پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت شانزدهمین سالگرد نهضت نوین پیشاهنگی ایران و هفته کار نیک ۵ آذر ماه ۱۳۴۷

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۰ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۱:۴۶ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۷ خورشیدی تازی

کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت شانزدهمین سالگرد نهضت نوین پیشاهنگی ایران و هفته کار نیک ۵ آذر ماه ۱۳۴۷

فرارسیدن شانزدهمین سالگرد نهضت نوین پیشاهنگی ایران و هفته کار نیک پیشاهنگی را به عموم خواهران و برادران پیشاهنگ شادباش می‌گوییم و توفیق بیشتر آنان را در سال تازه‌ای که در عمر این نهضت جوان فرامی‌رسد در انجام وظایف و تحقق آرمانهای عالی پیشاهنگی خواستاریم.

به طوری که بارها گفته‌ایم، مکتب پیشاهنگی عالی‌ترین مکتب پرورش شخصیت جوانان و آشناکردن آنها با اصول عالی اخلاقی و اجتماعی است. خوشبختانه نهضت پیشاهنگی ایران در این مورد وارث سنت ریشه‌دار چندین هزار ساله‌ای است که بر اساس سه اصل معروف پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک تکیه دارد و این اصولی است که همه ماهیت و هدفهای نهضت پیشاهنگی در آنها خلاصه می‌شود.

پسران و دختران پیشاهنگ ایران امروز می‌باید با به کار بستن این سه اصل بزرگ اخلاقی، خویشتن را برای انجام وظیفه پرافتخاری که در راه پیشرفت اجتماع ایران و ترقی روزافزون کشور خود بر عهده دارند، مجهز سازند و با نیروی همت و ایمان و پشتکار در این راه مقدس پیش بروند.

انتخاب شعار «هر روز یک کار نیک انجام بده» از ابتکارات عالی پیشاهنگی ایران و جهان است و هفته کار نیک پیشاهنگی که دوران خاص فعالیتهای جوخه‌ای و رسدی پیشاهنگان است نیز فرصت برجسته‌ای است که افراد را بیش از هر وقت دیگر به اهمیت خاص این ارزشهای معنوی و اخلاقی که امروزه دنیای ما بدان احتیاج فراوان دارد، متوجه سازد.

این همان انتظاری است که ما از کلیه دختران و پسران پیشاهنگ ایرانی داریم و یقین داریم که همه آنان در این راه که نتیجه آن پیشرفت و نیکبختی روزافزون اجتماع ایرانی است، کمال کوشش خویش را به کار خواهندبرد.