پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در برگزاری نخستین کنگره مهندسی شیمی ایران دانشگاه پهلوی شیراز ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۶ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۳۸ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:صنایع پتروشیمی ایران using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در برگزاری نخستین کنگره مهندسی شیمی ایران دانشگاه پهلوی شیراز ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۵۲


تشکیل نخستین کنگره بین‌المللی مهندسی شیمی ایران که به منظور مبادله اطلاعات درباره مسائل گوناگون مهندسی شیمی، نفت و پتروشیمی، کنترل آلودگی محیط، پدیده‌های انتقال ترمودینامیک، مهندسی بیوشیمی و کنترل دستگاه‌های شیمیایی و ابتکار دانشگاه پهلوی در شیراز برگزار می‌شود موجب خوشوقتی ما است و انتظار داریم مذاکرات و تبادل نظرهای این کنگره نتایج مفید و مؤثری در این رشته‌ها دربرداشته باشد.

در حال حاضر مسائل مربوط به نفت و مواد شیمیایی چه از نظر اقتصادی و صنعتی و چه از لحاظ اجتماعی و بهداشتی به صورت بهبود محیط زیست حائز اهمیتی روزافزون است، و ایجاد مجتمع‌های عظیم شیمایی در سراسر جهان تسریع در این مطالعات را الزامی ساخته است. توجه بدین ضرورت بخصوص برای کشور ما که هم اکنون در آن برنامه‌های وسیعی در زمینه‌های متنوع تولید و تصفیه مواد نفتی و صنایع پتروشیمی و گاز در دست اجرا است و منظماً بر تعداد پالایشگاه‌ها و مجتمع‌های شیمیایی و صنایع مختلف دیگر افزوده می‌شود اهمیت خاص دارد.

هم اکنون واحد پتروشیمی بندر شاهپور یکی از بزرگترین واحدهای شیمیایی کشور است که همراه با صنایع سیمان، قند، کاغذ، رنگ و دیگر صنایع شیمیایی نه تنها احتیاجات داخلی را تأمین می‌کند، بلکه سالانه نیز ارقام قابل ملاحظه‌ای از بعضی از این محصولات صادر می‌شود. از طرف دیگر تذکر این نکته ضروری است که تحول عمیقی که اخیراً در اداره صنعت نفت ایران حاصل شده، طبعاً مسئولیت‌های سنگین تری را در این زمینه بر عهده مهندسان شیمی و نفت قرار داده است.

انتظار دارم در کنگره حاضر ضمن مسائل مورد بحث، موضوع مهم تعلیم و تربیت کادر مهندسی شیمی که برای توسعه فعالیت‌های صنایع نفت و پتروشیمی و صنایع شیمیایی اهمیت اساسی دارد مورد توجه خاص قرار گیرد. امید است راهنمایی‌های دانشمندان عضو این کنگره نه تنها در پیشبرد امور اقتصادی و صنعتی کشور ما مفید واقع گردد، بلکه از نظر بین‌المللی نیز ثمربخش باشد.

توفیق دانشگاه پهلوی و کلیه دانشمندان عضو این کنگره را در کار مهم و مفیدی که به عهده دارند خواستاریم.