پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت گشایش نخستین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران در تهران ۱۳ آبان ۱۳۴۸

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۱ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۹:۱۳ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۱۳ آبان ۱۳۴۸

پیام شاهنشاه به‌مناسبت گشایش نخستین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران

(در تهران)

تشکیل نخستین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران از طرف مؤسسه تحقیقات علوم پزشکی دانشگاه تهران که با شرکت گروهی از استادان و کارشناسان دو رشته اساسی علوم زیست‌شناسی و پزشکی ترتیب یافته‌است، موجب خوشوقتی ما است.

در دنیایی که پیشرفت تکنولوژی راه آسمانها را به روی بشر گشوده‌است، متأسفانه هنوز در روی زمین انسان با انواع بیماریها و ابتلائات جسمانی دست به گریبان است و در این زمینه است که کوششهای دانشمندان فیزیولوژی و فارماکولوژی می‌باید از راه پی بردن هر چه بیشتر به اعمال بدن و چگونگی پیدایش بیماریها، بشر را تدریجاً به جانب پیروزی در مبارزه مؤثر و قاطع با امراض گوناگون رهنمون گردد. بدیهی است که در این امر مهم استعدادها و قریحه‌های فردی به تنهایی کفایت نمی‌کند، بلکه می‌باید حاصل کار آنها با ارزیابی در مجامع علمی و تبادل نظرهای کارشناسان فن تکمیل شود. برای این منظور لازم است مسئولان علمی کشور ما به منظور پیشرفت فعالیتهای تحقیقی، تسهیلات لازم را برای برگزاری این قبیل مجامع در ایران و شرکت محققان ایرانی در مجامع علمی بین‌المللی فراهم سازند.

برگزاری نخستین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی در ایران که فقط با شرکت استادان و محققان ایرانی تشکیل شده‌است، معرف تجلی انقلاب آموزشی در پیشرفت سطح این علوم در کشور ما است.

امیدواریم دانشمندان عضو این مجمع و همکاران آنها در سایر رشته‌ها، با پیروی کامل از اصول این انقلاب، کوشش خود را بدان حد برسانند که تحقیقات و تتبعات علمی کشور ما بتواند به زودی در سطحی هم‌پایه کشورهای کاملاً مترقی قرارگیرد و مقام شامخ علم و دانش ایرانی را در صحنه بین‌المللی به ما بازگرداند.