پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در آغاز سال تحصیلی ۲۵۳۷ - ۲۵۳۶ در روز ۲ مهر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کنگره جهانی پیکار با بیسوادی - تهران ۱۷ تا ۲۸ شهریور ۱۳۴۴ درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

کمیته ملی پیکار جهانی با بیسوادی


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در آغاز سال تحصیلی ۲۵۳۷ - ۲۵۳۶ در روز ۲ مهر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

آغاز سال تحصیلی جدید و روز گشایش مدارس را به کلیه دانش آموزان، آموزگاران، دبیران، هنرآموزان و مسئولان آموزشی تبریک می‌گوییم و توفیق همگان را در خدمت بیشتر آرزومندیم.
در سال تحصیلی گذشته با اجرای سیاست‌های تازه آموزشی در جهت خودکفا ساختن واحدهای آموزشی، ایجاد دانشسراهای روستایی، توسعه دانشسراهای مقدماتی و توسعه مدارس فنی و حرفه‌ای، تشکیل کلاس‌های کارآموزی و بازآموزی برای گروه‌های مختلف معلمان، گسترش کتابخانه‌ها و مراکز اسناد و آمار شاهنشاهی در مدارس، تشکیل سمینارهای توجیهی آموزش ملی و میهنی برای معلمان و مسئولان، استفاده بیشتر از وسایل سمعی و بصری بخصوص رادیو و تلویزیون، گام‌های تازه‌ای در راه نیل به هدف‌های انقلاب آموزشی برداشته شد که البته در سال جاری باید با کوشش و توجه بیشتری دنبال شود. همچنین در جهت رفاه معلمان با تأسیس بانک فرهنگیان ایران و تشکیل شرکت‌های تعاونی مسکن، گسترش تعاونی‌های مصرف و تجدید نظر در قانون استخدام معلمان، اقدامات مفیدی انجام گرفت و به موازات این اقدامات در جهت اعتلای مقام معنوی معلم نیز کوشش‌هایی به عمل آمد.
افزایش کمی دانش آموزان به ویژه گرایش قابل توجه آنان به آموزش فنی و حرفه‌ای و تحول بی‌سابقه سرمایه‌گزاری در زمینه آموزش و پرورش، تحول مثبتی بود که در راه تأمین منافع واقعی جامعه ایرانی صورت گرفت. :تأکید داریم که برای تأمین هر چه بهتر شرایط و امکانات تحصیل فرزندان ایرانی و مآلاً تأمین نیروی انسانی ماهر و با صلاحیت، ضمن بهره‌وری از شیوه‌ها و راه حل‌های اصیل ایرانی باید کوشش و مراقبت وافی مبذول نمود که با پرورش صحیح نسل‌های جوان ایرانی که به منزله قدرت ملی محسوب می‌شوند، آنان افرادی متکی به نفس و متخلق به صفات عالیه انسانی و مؤمن به خصلت میهن پرستی تربیت شوند و برای به گردش درآوردن چرخ‌های عظیم اجتماع فردا آمادگی کامل داشته باشند. توفیق روزافزون همه خدمتگزاران آموزش و پروش کشور را در انجام وظایف خطیری که بر عهده دارند خواستاریم.