پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در آغاز بیست و هفتمین سال تاسیس سازمان ملل متحد ۲ آبان ماه ۱۳۵۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۱ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در آغاز بیست و هفتمین سال تاسیس سازمان ملل متحد ۲ آبان ماه ۱۳۵۱


آغاز بیست و هفتمین سال تأسیس سازمان ملل متحد را به ملت ایران و به کلیه ملل عضو این سازمان تبریک می‌گوئیم و امیدواریم که علیرغم موانع و مشکلاتی که در پیش است این سازمان جهانی بیش از پیش توفیق یابد که به آرمان‌ها و هدف‌های خود تحقق بخشد.

بیش از یک ربع قرن پیش هنگامی که جنگ دوم جهانی با همه تلفات و ویرانی‌های آن تازه پایان یافت، سازمان ملل متحد بنیانگذاری شد تا از بروز جنگ جهانی دیگری با قدرت تخریبی روزافزون سلاح‌های جدید جلوگیری گردد. سازمان ملل متحد بوجود آمد تا دُوَل عضو برای حل اختلافات خود به زور و قوه قهریه متوسل نشوند، بلکه این اختلافات را از طریق مسالمت آمیز فیصله دهند.

هدف نهایی تشکیل این سازمان این بود که صلح پایدار و امنیت بین‌المللی در جهان استقرار یابد و ملت‌ها بتوانند در پرتو آن منابع ملی و نیروی انسانی خود در راه پیشرفت اقتصادی و اجتماعی و بالا بردن سطح زندگی مردم جهان حداکثر استفاده را حاصل کنند.

متأسفانه هنوز ما شاهد جنگ و زدوخوردهای محلی هستیم و در عین حال علیرغم تلاش‌هایی که در سطح بین‌المللی شده است فاصله بین ملل فقیر و غنی نه تنها کاسته نشده بلکه در بسیاری از موارد رو به افزایش گذاشته است و این خطری است که دنیا نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد. با این وجود این حقیقت را نیز نمی‌توان نادیده انگاشت که سازمان ملل متحد طی حیات بیست و هفت ساله خود موفقیت‌های بیشماری به دست آورده است، بطوری که با قاطعیت می‌توان گفت که سازمان ملل متحد در شرایط کنونی جهان مؤثرترین مرجعت موجود برای حفظ صلح و آرامش و همزیستی و همکاری فعالانه در سطح بین‌المللی است.

پشتیبانی قاطع از این سازمان یکی از اصول سیاست بین‌المللی است. تلاش به منظور حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، اتکا به موازین اخلاقی، همزیستی مسالمت آمیز و همکاری با کلیه ملل بدون توجه به

نظام سیاسی و اقتصادی آنان بر اساس احترام متقابل، عدم مداخله در امور داخلی دیگران، حل مسالمت آمیز اختلافات، مبارزه با فقر و جهل و بیماری در سطح ملی و بین‌المللی، مبارزه با استعمار، همه این‌ها اصول سیاست مستقل ملی ایران است که کاملاً با اصول و هدف‌های مندرج در منشور ملل متحد توافق دارد. سیاست خارجی دولت ایران و رویهن ای که همواره درباره مسائل مطروح در سازمان ملل متحد دنبال کرده‌ایم نیز مؤید وفاداری ما نسبت به اصول منشور این سازمان است.

خوشوقتیم که آثار جنگ سرد در مذاکرات این دوره اجلاسیه مجمع عمومی‌رو به کاهش گذاشته است و نمایندگان دُوَل با واقع بینی بیشتری با مسائل جهانی روبرو می‌شوند و معضلات مبتلا به روز را مورد نظر قرار می‌دهند. لزوم حفاظت محیط زیست کمال اهمیت را برای کلیه ملل جهان دارد، زیرا با کشفیات علمی که به عمل آمده اکنون روشن شده است که پیشرفت صنایع چه آثار نامطلوبی بر محیط زیست می‌گذارد و دارای چه اثرات روانی و اجتماعی برای انسان می‌باشد. بعلاوه ما در مقابل نسل‌های آینده مسئولیت حفظ منابع طبیعی جهان را داریم و باید کاری نکنیم که آنان از استفاده مواهب طبیعی محروم شوند.

خوشوقتیم که اولین کنفرانس بین‌المللی امسال در استکهلم تشکیل شد و منتهی به صدور اعلامیه محیط زیست گردید. کشور ما در زمینه اجرای اصول مندرج در این اعلامیه هم اکنون دست به اقداماتی در سطح ملی زده است و در سطح بین‌المللی نیز امیدواری دارد نه تنها در این باره فعالانه تشریک مساعی کند بلکه با کشورهای همجوار نیز به منظور جلوگیری از آلودگی محیط مورد علاقه ما و آن‌ها همکاری مؤثری برقرار نماید. موضوع دیگری که اکنون در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر اساس پیشنهاد دبیر کل سازمان ملل مطرح گردیده است مبارزه با تروریسم بین‌المللی است. توسل به خشونت در سطح ملی یا بین‌المللی که ملازمه با اتلاف جان افراد بیگناه دارد از لحاظ انسانی محکوم است و اگر جلوگیری از آن نشود همه چیز تابع هرج و مرج خواهد شد، آن هم هنگامی که دنیا بیش از هر چیز به حکومت قانون احتیاج دارد.

امید می‌رود مجمع عمومی سازمان ملل متحد بتواند موجباتی فراهم کند تا اقدامات دُوَل عضو در جهت مبارزه با تروریسم هماهنگ گردد. اکنون که بار دیگر سالروز تأسیس ملل متحد فرا رسیده است آرزو داریم که این سازمان در راه عملی کردن آرمان‌های خود توفیق بیشتری پیدا کند و در این فرصت از مساعی جمعیت ایرانی طرفدار ملل متحد که در راه ترویج و اشاعه اصول و هدف‌های این سازمان می‌کوشد تقدیر می‌کنیم و توفیق اعضای این جمعیت را در انجام مسئولیت‌هایی که بر عهده گرفته‌اند خواستاریم.