پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در نوروز ۱۳۵۰ به ملت ایران

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۰ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس
شاهنشاه آریامهر با آغاز سال نوی ۱۳۵۰ خورشیدی برای ملت ایران پیام شادباش می‌دهند


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در نوروز ۱۳۵۰ به ملت ایران

سال ۱۳۴۹ شمسی روز یکشنبه در ساعت ده و هشت دقیقه و نه ثانیه بامداد به پایان رسید و سال ۱۳۵۰ شمسی آغاز شد.

در نخستین لحظات آغاز سال جدید، شاهنشاه، شهبانو و والاحضرت همایون ولایتعهد ضمن پیام هایی خطاب به ملت ایران، آرزو کردند که سال نو برای ایران و ایرانیان سالی مملو از برکت و ترقیات هر چه بیشتر، و مشحون از رفاه و نیکبختی باشد.

شاهنشاه در پیام نوروزی خود چنین فرمودند:

فرا رسیدن نوروز باستانی را به همه مردم ایران شادباش می‌گویم و شادکامی و رفاه روزافزون همگی را در سال نو از خداوند مسئلت دارم.
سالی که اینک آغاز می‌شود سال برگزاری جشن دو هزار و پانصدمین سال شاهنشاهی ایران است و از این جهت به نشان ادای احترام ملی به خاطره بنیانگذار، این شاهنشاهی، این سال را سال کورش بزرگ اعلام می‌کنم. مسلماً بهترین هدیه‌ای که ما می‌توانیم در آغاز چنین سالی به این قهرمان جاودانی تاریخ ایران بدهیم، وجود ایرانی سربلند و مترقی و آباد است که با اتکاء به میراث عظیم گذشته خود روی به آیندهای بازهم درخشانتر دارد و با پیروی از سنتی که به دست کورش هخامنشی اساس شاهنشاهی ایران قرار گرفت، همچنان مدافع اصول عالیه بشر دوستی و احترام به حقوق انسانی و دفاع از موازین جاودانی عدالت و معنویت در دنیای امروز است.
شاید در تاریخ جهان موردی دیگر نتوان یافت که ملتی علیرغم سهمگین ترین حوادث و سوانح، اصالت روحی و شخصیت معنوی خویش را تا بدین درجه حفظ کرده باشد و توانسته باشد با الهام از همین نیروی لایزال، پس از هر دوران فترتی بار دیگر نیرومندتر و سازنده تر از گذشته راه پرافتخار خویش را به سوی آینده‌ای درخشان از سر گیرد.
سالی که گذشت یکی از درخشانترین سال‌های تمام دوران تاریخ ایران بود. در این سال همه برنامه‌های وسیع و متنوع کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، بهداشتی، کارگری، آموزشی، علمی، فرهنگی، دادگستری، ساختمانی و کلیه شئون دیگر بلااستثناء و حتی غالباً به صورتی بیشتر و بهتر از آنچه در برنامه‌ها پیش بینی شده بود به معرض اجرا در آمد. رشد اقتصادی سالانه کشور در رقم کمی بیش از ده درصد به قیمت ثابت باقی ماند و شاید ذکر این نکته بیمورد نباشد که در سال گذشته که آخرین سال دهه پنجم قرن حاضر بود نسبت به آخرین سال دهه چهارم درآمد سرانه ملت ایران به بیش از دو برابر بالغ گردید.
امر اصلاحات ارضی که تقریباً در آغاز این دهه شروع شده بود تا نیمه سال ۱۳۵۰ بکلی خاتمه خواهد یافت و بدین ترتیب یکی از بزرگترین تحولات اجتماعی تاریخ کشور ما به صورت تحقق کامل در خواهد آمد.
انجمن‌های استان‌ها و شهرستان‌ها برای نخستین بار در تاریخ مشروطیت ایران در سال گذشته شروع به کار کردند و امر سپردن کار مردم به مردم به مقیاسی وسیع و با مفهوم واقعی آن عملی گردید. در امور تعاونی که باید ان را اساس جامعه نوین ایران بشمار آورد و در انقلاب آموزشی که جامعه فردای ایران بر آن بنیاد نهاده شده است پیشرفت‌هایی کاملاً رضایت بخش حاصل شد. امور مربوط به ساختمان سدها و توسعه شبکه برق و شبکه‌های ارتباطات دور و نزدیک بطور منظم پیشرفت کرد. فعالیت‌های جاری در اجرای تمام شئون انقلاب بخوبی نشان می‌دهد که در سال کنونی و سال‌های بعد انقلاب ایران روز بروز همچنان شکوفان تر و ثمربخش تر خواهد شد.
لازم به تذکر نیست که در سال گذشته در صحنه بین المللی پیروزی‌هایی بکلی بیسابقه و حتی باور نکردنی نصیب ما گردید. در امر استیفای حقوق ملت ایران از بابت نفت، ما با ایفای نقشی قاطع که از یکطرف بر واقع بینی و منطق و از طرف دیگر بر تصمیم تزلزل ناپذیر به حفظ منافع حقه و قانونی ملت ایران متکی بود، توانستیم نه تنها بر عواید مالی کشور خود و کلیه کشورهای عضو سازمان اوپک از بابت نفت بیفزاییم، بلکه این پیروزی ما اساس تحول و دگرگونی عمقی در روابط اقتصادی بین المللی گردید که آثار آن در وضع آینده سراسر جامعه بشری محسوس خواهد شد. از طرف دیگر در سال گذشته سازمان ملل متحد با تصویب پیشنهاد ما در تأسیس لژیون خدمتگزاران بشر بر ابتکار ما در ایجاد یکی از بزرگترین نیروها و سازمان‌های معنوی تاریخ جهان صحه نهاد و ما بدین ترتیب توانستیم بر اساس موارث معنوی و فرهنگی دیرینه ملت ایران گام تازه‌ای در خدمت به عالم بشریت برداریم.
سالی که اکنون آغاز شده است بی گمان در تاریخ دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی ایران مقامی خاص خواهد داشت، زیرا این سال بر اساس امید و اعتماد کامل شروع می‌شود. ملت ایران اکنون بیش از هر وقت دیگر به شخصیت ملی و جهانی خویش به ارزش‌های جاودانی تمدن و فرهنگ ایرانی، به اصالت هدف‌های روشن و بزرگی که برای خود برگزیده است و به اهمیت رسالتی که تاریخ از آغاز به عهده این ملت قرار داده است ایمان دارد. و ما همه احساس می‌کنیم که همچنانکه نوروز سنت جاوید ملت ایران است، روح نوروز یعنی تجدید حیات و فروغ معنوی و نیرو و سازندگی نیز مایه جاودانی ملیت و موجودیت ما است.
در این آغاز سال نو، خداوند متعال را که عنایات کامله اش همواره شامل حال کشور و ملت ما بوده است سپاس بگزاریم و با یکدیگر پیمان ببندیم که روح اتحاد و پیوستگی را که در هر موقع بزرگترین ضامن پیروزی‌های ملی ما بوده است بیش از پیش تقویت کنیم و مصمم تر و کوشاتر از همیشه تلاش خویش را برای تحقق کامل انقلاب مادی و معنوی همه جانبه‌ای که می‌باید ملت ما را به صورت یکی از پیشرفته‌ترین و مرفه‌ترین ملت‌های جهان در آورده ادامه دهیم و در عین حال ایفای وظیفه خویش را در صحنه بین المللی به نفع تأمین سعادت و پیشرفت واقعی جامعه بشری از یاد نبریم.
خداوند بزرگ در این راه، یار و نگاهبان همه شما باد.