پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت شانزدهمین سالروز رستاخیز ملی و سرنگونی محمد مصدق ۲۸ امرداد ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۱ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۰:۴۳ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۲۸ مرداد ۱۳۴۸

پیام شاهنشاه به‌مناسبت سالروز قیام ملی ۲۸ مرداد

در شانزدهمین سالروز قیام بیست‌وهشتم مرداد، یک بار دیگر از جانب خود و ملت ایران به روان شهیدانی که در چنین روزی در سال ۱۳۳۲ به خاطر بقای ایران جان سپردند، درودمی‌فرستم.

هر سال تازه‌ای که بر این واقعه تاریخی می‌گذرد، به یاد ما می‌آورد که در دوران زندگی خویش شاهد یکی از عالی‌ترین تجلیات روح ملیت ایرانی بوده و آن اعجازی را که در طول تاریخ کهن این کشور همواره ضامن حفظ استقلال و حاکمیت ملی ما بوده‌است، به چشم دیده‌ایم. با این همه شاید در تمام دوران گذشته حیات ملت ما، جنبشی که تا بدین حد در سرنوشت جامعه ایرانی اثر بخشیده باشد، روی نداده‌است، زیرا رستاخیز بیست‌وهشتم مرداد بود که زمینه را برای انقلاب اجتماعی ششم بهمن فراهم‌ساخت، و از راه این انقلاب اساس چند هزار ساله جامعه ایرانی را دگرگون کرد و در جای اصولی کهن و غیرقابل ادامه، بنای یکی از مترقی‌ترین جوامع جهان کنونی را پی‌ریزی نمود.

ولی در عین تذکار این واقعیت، می‌باید واقعیت دیگری را نیز به عموم ایرانیان تذکردهم و آن این است که قیام بیست‌وهشتم مرداد و انقلاب ششم بهمن همانطور که پایان یک عصر بوده، آغاز عصری دیگر نیز بوده‌است. بنابراین نباید تصورکنیم که با تحقق این دو واقعه بزرگ، کار ما پایان یافته‌است. بالعکس وظیفه ما ایجاب می‌کند که روح بیست‌وهشتم مرداد، الهام‌بخش دائمی تلاشی بی‌وقفه باشد که می‌باید عموم مردم ایران، از زن و مرد و پیر و جوان نه تنها در آن شرکت داشته‌باشند، بلکه اصولاً خود را وقف آن کرده‌باشند، زیرا اکنون ما در آن مرحله هستیم که می‌باید سرزمینی را که با تجلی نیروی لایزال ملی به صورت کشوری برخوردار از حاکمیت کامل و سرشار از سربلندی و افتخار در اختیار ما گذاشته شده، سرزمین یکی از پیشرفته‌ترین و خوشبخت‌ترین جوامع عصر حاضر سازیم.

ولی همه می‌دانیم که هیچ امتیازی را به رایگان به کسی نمی‌دهند و هیچ نعمتی بدون شایستگی نصیب ملتی نمی‌شود. رسیدن به هدفی چنین بزرگ، که البته هدفی کمتر از آن شایسته ملتی چون ملت ایران نیست، مستلزم آن است که در تلاش و کوشش به خاطر اعتلای جامعه ایرانی، هر روز برای ما با روح بیست‌وهشتم مرداد آمیخته باشد و هر کوششی در این راه با همان ایمان و پایمردی و شهامتی صورت گیرد که در آن روز راز پیروزی رستاخیز ملی ایران بود.

در دنیای کنونی که در آن بطور مدام شاهد پیشرفتهایی خارق‌العاده در همه زمینه‌های علمی و صنعتی و اجتماعی و فرهنگی هستیم، ما که می‌خواهیم از یک طرف فاصله خود را با مترقی‌ترین جوامع جهان امروز از میان برداریم و از طرف دیگر در پیشرفتهای آینده با آنان هم عنان باشیم، حتی حق اتلاف یک لحظه و سهل‌انگاری در یک مورد ناچیز را نداریم.

در جامعه امروزی ما، وظیفه ملی ایجاب می‌کند که هر فرد ایرانی در هر مقام و شغل و با هر موقعیت اجتماعی، خود را روحاً در یک میدان مبارزه مثبت و سازنده و یا در یک میدان مسابقه شرافتمندانه و انسانی، در راه تلاش بیشتر برای انجام وظیفه بهتر و کاملتر احساس کند.

امروز دیگر کافی نیست که یک فرد ایرانی کار خود را به صورتی قابل قبول انجام دهد، بلکه باید این کار را به بهترین صورت ممکن انجام دهد و تنها در این صورت است که می‌توان گفت روح قهرمانی بیست‌وهشت مرداد پای برجای مانده‌است.

اکنون با عنایات الهی کشور ما از یک موقعیت ممتاز بین‌المللی و از یک وضع عالی ملی در همه زمینه‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی برخوردار است و ثبات و امنیت بی‌نظیر این مملکت همه نوع امکانات را برای پیشرفت در اختیار ملت ایران نهاده‌است.

بدیهی است مهمترین وظیفه ملی و تاریخی ما حفظ این مملکت و دفاع از منافع و مصالح حقه آن و تأمین آینده درخشانی است که دورنمای آن در برابر ما است.

بنابراین مسلم است که ما هر اقدامی را که لازم باشد در این راه به عمل می‌آوریم، هر چند که همچنانکه قبلاً نیز گفته‌ام، اگر سرزمین ما هیچ یک از این امتیازات را هم نداشت و تیغزاری بیش نبود، باز ما موظف بودیم که با همین قاطعیت در حفظ آن بکوشیم و از مصالح آن دفاع کنیم.

بدیهی است که در عین دفاع از حاکمیت و مصالح این سرزمین، وظیفه ما تأمین هر چه بیشتر سعادت و رفاه مردمی است که در آن زندگی می‌کنند.

به همین جهت سپاسگزاری واقعی ما از عنایات الهی که شامل این کشور است و درود شایسته ما به شهدای بیست‌وهشتم مرداد، این خواهدبود که با ایمان و اراده‌ای هر چه استوارتر، با تلاشی بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر، با دوری از خودخواهیها و اغراض خصوصی، تمام نیرو و توانایی خویش را در راه تأمین ترقی و خوشبختی روزافزون جامعه‌ای به کار اندازیم که امروز تمام عوامل و شرایط پیشرفت برای آن فراهم شده‌است.