پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش نخستین کنگره مهندسی و راه و ساختمان و مکانیک مهندسی ایران ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۵۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۱ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش نخستین کنگره مهندسی و راه و ساختمان و مکانیک مهندسی ایران ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۵۱


تشکیل نخستین کنگره مهندسی راه و ساختمان و مکانیک مهندسی ایران که به صورت بین‌المللی و با ابتکار دانشگاه پهلوی در شیراز برگزار می‌شود مایه خوشوقتی ما است.

برگزاری چنین مجمعی از دانشمندان و کارشناسان که به منظور مبادله اطلاعات در رشته‌های مکانیک مهندسی، مهندسی ساختمان، مهندسی آب و ژئوتکنیک و بحث و تبادل نظر در مورد تازه‌ترین پدیده‌ها و پیشرفت‌های علمی در این زمینه‌ها انجام می‌گیرد پاسخگوی یک احتیاج اساسی امروز کشور ما و اصولاً همه کشورهای جهان است، زیرا امور مربوط به راه و ساختمان و مهندسی آب و زمین اکنون بیش از هر زمان دیگر در تاریخ بشری از عوامل حیاتی پیشرفت اقتصادی و صنعتی و بطور کلی پیشرفت مدنی جامعه بشری بشمار می‌روند، و نظری به شبکه‌های عظیم خطوط و مراکز ارتباطی در سراسر جهان کافی است که نقش درجه اول این عامل را در عصر کنونی روشن کند.

خوشبختانه در کشور ما اکنون برنامه‌های وسیع و گسترده‌ای در تمام زمینه‌های راهسازی و ارتباطی از قبیل راه‌ها، راه آهن‌ها، فرودگاه‌ها، بنادر و همچنین ساختمان و نوسازی و آب و رشته‌های متعدد دیگر در جریان اجرا است که طبعاً در برنامه‌های پنجساله آینده با وسعت و دامنه باز هم بیشتری ادامه خواهد یافت.

بنابراین مسلم است که نظرات و راهنمائی‌های دانشمندان عضو گروه حاضر در هر یک از این زمینه‌ها با کمال خوشوقتی و امتنان مورد توجه ما قرار خواهد گرفت و از آن‌ها برای پیشبرد این کوشش‌ها کمال استفاده را به عمل خواهیم آورد. یقین داریم برای سایر کشورهای جهان نیز این تبادل نظرها و راهنمائی‌ها خواهد توانست به همین نحو مورد استفاده کامل قرار گیرد. در این زمینه مخصوصاً انتظار داریم که کنگره حاضر در مذاکرات خود در مورد تعلیم و تربیت کادر مهندسی که شرط اول توسعه این فعالیت‌ها و برنامه‌ها است توجه خاصی مبذول دارد. با تقدیر از مساعی دانشگاه پهلوی در برگزاری این مجمع مهم علمی، توفیق کلیه دانشمندان محترم کشورهای مختلف جهان و دانشمندان ایرانی را که در این کنگره حضور یافته‌اند خواستاریم.