پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت روز معلم ۱۶ مهر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و چهارم درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی
نمایندگان مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری بیست و چهارم
ShahanshahTeachersDay16Mehr2536.jpg

روز معلم را که با سالروز جشن باستانی مهرگان تقارن دارد به عموم معلمان کشور شادباش می‌گوییم.

مراسمی که از این پس همه ساله در روز ۱۶ مهر ماه به منظور قدردانی از معلمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد، نشانه حق شناسی و سپاسی است که ملت ایران همواره بنا بر سُنّت‌های ملی خود نسبت به این گروه سازنده و پرتلاش ابراز می‌دارد. ما اعتقاد داریم که بعد از دفاع ملی که ضامن استقلال و سربلندی میهن ما است، آموزش و پرورش در جامعه انقلابی ایران مهمترین رسالت را به عهده دارد. بر این اساس از آغاز انقلاب شاه و ملت گسترش آموزش و پرورش از اولویت ویژه‌ای برخوردار بوده است تا آن جا که طی این مدت نسبتاً کوتاه تعداد دانش‌آموزان به حدود پنج برابر رسیده و تعداد دانشجویان در هر برنامه پنج ساله عمرانی تقریباً دو برابر افزایش یافته است.

میزان سرمایه‌گذاری در امر آموزش و پرورش در برنامه چهارم سه برابر برنامه سوم و در برنامه پنجم چهار برابر برنامه چهارم بوده است و به موجب برآوردهای موجود در برنامه ششم عمرانی خود پنج برابر کل سرمایه‌گذاری برنامه پنجم، در امور آموزشی خواهد بود. گسترش سریع آموزش و پرورش، نمایانگر توسعه دموکراسی فرهنگی و فراهم ساختن تساوی فرصت برای همه فرزندان این آب و خاک است، تا هر کس امکان داشته باشد بنا بر شایستگی و تلاش خود از مواهب دانش و فن برخوردار شود. در این فضای مساعدی که برای سازندگی ایجاد شده است، طبعاً معلمان رسالتی سنگین و پر اهمیت به عهده دارند. نگاهداری و حرمت هویت ملی و اصالت فرهنگی و فضیلت اخلاقی در صد وظایف معلمان قرار دارد.

مدارس و مراکز آموزشی باید کانون‌های وطن‌پرستی و فضایل اخلاقی باشند و روح کار و کوشش را در نسل جوان بپرورانند. انتقال میراث فرهنگی و اشاعه هر چه بیشتر دانش و تکنولوژی در میان نسل جوان از وظایف اساسی معلمان است، زیرا همواره باید به خاطر داشته باشیم که منابع طبیعی سرشار دیر یا زود به پایان می‌رسد و نیروی خلاق و سازنده ملت ما باید تا آن زمان به دانش و تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای برای حفظ استقلال و سربلندی ایران فردا مجهز شده باشد. ما از تلاش‌های پر ثمر معلمان در سراسر کشور و کوشش‌های صادقانه آنان در اجرای وظایف سنگین خود بخوبی آگاهی داریم و مراتب رضامندی خویش را نسبت به نقشی که این گروه بویژه در سال‌های پس از انقلاب شده و ملت ایفا کرده است، ابراز می‌داریم. توفیق بیش از پیش همه معلمان کشور را در اعتلای عظمت ایران و فرهنگ ملی خواستاریم.