پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در آغاز سال تحصیلی ۱۳۵۲ - ۱۳۵۱ روز ۱ مهر ماه ۱۳۵۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۸:۰۱ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۱ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در آغاز سال تحصیلی ۱۳۵۲ - ۱۳۵۱ روز ۱ مهر ماه ۱۳۵۱


اکنون که با تأییدات خداوند متعال سال تحصیلی تازه آغاز می‌شود برای کلیه دانش آموزان کشور پیشرفت روزافزون و برای آموزگاران و دبیران و استادان و عموم مسئولان آموزشی توفیق خدمت بیشتر آرزو داریم.

خدمتگزاران امور فرهنگی که معماران واقعی اجتماع مترقی آینده ایران هستند خود بهتر از هر کس به اهمیت وظیفه و مسئولیت خطیری که در برابر نسل حاضر و نسل‌های آینده کشور به عهده گرفته‌اند واقفند و می‌دانند که کوشش ملی ما در راه رسیدن به دوران تمدن بزرگ که به حکم سوابق فرهنگی نه تنها حق طبیعی و مشروع بلکه وظیفه و رسالت تاریخی ملت ما است تا حد بسیار زیادی وابسته به مساعی ایشان است.

خوشبختانه در سال گذشته با اجرای مقدماتی برنامه نظام جدید آموزی و دوره راهنمایی تحصیلی موفقیت‌هایی به دست آمد که امید می‌رود با ادامه و تعمیم این کوشش در سال‌های بعد اثرات نظام گذشته ریشه کن شود و جوانان ما به فراگیری مواد نظری و عملی که در این برنامه پیش بینی شده است بتوانند استعدادهای واقعی خود را بکار اندازند و به صورت انفرادی متکی به نفس، مطمئن، آگاه و مترقی وارد اجتماع پیشرو ایران امروز و فردا گردند. می‌توان امیدوار بود که با ادامه روش کامل کارآموزی مسئولان آموزشی کشور روز بروز تعداد معلمان کارآمد افزوده شود، بخصوص با توجه به اینکه مرحله دوم قانون استخدام کشوری قبل از همه برای کارکنان آموزش به موقع اجراء درآمده است.

در امر تعلیماتی فنی حرفه‌ای با وجود آنکه پیشرفت‌هایی حاصل شده است لازم است با توجه به نیاز شدید بوجود افراد متخصص و کارشناس دامنه اینگونه تعلیمات گسترش خیلی بیشتری حاصل کند. از طرف دیگر با منطقه‌ای شدن امر آموزش و پرورش انتظار داریم پدران و مادران و بطور کلی عموم افراد نهایت همکاری را با مسئولان آموزشی مناطق مبذول دارند تا در هر بخش از کشور برنامه‌هایی متناسب با نیازمندی‌های خاص آن مناطق به مرحله اجرا در آید.

بدیهی است در این راه علاوه بر پرورش جسمی می‌باید به پرورش نیروی فکری و ابتکار و خلاقیت جوانان توجه خاص مبذول شود.

در این هنگام آغاز سال جدید تحصیلی بار دیگر برای همه معلمان و فرهنگیان و دانش آموزان و دانشجویان کشور آرزوی موفقیت می‌کنیم و توفیق هر چه بیشتر آن‌ها را در راهی که متضمن سعادت و پیشرفت جامعه ما است خواستاریم.