پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در بیست و نهمین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر ۲۰ آذر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۵ مهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۳۹ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷ درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

اعلامیه جهانی حقوق بشر


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در بیست و نهمین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر ۲۰ آذر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی


بیست و نهمین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر را به ملت ایران و همه جهان شادباش می‌گوییم و تعمیم هر چه بیشتر اصول این اعلامیه را در جامعه جهانی آرزو می‌کنیم. از زمان تدوین و تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر تا کنون، با آنکه حتی یک ثلث قرن سپری نشده است، تغییرات و تحولاتی بنیادی در سازمان سیاسی و اجتماعی جامعه جهانی روی داده است. نزدیک به یکصد کشور تازه پا به صحنه سیاست جهان گذاشته‌اند و بدین ترتیب سازمان ملل متحد که واضع اعلامیه جهانی حقوق بشر است اکنون نمایندگی تقریباً همه جامعه انسانی را پیدا کرده است.

وظیفه اساسی این سازمان با داشتن چنین جامعیتی، البته به شرط آنکه تصمیمات آن مورد احترام و رعایت اعضای سازمان قرار گیرد و از این راه ضمانت اجرایی داشته باشد، کوشش در تعمیم و اجرای هر چه بیشتر و بهتر اصول اعلامیه‌ای است که ناظر بر حقوق اولیه و انکارناپذیر همه افراد و جوامع از نظر شرافت و اصالت انسانی و تأمین نیازهای حیاتی آنان در زمینه غذا، پوشاک، مسکن، بهداشت و آموزش است. مبارزه هماهنگ جهانی علیه فقر، گرسنگی، بیماری، جهل، تبعیض نژادی، بی‌عدالتی‌های اجتماعی و به عبارت دیگر کوششی که تعدیل نظام غیر عادلانه اقتصادی کنونی دنیا را ایجاب می‌کند، مهمترین وظیفه‌ای است که در راه تعمیم و تنفیذ اصول اعلامیه حقوق بشر بر عهده سازمان ملل متحد یعنی کلیه کشورهای عضو آن قرار دارد.

کشور ما در این تلاش جهانی سهم خود را با اجرای کامل مفهوم این اعلامیه از راه تحقق انقلاب شاه و ملت و با پشتیبانی همه جانبه در زمینه بین‌المللی از آرمان عدالت بشری و رفع تبعیض‌ها و تعدیل نابرابری‌های جهانی ایفا کرده است و خواهد کرد و صمیمانه آرزومندیم که همکاری صادقانه و مؤثر همه کشورها و جوامع جهان روز بروز در رفع این نابرابری‌ها مؤثرتر واقع گردد. توفیق همه نیک‌اندیشان جهان را در راه بوجود آوردن دنیایی بر پایه صلح و عدالت و رفاه همه مردم گیتی خواستاریم.