پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت هفته بیمه ۱۵ آبان ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۱۵ آبان ۱۳۴۸

پیام شاهنشاه به‌مناسبت هفته بیمه

به‌مناسبت نخستین سالروز برگزاری روز بیمه مراتب خوشوقتی خویش را از اینکه جامعه ایرانی بیش از پیش متوجه اهمیت نقش بیمه در پیشرفت حیات اجتماعی شده‌است، ابراز می‌داریم.

در گذشته به کرات متذکر شده‌ایم که مهمترین جوابگوی احتیاجات جوامع حال و آینده بشری در تحت هر رژیمی که باشند، بیمه‌های اجتماعی و مؤسسات تعاونی است، و گفته‌ایم که کمال مطلوب ما این است که سرنوشت هر فرد ایرانی از هنگامی که به دنیا می‌آید تا وقتی که دیده از جهان فرومی‌بندد با انواع بیمه‌ها از قبیل بیمه تحصیل و بیماری و حوادث و بازنشستگی و کهولت و غیره تأمین گردد و حتی این توجه به حدی برسد که استعدادهای ذاتی افراد نیز بیمه شوند. گذشته از بیمه‌های اجتماعی که لازمه تحقق انقلاب ایران است، از نظر صنعتی و اقتصادی نیز نقش بیمه در حیات ملی بسیار مهم است، زیرا این بیمه‌ها لازمه قطعی توسعه این قبیل فعالیتها هستند و به همین دلیل می‌بینیم که در جوامع مترقی هر قدر پیشرفت اقتصادی و صنعتی بیشتر باشد، فعالیتهای سازمان مختلف بیمه نیز گسترش زیادی دارد. با توجه به این امر لازم است به موازات توسعه اقتصادی کشور در قوانین و مقررات مربوط به بیمه تجدید نظر کلی به عمل آید تا این مقررات و قوانین بتوانند جوابگوی نیازمندیهای جدید اقتصادی و صنعتی و کشاورزی و اجتماعی جامعه امروزی ایران باشند.

دولت باید حمایت لازم را از بیمه‌های داخلی بنماید تا فعالیتها و طرحهای عمرانی به جای آنکه در بازارهای خارجی بیمه شوند، از طرف شرکتهای بیمه ایرانی بیمه گردند و با تقویت همکاری میان شرکتهای بیمه داخلی ترتیبی داده‌شود که میزان بیمه‌های اتکایی در خارج تقلیل یابد و حتی‌المقدور از صدور ارزی که از این بابت از کشور خارج می‌شود، جلوگیری به عمل آید. قانون بیمه ناشی از خسارت مسئولیت مدنی که در مرحله نهایی تصویب مجلسین است باید در آینده به نحو رضایت‌بخشی به مورد اجرا درآید و انواع بیمه‌های عمر، بازنشستگی، حوادث، بیمه‌های درمانی و بیمه‌های تحصیلی گسترش یابند.

بدیهی است اجرای این برنامه‌ها در درجه اول احتیاج به کادر مجهز و صلاحیت‌داری از کارشناسان بیمه دارد و باید چنین کادر متخصصی از طریق برنامه‌های خاص آموزشی تربیت گردد.

امیدوارم با توجه و همکاری روزافزون عمومی از یک طرف، و اهتمام کامل دولت و سازمانهای بیمه از طرف دیگر، روزبه‌روز نقش ثمربخش بیمه‌های اقتصادی و اجتماعی در حیات ملی ما توسعه یابد تا جامعه نوین ایران هر چه بیشتر از ثمرات و فواید این عامل که امروزه به صورت یک رکن الزامی زندگی هر جامعه پیشرفته‌ای درآمده‌است، برخوردار گردد.