پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران به مناسبت آغاز هفته کار نیک پیشاهنگی ۱۲ آذر ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۴ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۳:۰۲ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۱۲ آذر ۱۳۴۱

پیام شاهنشاه به‌مناسبت آغاز «هفته کار نیک» پیشاهنگی

هموطنان عزیز،


فرا رسیدن دهمین سال دوره جدید پیشاهنگی ایران فرصت مناسبی است که یک بار دیگر با سازمان پیشاهنگی سخن گوییم و مقامات دولتی را نیز به مسئولیت خطیری که برای همگامی در برنامه‌های تربیتی و اجتماعی کشور دارند متوجه سازیم. در حقیقت توفیق برنامه‌هایی نظیر پیشاهنگی بدون همکاری و دخالت مستقیم مردم ممکن نیست، زیرا وقتی پدران و مادران اصول صحیح تربیتی را در خانواده تعقیب نکنند و رفتاری را که طفل در خانه دارد با تعلیمات پیشاهنگی هماهنگ نسازند، طبعاً احتمال به دست آوردن نتیجه کامل بسیار ضعیف است. معهذا این نقص و نقائص احتمالی دیگر از ایمان ما به ترقی و پیشرفت جامعه ایرانی نمی‌کاهد. ما همواره معتقد بوده‌ایم که تربیت افراد و تقویت قوای فکری آنان بیش از هر عامل دیگر برای رشد سیاسی و اجتماعی یک ملت ضروری و سودمند است، و بدون استفاده از این عامل که در طبقه‌بندی عوامل به نیروی انسانی معروف است، یک ملت نمی‌تواند به ترقی واقعی نائل شود. از این جهت مایلیم که خانواده‌ها بدون احساس اجبار و تنها به خاطر سعادت فرزندان خود از تشکیلات و برنامه‌های پیشاهنگی استقبال و پیروی کنند و مطمئن باشند که در انجام این منظور از پشتیبانی کامل ما برخوردار خواهندبود.

سال گذشته در پیام خود به لزوم همکاری مستقیم مردم با برنامه‌های پیشاهنگی اشاره کردیم و خوشوقتیم که انجمن طرفداران تربیت پیشاهنگی که به وسیله افراد علاقمند و مطلع تشکیل یافته‌است، توانسته‌است رابطه و همکاری بیشتری بین طبقات مختلف مردم و سازمان ملی پیشاهنگی ایران ایجاد نماید. اینک در آستانه دهمین سال این نهضت جدید مقرر می‌داریم که سازمان ملی پیشاهنگی ایران کماکان برای شناساندن برنامه‌های سودمند پیشاهنگی به عموم مردم کشور فعالیت خود را دنبال کند و با کوشش بیشتری برای تهیه اردوگاههای تربیتی و ساختمان خانه‌های پیشاهنگی و توسعه پیشاهنگی روستایی در کلیه روستاها به خصوص دهاتی که مشمول اجرای قانون اصلاحات ارضی می‌باشند، اقدام نماید.

لازم است مأمورین لشگری و کشوری نیز در این مورد منتهای همکاری و مساعدت را ابراز دارند و بکوشند تا در خدمت به کودکان و جوانان برومند کشور سهیم باشند.

به عموم خواهران و برادران عزیز پیشاهنگ و مربیان گرامی و اعضای کمیته‌های رسد و شورای پیشاهنگی بخش‌ها و شهرستانها و اعضای انجمن طرفداران تربیت پیشاهنگی درود می‌فرستیم و توفیق آنها را در انجام خدمتی که به عهده گرفته‌اند، خواستاریم.