پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در گشایش چهارمین کنگره اتحادیه جهانی آسوریان در تهران ۱ آبان ماه ۱۳۵۰

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نسخهٔ قابل چاپ دیگر پشتیبانی نمی‌شود و ممکن است در زمان رندر کردن با خطا مواجه شوید. لطفاً بوکمارک‌های مرورگر خود را به‌روزرسانی کنید و در عوض از عمبکرد چاپ پیش‌فرض مرورگر خود استفاده کنید.
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۰ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در گشایش چهارمین کنگره اتحادیه جهانی آسوریان در تهران ۱ آبان ماه ۱۳۵۰


امروز با نهایت مسرت چهارمین کنگره اتحادیه جهانی آسوریان را در ایران افتتاح می‌کنیم.

آسوریان همیشه به خاطر خصلت‌های سخت‌کوشی، احترام به قانون و صلح‌دوستی خود شهرت داشته‌اند و همواره از حمایت‌ها و عنایات خاص پادشاهان این کشور و بیش از هر زمان دیگر در دوره سلطنت ما برخوردار بوده‌اند. در روزگار ما این واقعیت که تمام افراد بشر اعضای یک خانواده بزرگ هستند، از هر زمان دیگری انکارناپذیرتر است، بنابراین بقای بشریت تا حدود زیادی بستگی به حسن نیت و تفاهم متقابل و همکاری‌های نزدیک‌تر بین ابناء تمام اقوام و نژادهای بشری دارد. فرهنگ ایرانی در طول هزاران سال مظهر تمام عیاری از وحدت جهانی و یکپارچگی جامعه بشری بوده‌است. شاهنشاهی ایران بر اصول عالمگیر آزادی، علاقه اجتماعی به حقوق بشری و احترام به معتقدات سنتی افراد بشر شالوده‌ریزی شده‌است. طبیعی است که ما به عنوان وارثان چنین سنت‌های نجیب و قابل ستایش با این اصول آشنایی بیشتری داریم.

تبعیض که در زمان‌های سابق امری بدیهی به شمار می‌رفت، در روزگار ما دیگر قابل اغماض نیست، زیرا انسان‌ها بیش از هر زمان دیگری حقوق اساسی خود را دریافته‌اند. با توجه به این ملاحظات برای ما باعث مسرت است تا اعلام کنیم که از زمان بنیان‌گذاری شاهنشاهی ایران به وسیله کوروش کبیر در ۲۵ قرن پیش، آسوری‌ها همواره جزء جدایی‌ناپذیری از خانواده بزرگ ایرانی به شمار رفته‌اند.

شما در جریان تمام این تاریخ طولانی از حمایت کامل، امنیت، حقوق برابر و آزادی بی‌دریغ برخوردار بوده‌اید. آسوریان صرفنظر از اینکه در کدام قسمت از چهار گوشه جهان زندگی کنند، دائماً مراتب احترام و دوستی خود را نسبت به کشور ما نشان داده‌اند و این احساسات شایسته ستایش است. نمونه بارزی از این احساسات کنگره حاضر است که برنامه کار آن به نحوی تنظیم شده‌است تا هم‌زمان با برگزاری دوهزاروپانصدمین سال بنیان‌گذاری شاهنشاهی ایران در تهران گشایش یابد.

صمیمانه اطمینان داریم که شما وظیفه نجیبانه‌ای را که با شرکت در این کنگره بر عهده گرفته‌اید، با توفیق کامل انجام خواهید داد و قدم به قدم راه را به سوی آرمان‌های بزرگ آزادی و احترام به حقوق فرد و کمال بخشیدن به ارزش‌های واقعی انسانی هموار خواهید کرد.