پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت گشایش نخستین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران در تهران ۱۳ آبان ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۱۳ آبان ۱۳۴۸

پیام شاهنشاه به‌مناسبت گشایش نخستین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران

(در تهران)

تشکیل نخستین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران از طرف مؤسسه تحقیقات علوم پزشکی دانشگاه تهران که با شرکت گروهی از استادان و کارشناسان دو رشته اساسی علوم زیست‌شناسی و پزشکی ترتیب یافته‌است، موجب خوشوقتی ما است.

در دنیایی که پیشرفت تکنولوژی راه آسمانها را به روی بشر گشوده‌است، متأسفانه هنوز در روی زمین انسان با انواع بیماریها و ابتلائات جسمانی دست به گریبان است و در این زمینه است که کوششهای دانشمندان فیزیولوژی و فارماکولوژی می‌باید از راه پی بردن هر چه بیشتر به اعمال بدن و چگونگی پیدایش بیماریها، بشر را تدریجاً به جانب پیروزی در مبارزه مؤثر و قاطع با امراض گوناگون رهنمون گردد. بدیهی است که در این امر مهم استعدادها و قریحه‌های فردی به تنهایی کفایت نمی‌کند، بلکه می‌باید حاصل کار آنها با ارزیابی در مجامع علمی و تبادل نظرهای کارشناسان فن تکمیل شود. برای این منظور لازم است مسئولان علمی کشور ما به منظور پیشرفت فعالیتهای تحقیقی، تسهیلات لازم را برای برگزاری این قبیل مجامع در ایران و شرکت محققان ایرانی در مجامع علمی بین‌المللی فراهم سازند.

برگزاری نخستین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی در ایران که فقط با شرکت استادان و محققان ایرانی تشکیل شده‌است، معرف تجلی انقلاب آموزشی در پیشرفت سطح این علوم در کشور ما است.

امیدواریم دانشمندان عضو این مجمع و همکاران آنها در سایر رشته‌ها، با پیروی کامل از اصول این انقلاب، کوشش خود را بدان حد برسانند که تحقیقات و تتبعات علمی کشور ما بتواند به زودی در سطحی هم‌پایه کشورهای کاملاً مترقی قرارگیرد و مقام شامخ علم و دانش ایرانی را در صحنه بین‌المللی به ما بازگرداند.