پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر در بیست و چهارمین سالروز رستاخیز ملت ایران ۲۸ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۲ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۲۲:۱۳ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم ۱۳۵۲ - ۱۳۵۶ درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

روز رستاخیز ملی ۲۸ امرداد ۱۳۳۲


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر در بیست و چهارمین سالروز رستاخیز ملت ایران ۲۸ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی


سالروز قیام ملی ۲۸ امرداد ۲۵۱۲ را بار دیگر به ملت ایران و روان پاک جانبازان این قیام درود می‌فرستم و در این روز پرشکوه که مظهر تجدید پیمان مردم ایران با اصیل‌ترین ارزش‌های ملی و تاریخی خود و جلوه‌ای فراموش نشدنی از روح ملیت جاودان ایرانی است، برای همه مردم ایران زمین ترقی و رفاه روزافزون آرزو می‌کنم. اکنون بیست و چهار سال از قیام ۲۸ امرداد می‌گذرد و بیست و چهار سال است که صفحات تاریخ ایران نمایانگر پیروزی‌های پیاپی ملت ما در راه تحقق آرمان‌ها و هدف‌های شکوهمند این قیام است. در این دوران نزدیک به یک ربع قرن دیگر هیچ نشانی از نابسامانی‌ها و پراکندگی‌ها و از آثار بیگانه پرستی و زبونی در جامعه پیشرو ایرانی باقی نمانده و همه این مظاهر اهریمنی برای همیشه به دست فراموشی سپرده شده‌اند. امروز در سراسر ایران زمین از بزرگترین شهرها تا کوچکترین روستاها در دل هر ایرانی غرور ملی، اعتماد و امید موج می‌زند. امروز ایران یکپارچه سرزمین سازندگی و آفرینندگی است. سرزمینی که مردم آن با تلاش و کوششی پیگیر در راه اجرای اصول انقلاب شاه و ملت که می‌باید آنان را به دوران پرشکوه تمدن بزرگ رهنمود شود گام برمی‌دارد.

در این رستاخیز ملی پیشرفت‌های اقتصادی و فنی و صنعتی با موازین عدالت اجتماعی و دموکراسی اقتصادی و اقتصاد دمکراتیک و با ارزش‌های عالی فرهنگی و معنوی درآمیخته و بدین ترتیب جامعه ایرانی را از صورت یک اجتماع ضعیف و عقب افتاده به صورت یک جامعه نیرومند و مترقی و پیشرو درآورده است. در پرتو رونق اقتصادی و قدرت سیاسی و نظامی و اجتماعی و با پیروی از سیاست مستقل ملی کشور ما اکنون در صحنه جهانی نیز از حیثیت و احترامی برخوردار است که به حق مایه سربلندی و غرور هر ایرانی است. بدین مناسبت تذکر این نکته را لازم می‌دانم که اشکالات ناشی از بی باکی و بی‌عرضگی و ناشایستگی بعضی دستگاه‌های صنعتی تولید کننده کارخانه‌های برق آبی یا حرارتی موجب ناراحتی و انزجار ما شده است و مسلماً این جریان فراموش نخواهد شد.

در بیست و چهارمین سالروز قیام ملی ۲۸ امرداد ملت ایران به خوبی احساس می‌کند که با دستاوردهای پرشکوه و همت و تلاش پیروزمندانه خود نه تنها ارمغانی شایسته جانبازی دلاوران این قیام را نثار روان آنان کرده است، بلکه این ارمغان را از ورای این جانبازان نثار همه پاسداران و دلیران تاریخ کهن ایران زمین ساخته است. برای همه شما زنان و مردان ایرانی پیروزی روزافزون در ادامه حماسه خلل ناپذیر سازندگی ایران نوین آرزو می‌کنم.