پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت گشایش پنجمین کنفرانس اتاق‌های بازرگانی کشور در مشهد ۲۵ امرداد ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۲۵ مرداد ۱۳۴۸

پیام شاهنشاه به‌مناسبت گشایش پنجمین کنفرانس اطاقهای بازرگانی کشور

(در مشهد)

با تأییدات خداوند متعال، پنجمین کنفرانس اطاقهای بازرگانی کشور را در شهر مقدس مشهد می‌گشاییم.

اجتماع سالانه مسئولان اقتصادی بخشهای دولتی و خصوصی در مراکز استانها، فرصت ارزنده‌ای برای همگام ساختن برنامه‌های دو بخش و ایجاد تفاهم و همکاری نزدیکتر به ویژه میان مسئولان شهرستانها و مرکز فراهم می‌سازد و امکان آن را می‌دهد تا مسایل مربوط به طرق بهره‌گیری بیشتر از منابع عظیم کشور مورد بحث و بررسی دقیق قرارگیرد.

در شرایط موجود که کشور ما با برخورداری از ثبات کم‌نظیر سیاسی به سرعت در راه صنعتی‌شدن گام برمی‌دارد و اقتصاد شکوفان آن دورنمایی بسیار امیدبخش از آینده ترسیم می‌کند، امکانات زیادی از نظر فعالیتهای تازه در زمینه‌های صنعتی، کشاورزی و بازرگانی وجوددارد که راه را برای کوشش مجدانه بخش خصوصی و شرکت فعالانه‌تر این بخش در بالابردن سطح تولیدات ملی هموار ساخته‌است.

زیربنای اقتصادی کشور ما اینک با شالوده‌هایی محکم و مطمئن پی‌ریزی شده و برنامه‌های جامعی برای بالابردن سطح زندگی مردم و افزایش سریع درآمد ملی طرح‌ریزی گشته‌است. با گشایش فصل تازه‌ای در حیات اجتماعی و اقتصادی کشور که سرآغاز آن انقلاب سفید بهمن‌ماه ۱۳۴۱ بود، مناسبات اجتماعی و اقتصادی افراد مملکت بر اساس نظم تازه‌ای استوارگردیده و با افزایش قابل ملاحظه قدرت خرید مردم، سطح مصرف و تقاضا برای تولیدات تازه بالارفته و جنبش عظیمی در جهت پاسخگویی به این افزایش در زمینه‌های گوناگون آغاز گشته‌است. در این جنبش همه‌جانبه، تجهیز و بهره‌گیری از نیروهای انسانی و پرورش استعدادها به منظور به وجود آوردن مغزهای نیرومند و دستهای ماهر و سازنده، نقشی بس مهم به عهده دارد. در این راه بخش خصوصی باید به سهم خود مجدانه تلاش کند و امکانات لازم را برای پرورش و استفاده کامل از استعدادهای مغزی و جسمانی نیروی انسانی کشور فراهم سازد.

انتظار ما از پنجمین کنفرانس اطاقهای بازرگانی کشور آن است که با دید وسیع و همه‌جانبه مسایل مربوط به تجهیز نیروی انسانی را با توجه به اصول انقلاب اداری و آموزشی مورد بحث و مداقه قراردهد و بررسیهای جامعی در زمینه پرورش استعدادها و ایجاد مهارت به عمل آورد و پیش‌بینی‌های لازم را برای همکاریهای نزدیک‌تر در این زمینه میان بخشهای عمومی و خصوصی معمول دارد، تا به این ترتیب یکی از اساسی‌ترین نیازهای ما که داشتن افراد کارشناس و کارگران فنی ماهر می‌باشد، برآورده‌گردد.

امیدواریم که پنجمین کنفرانس اطاقهای بازرگانی کشور در انجام این مهم، قرین موفقیت کامل گردد و منشاء خدمات ارزنده باشد.