پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت گشایش نخستین نشست شورای‌های انجمن ملی حفظ و حمایت منابع طبیعی ۳۰ شهریور ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۳۰ شهریور ۱۳۴۸

پیام شاهنشاه به‌مناسبت گشایش نخستین اجلاسیه شوراهای انجمن ملی حفظ و حمایت منابع طبیعی

تشکیل نخستین اجلاسیه شوراهای انجمن ملی حفظ و حمایت منابع طبیعی کشور مایه خوشوقتی ما است.

لازم به تذکر نیست که نگاهداری و حمایت و توسعه و احیا و اصلاح بهره‌برداری از منابع طبیعی که میراث ملی کشورند، برای مملکت اهمیت حیاتی دارد و می‌باید در این مورد منتهای مراقبت و کوشش مبذول گردد.

بر اساس همین اهمیت بود که ملی‌شدن جنگلها و مراتع و منابع آب کشور از اصول انقلاب اجتماعی ایران اعلام شد و انجمن ملی حفظ و حمایت منابع طبیعی کشور تشکیل گردید تا از این راه نظارت بیشتری در امر جلوگیری از بهره‌برداریهای بی‌رویه و نامعقول گذشته از این منابع خداداد که به تمام ملت تعلق دارند، به عمل آید.

بدیهی است تأمین این هدف در درجه اول مستلزم توجه عمیق به مسایل حفاظتی و تحقیقاتی و آموزشی است که می‌باید جانشین سهل‌انگاریها و اشتباهات گذشته شود.

گر چه هنوز هدفهای وسیع ما در این زمینه آنطور که مورد نظر بوده تحقق نیافته‌است، ولی اقداماتی که در امر استفاده صحیح از منابع آب و احیای جنگلها و تثبیت ریگهای روان و حفاظت خاک و حمایت حیوانات وحشی و ماهیها و سایر امور مربوط بدین رشته به عمل آمده، کارهایی اصولی است که می‌باید با کوشش هر چه بیشتر دنبال شود و طبعاً تمام سازمانهای کشوری و لشگری و ملی وظیفه دارند که در پیشبرد این کوششها همکاری و هماهنگی کامل به کار برند.

در عین حال لازم است مراجع مسئول، افکار عمومی را کاملاً به لزوم حفظ و حمایت طبیعی کشور آشنا سازند و به خصوص نوباوگان و جوانان را در تمام مراحل آموزش و پرورش در جریان مسایل مربوط به این اصول انقلاب ایران قراردهند، زیرا این منابع تنها متعلق به نسل حاضر نیستند، بلکه به تمام نسلهای آینده این سرزمین تعلق دارند.

توفیق کامل انجمن ملی حفظ و حمایت منابع طبیعی کشور و اجلاسیه کنونی شوراهای این انجمن را در حسن اجرای این وظیفه مقدس ملی خواستاریم.