پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش بیستمین نشست شورای وزیران سنتو در تهران ۲۰ خرداد ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۲ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:پیمان سنتو using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش بیستمین نشست شورای وزیران سنتو در تهران ۲۰ خرداد ماه ۱۳۵۲


به مناسبت بیستمین اجلاسیه شورای وزیران سنتو، مایلم که به کلیه نمایندگان عالیقدر شرکت کننده در این اجلاسیه خیر مقدم بگویم.

از هنگام اجلاسیه اخیر تاکنون پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در صحنه بین‌المللی در راه رسیدن به سازش و بهبود سیاسی بین شرق و غرب و اقدامات امیدبخشی به منظور کاهش خطرات ناشی از مسابقه تسلیحاتی صورت گرفته است. ما در عین حال که از این تحولات استقبال می‌کنیم، با کمال تأسف شاهد بوده‌ایم که چقدر سهل و آسان مرزهای بین‌المللی مورد حمله قرار گرفته‌اند و به سهولت کشورهای مستقل تجزیه شده‌اند. همینطور به ما ثابت شده است که چقدر سریع کشمکش‌های محلی می‌تواند به بحران‌های بزرگ جهانی منجر شوند که در نتیجه آن عناصر ضعیف تر تحت تسلط دشمنان قوی تر قرار می‌گیرند.

بنابراین عدم یک نظام مؤثر جهانی برای تضمین حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها، ملت‌ها را مجبور می‌سازد که کاملاً آگاه و هوشیار و در وهله اول متکی به خود باشند تا منافع اصلی خود را حفظ نمایند. ما به نوبه خود در چهارچوب سیاست مستقل ملی اقدامات مناسبی به منظور تقویت نیروهای دفاع ملی و تأمین صلح و ثبات سیاسی در این ناحیه بسیار مهم جهانی به عمل آورده‌ایم.

عضویت ما در سنتو و همکاری با کشورهای عضو، با این سیاست بطور کلی مطابقت می‌کند که برای این محفل محترم کاملاً روشن است.

فلسفه و هدف‌های اصلی پیمان ما تغییر ناپذیر است. به هر حال با وجود تغییر و تحولاتی که از زمان ایجاد پیمان مذکور در حدود ۱۸ سال قبل در نظم و ترتیب روابط بین‌المللی بوجود آمده است، ما باید نقش مهم سنتو و همکاری مان را در چهارچوب پیمان مذکور ارزیابی نماییم تا ببینیم سنتو به چه نحو با این مبارزه طلبی‌های تازه مواجه می‌گردد و خود را با شرایط فعلی تطبیق می‌دهد.

به موازات همکاری ما در سنتو باید به کوشش‌های خود جهت برقراری نظام جهانی که بر اساس حکومت قانون و اصول عدالت استوار شده باشد ادامه دهیم. با توجه به این اعتقاد راسخ است که سازمان ملل باید بر قدرت و نفوذ خود بیفزاید تا وظایف خود را بطور مؤثری انجام دهد و امنیت و صلح پایدار جهانی را تضمین نماید.

به هر حال بواسطه ضعف و عدم قدرت سازمان ملل متحد در انجام این مسئولیت‌ها برای ایجاد صلح و امنیت جهانی چاره‌ای جز این نداریم که خود را نیرومند سازیم و در عین حال در پیمان دفاعی سنتو باقی بمانیم.

با توجه به این نکات ما انتظار روزی را می‌کشیم که عاری از تهدید دائمی جنگ و انهدام باشد و از تمام منابع موجود به جای ساختن لوازم جنگی برای پی ریزی اجتماعی که بر اساس موفقیت، رفاه و عدالت اجتماعی در سراسر جهان پایه گذاری شده است استفاده گردد.

ما موفقیت شورای مزبور را در انجام مذاکرات خود آرزومندیم.