پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش سیزدهمین نشست شورای وزیران هموندان سنتو ۱۸ فروردین ۱۳۴۴

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۸ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۰۵:۳۹ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
پیمان سنتو درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵

پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش سیزدهمین نشست شورای وزیران هموندان سنتو ۱۸ فروردین ۱۳۴۴


با کمال خوشوقتی به نمایندگان برجسته کشورهای دوست خودمان که برای شرکت در سیزدهمین شورای وزیران سازمان پیمان مرکزی به تهران آمدهاند خیر مقدم می‌گوییم. برای ما جای مسرت است که این شورا برای سومین بار در طول حیا ده سال آن در پایتخت کشور ما منعقد می‌گردد.


ایران و پاکستان و ترکیه که جامعه بزرگی را با منافع مشترک و سنن و هدف‌ها و آرمان‌های مشابه تشکیل می‌دهند با همکاری متحدین غربی خود توانسته‌اند این مناسبات را هر چه بیشتر تحکیم بخشند و آن‌ها را به صورت عملی و مشخص در آورند.


سیاست اتحاد ما با غرب و انعقاد پیمان دفاعی نظامی مشترک نقش مؤثری در تقویت امنیت دسته جمعی بین‌المللی داشته و در عین حال چنانکه ایجاب می‌کرده سازمان پیمان مرکزی اهمیت خاصی برای توسعه سریع اقتصادی سرزمین‌های این منطقه قائل شده است. با ایمان راسخ به اینکه توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی اساس هر امنیت پایدار و واقعی است ما این خط مشی جدید را با خوشوقتی کامل تلقی می‌کنیم.
خوشبختانه در مدت محدودی که از ایجاد سازمان پیمان مرکزی گذشته و با وجود مسائل مختلف ناحیه‌ای که وجود داشته است توانسته‌ایم قدم‌های بزرگی در همکاری اقتصاد با متحدین منطقه‌ای خود برداریم و از این طریق راه را برای توسعه بیشتر این همکاری در همه زمینه‌های مساعی مشترک در آینده هموارتر سازیم. در عین حال ما موفق شده‌ایم روابط اقتصادی و بازرگانی خود را با سایر کشورهای این منطقه جغرافیایی از جهان بر اساس حسن نیت و مودّت متقابل توسعه دهیم.


آرزو داریم که خلع سلاح عمومی و کامل هر چه زودتر به صورت یک واقعیت جهانی در آید تا از این راه کلیه ملل بتوانند همه نیروها و منابع خویش را در راه پیشرفت خلاقه و توسعه اقتصادی که خود ضامن صلح و رفاه است بکار اندازند. اطمینان داریم مذاکرات جلسات مجمع کنونی نیز با همان روح هماهنگی کامل و صمیمانه‌ای که همواره نماینده پیوستگی کشورهای عضو سازمان پیمان مرکزی بوده است انجام خواهد گرفت.