکدل این سرزمین نوشته شده است، ولی شاید در این دوران ممتد هیچوقت اتفاق نیفتاده بود که بنیاد جامعه ایرانی به صورتی چنین عمیق و اساسی دگرگون گردد و این اجتماع کهن بدین طریق بر اساس عدالت اجتماعی و در راه ترقی و سعادت و سربلندی به قالبی چنین نو درآید.

ما در این منطقه از دنیا به خواست خداوند و با همت شما چنان مملکتی خواهیم ساخت که از هر جهت با پیشرفته‌ترین ممالک جهان برابری کند. مملکتی خواهیم ساخت که کشور آزادگان و سرزمین آزادمردان و آزادزنان باشد و در آن نبوغ ایرانی بتواند در محیطی بارور و منزه و دور از فساد، قدرت و خلاقیت جاودانی خویش را که راز بقای این مُلک و ملت است بهتر و بیشتر از هر وقت دیگر جلوه‌گر سازد زیرا اکنون دیگر زنجیرهای اسارت گسسته شده و هفتاد و پنج درصد از جمعیت این مملکت که پیش از این در قید به سر می‌بردند از نعمت آزادی برخوردار شده‌اند. این عده و سایر افراد ملت خواهند توانست در انتخابات آینده برای نخستین بار با احساس آزادی رای دهند و در تعیین سرنوشت خویش با اختیار کامل شرکت جویند. شک نیست که در آینده مرد و زن ایرانی با استفاده از شرایط جدید اجتماعی، دوشادوش یکدیگر برای ساختن ایران نوین، آباد و مترقی خواهند کوشید.

این تحول اجتماعی و ملی که امروز در ایران روی داده است در واقع انقلاب بزرگی است که هم قانونی و هم مقدس است. قانونی است برای اینکه شاه شما که حق وضع قانون را دارد، تصویب آن را از شما خواست و شما یعنی ملت ایران که به موجب قانون اساسی قوای مملکت ناشی از اراده و خواست شماست، این انقلاب قانونی و ملی را تصویب کردید و با رای قاطع و شکننده خود بر آن صحه نهادید و بدین ترتیب تحولی بس عظیم انجام گرفت بی آنکه خونی از دماغ کسی جاری شود و یا کمترین تزلزلی در اساس کهن ملی ما که به عکس صد چندان قائم‌تر و استوارتر بر جای مانده است پدید آید.

از جانب دیگر این انقلاب، انقلابی مقدس است برای اینکه هم اساس و روح تعلیمات عالیه اسلامی یعنی عدالت و انصاف و هم مترقی ترین اصول و آرزوهای اجتماع متمدن امروزی در پیشنهادها و لوایحی که اساس این تحول بوده ملحوظ گردیده است. معهذا من به عنوان پادشاه شما و مسئول سرنوشت این کشور تذکر این حقیقت را لازم می‌دانم که من و شما در عین اینکه نایل به بزرگترین افتخارات فردی و ملی شده‌ایم نباید آنی مغرور شویم و چنین پنداریم که وظیفه و کار ما به پایان رسیده است، بلکه لازم است بیش از هر موقع دیگر با روحیه‌ای نیرومند و عزمی استوار و با کوشش و تلاشی بیش از گذشته به کار خلاقه بپردازیم تا هر فردی از هر طبقه که باشد، بتواند مطابق قوانین مصوبه در حدود کار و سرمایه خود و با انجام وظیفه خویش بیشتر و بهتر به ایران آینده خدمت کند و به همان نسبت نیز از مواهب و امکانات مملکت خود بهره‌مند گردد.

برای امکان پیشرفت بیشتر در امور کشاورزی ما باید در برنامه آبادانی پنج ساله سوم خودمان درباره سرمایه‌گزاری بیشتری در دهات و روستاهای ایران تجدید نظر بکنیم و امیدوارم که مردم ایران نیز به سرمایه‌گزاری در صنایع کشور توجه زیادتری نمایند.

راهی که به شما نشان دادم تنها راه صحیح و منطقی و شرافتمندانه‌ای است که ما همه برای تامین آینده خود و فرزندان خویش و پیشرفت و ترقی واقعی این کشور کهن و پرافتخار در پیش داریم و من یقین دارم که همه شما با رشد و پختگی اجتماعی که از خود نشان داده‌اید و با روح ملیت عمیق و استواری که در نهاد یکایک از افراد این مملکت نهفته است به خاطر سعادت خود و نسل‌های آتیه بدین ندای من عملا پاسخ مثبت خواهید داد.

پیش به سوی آینده‌ای که ایران و ایرانی را به اوج عظمت و سعادت خواهد رسانید.

خدای ایران همواره پشت و پناه شما باد!

نگاه کنید به