پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت هفدهمین سالگرد نهضت نوین پیشاهنگی و هفته کار نیک ۱۲ آذر ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۱۲ آذر ۱۳۴۸

پیام شاهنشاه به‌مناسبت هفدهمین سالگرد نهضت نوین پیشاهنگی و هفته کار نیک

آغاز هفدهمین سالگرد نهضت نوین تربیت پیشاهنگی و هفته کار نیک را به همه پیشاهنگان ایران شادباش می‌گویم و استحکام و پیشرفت روزافزون اصول عالیه پیشاهنگی را در جامعه ایرانی آرزومندم.

جوانان پیشاهنگ ما امروز در دنیایی زندگی می‌کنند که اساس آن کوشش هر چه بیشتر در راه پیشرفت هر چه زیادتر است. عصر ما عصری است که بشر در آن به بالاترین حد موفقیتهای تاریخ خود نائل شده‌است و بی‌گمان دنیای فردا که پیشاهنگان امروز ما، کارگردانان آنند، دنیایی از جهان امروز ما نیز پیشرفته‌تر خواهدبود. بنابراین دختران و پسران پیشاهنگ ما می‌باید از همین امروز خود را برای قبول مسئولیتهای سنگین فردا آماده سازند، تا چه از نظر خصایص و روحیات اجتماعی، و چه از لحاظ آمادگی علمی و فرهنگی با سطح پیشرفته مادی و معنوی جهان آینده هماهنگ باشند، زیرا جز در این صورت برای آنان در چنین اجتماعی جای شایسته‌ای وجود نخواهدداشت.

یک پیشاهنگ واقعی ایرانی می‌باید از یک طرف به آرمانهای عالی پیشاهنگی، یعنی پندار و گفتار و کردار نیک و به سنن نوع‌پرستی و جوانمردی و محبت که از دیرباز جزو خصائل ملی ما بوده‌است و در عین حال به روح نیرومند سلحشوری و میهن‌پرستی مجهز باشد، و از طرف دیگر هر روز گام تازه‌ای در دانش اندوختن و آشنا شدن با فنون و تخصص‌های علمی و فنی بردارد. بدیهی است اینها، غیر از انجام وظایف اصلی هر پیشاهنگ در راه شعار آماده‌باش پیشاهنگی، یعنی خدمات امدادی و بهداشتی و کمکهای بی‌دریغ به هم‌نوع است، زیرا این وظایف به قدری با مفهوم پیشاهنگی درآمیخته است که نیازی به تذکر ندارد.

مربیان و مسئولان پیشاهنگی کشور نیز با توجه کامل به این اصول، موظفند که در همه این رشته‌ها دختران و پسران پیشاهنگ را به بهترین صورت پرورش دهند و طبعاً از عموم سازمانها و دستگاههای ملی و دولتی به ویژه سازمانهای ارتش، بهداری، شیروخورشید سرخ، بهداری‌های آموزشگاهها، سازمان دفاع غیرنظامی کشور و تشکیلات مشابه انتظارداریم که سازمان پیشاهنگی ایران را در راه انجام وظایف و مسئولیتهای خود صمیمانه کمک و حمایت کنند.

تندرستی و شادکامی همه پیشاهنگان عزیز و پیشرفت روزافزون آنها را از خداوند خواستاریم.