پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت گشایش نخستین اردوی رهبران خردسال پیشاهنگی فیلیا ۱۴ تیر ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۱۴ تیر ۱۳۴۸

پیام شاهنشاه به‌مناسبت گشایش نخستین اردوی رهبران خردسال پیشاهنگی

(فیلیا)

برگزاری نخستین اردوی رهبران خردسال پیشاهنگ که در اصطلاح جهانی «فیلیا» نامیده‌می‌شود، یکی دیگر از گامهای مؤثری است که در جهت تأمین نیازمندیهای مملکت برداشته شده‌است. تشکیل این قبیل اردوهای فنی از نظر تربیت نسل جوان به خصوص برای ایجاد اعتماد به نفس و احساس مسئولیت و رشد مدیریت، بسیار لازم و مفید است.

ایجاد قدرت رهبری و مدیریت یکی از مهمترین عوامل مؤثری است که موجب ترقی و رشد شئون مختلف ممالک پیشرفته محسوب می‌شود.

خوشبختانه در مسلک پیشاهنگی که یکی از مکاتب جامع تربیتی است، به این امر از طریق دادن فرصت و اختیارات و تقسیم وظایف و مسئولیتها بین افراد جوخه توجه مخصوص مبذول می‌گردد.

از این رو برای تربیت فرزندمان، رضا پهلوی، فراگرفتن و تمرینات پیشاهنگی را لازم دانستیم و به طوری که می‌دانید در روز سی‌ویکم خردادماه ۱۳۴۸، ولیعهد ایران و برادر پیشاهنگ شما، پس از گذراندن دوره مقدماتی مخصوص «شیربچگان» به جرگه مقدس پیشاهنگی پیوست.

این خود بهترین فرصت است که بار دیگر میزان علاقه و توجهات خاص خود را درمورد لزوم آشناساختن فرزندان و جوانان این کشور با اصول تربیت پیشاهنگی ابرازدارم و اهمیت آن را متذکرشود.

بنابراین شما در این اردو باید سعی کنید که حتی‌المقدور به میزان تعلیمات و مهارتهای خود افزوده و روح و جسم خویش را برای مبارزه با شدائد زندگانی آماده سازید و این را بدانید که کشور ما به وجود جوانان کارآزموده، فعال، میهن‌پرست و باایمان بیش از هر عامل دیگری نیازمند است.

اینک با قلبی پر از امید و خرسندی به اجتماع دوستانه و پر شکوه شما درود می‌فرستم و از خداوند متعال سعادت و سلامت همه فرزندان عزیز را خواستارم.