پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در سال‌روز پایه‌گزاری صنایع مس ایران ۲۰ تیر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی ششم/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی بر پایه تاریخ

شرکت ملی صنایع مس ایران


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در سال‌روز پایه‌گزاری صنایع مس ایران ۲۰ تیر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی


آغاز پنجمین سال فعالیت مجتمع مس سرچشمه و نخستین سالروز تاسیس شرکت ملی صنایع مس ایران مایه خوشوقتی است.
مجتمع مس سرچشمه به عنوان یکی از قطب‌های مهم صنعتی و اقتصادی کشور علاوه بر اینکه از نظر کمی یک منبع با ارزش و مهم درآمد ملی است، از لحاظ کیفی نیز موجب تحول و دگرگونی‌های موثر و مفیدی است.
با استفاده از روش صحیح بهره‌برداری و با توجه به منابع پر ارزش مس که در نقاط مختلف کشور ما به طور فراوان وجود دارد ایران در شمار یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مس جهان در خواهد آمد و در این مورد می‌باید صنایع جنبی و تبدیلی به منظور تولید انواع فرآورده‌های مسی و محصولات وابسته بوجود آید تا از این راه بالاترین ارزش افزوده بدست آید. گسترش بیشتر عملیات اکتشاف در سطح کشور به وسیله یک واحد مجهز اکتشاف وابسته به شرکت ملی صنایع مس ایران، تعیین ذخایر حتمی معادن مس، بررسی و تحقیق و طرح‌های لازم جهت راه‌های افزایش تولید سالانه مس به میزان ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تُن در پایان برنامه ششم مبشر تغییری کلی در سیمای اقتصادی ایران است به ویژه با توجه به اینکه ذخیره شناخته شده معادن مس سرچشمه از چهار صد و پنجاه میلیون تُن به هشتصد و پنجاه میلیون تُن افزایش یافته است.
کوشش خلاقه مهندسان ایرانی و کار موثر کارگران فنی در پیشرفت عملیات مجتمع مس سرچشمه و نصب کارخانه‌های ذوب مس و پُرعیارکُنی و سایر تاسیسات مایه خوشوقتی است و در این راه توفیق بیشتر خدمتگزاران شرکت ملی صنایع مس ایران را خواستاریم.