پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران به مناسبت روز ذوب آهن ۲۳ اسفند ۱۳۵۰

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

ذوب آهن آریامهر


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران به مناسبت روز ذوب آهن ۲۳ اسفند ۱۳۵۰


ملت ایران
بنایی که سنگ اول آن در ۲۳ اسفند ماه ۱۳۴۶ به منظور ایجاد نخستین کارخانه ذوب آهن در ایران نهاده شد، اینک به صورت یکی از بزرگترین مراکز فعالیت اقتصادی کشور درآمده است. گروه‌های کثیری از مهندسان، کارمندان، تکنسین‌ها و کارگران در جنوب و مرکز و شمال کشور روز و شب در زمنیه استخراج معادن، ارسال مواد اولیه از منابع داخلی به کارخانه، و تبدیل آن‌ها به چدن و فولاد مجاهدت می‌کنند. چهار سال کوشش مداوم و ثمربخش هزاران تن از فرزندان این سرزمین، فعالیت این کارخانه و معادن وابسته بدان را به صورت منشا تحولی اساسی در صنایع و اقتصاد کشور درآورده است. آغاز موفقیت آمیز بهره برداری از واحدهای تولید کک و چدن کارخانه ذوب آهن آریامهر در سال ۱۳۵۰ نه تنها مظهر یک جنبش بزرگ صنعتی در کشور ما است، بلکه در عین حال تحقق پیروزمندانه یکی از خواست‌های دیرین ملت ایران است. انتظار داریم در سال ۱۳۵۱ با تکمیل واحدهای فولادسازی و نورد این کارخانه، فولاد نورد شده کارخانه آریامهر جایگزین تولیدات خارجی گردد.
موفقیت اجرای این طرح عظیم و کار پیگیر نیروهای متشکلی که برای اجرای برنامه‌های مربوط بدین امر بسیج شده‌اند توسعه مناسب این کارخانه را امکان پذیر ساخته است. شک نیست که با افزایش روزافزون نیاز صنایع و اقتصاد کشور به محصولات فولاد، بالابردن ظرفیت این کارخانه ضرورت قطعی دارد و طبعا می‌باید از امکانات و وسایل موجود حداکثر استفاده برای اجرای طرح‌های توسعه به عمل آید. اینک که کار بهره برداری از تاسیسات کک و چدن کارخانه آریامهر آغاز شده و بدین ترتیب این واحد عظیم صنعتی وارد اقتصاد ایران گردیده است مراتب امتنان و قدردانی خود را از کلیه کسانی که در تحقق این پروژه شرکت داشتند اعم از مهندسان و تکنیسین‌ها و کارشناسان اتحاد جماهیر شوروی و مهندسان و تکنیسین‌ها و کارگران ایرانی که در این راه با اشتراک مساعی و تفاهم کامل و با کوشش شبانه روزی تلاش کردند ابراز می‌داریم و از همه افرادی که وظیفه بهره برداری از این واحدها را به عهده دارند انتظار داریم که با افزایش دقت و مهارت خود در بالابردن بازده تولید و حفظ و حراست تاسیساتی که به دست آنان سپرده شده است بکوشند. در این فرصت بار دیگر از همکاری ثمربخش دولت اتحاد جماهیر شوروی در راه ایجاد و نصب نخستین کارخانه ذوب آهن ایران اظهار امتنان می‌کنیم و آغاز کار این کارخانه را مظهر گویای تحقق موفقیت آمیز اصل همزیستی و همکاری ثمربخش در راه سازندگی می داینم که سال‌ها است روابط دو کشور ما بر اساس آن استقرار یافته است.
توفیق روزافزون کلیه کسانی را که در این کارخانه وظیفه و مسئولیتی به عهده دارند در راه انجام هر چه بیشتر و بهتر این وظایف خواستاریم.