پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت روز بین‌المللی تعاون ۱۴ تیر ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۱۴ تیر ۱۳۴۸

پیام شاهنشاه به‌مناسبت روز بین‌المللی تعاون

همه‌ساله در چنین روزی به پاس فداکاری و برای قدردانی از زحمات متفکرین و رادمردانی که زندگی خود را وقف پرورش فکر تعاون کرده و برای برپاداشتن پرچم تعاون بذل مساعی کرده‌اند، شرکتهای تعاونی در سراسر دنیا جشن می‌گیرند و از این مراسم جهت استقرار هر چه بیشتر نظام تعاونی استفاده می‌کنند.

ما هم که امروزه مثل سالهای گذشته در مراسم این جشن بین‌المللی شرکت می‌کنیم، اعتقاد راسخ داریم که برای حل معضلات بین‌المللی، به خودیاری و همکاری و تعاون در سطح بین‌المللی، نیازمندی کامل وجوددارد.

در این موقع که در هر گوشه‌ای از جهان به خصوص در سازمانهای بین‌المللی، برای استقرار صلح و برقراری آرامش و امنیت جهانی تلاش و کوشش وسیعی به عمل می‌آید، همه افراد باید به این حقیقت توجه کنند که هر اندازه با یکدیگر همکاری و معاضدت نمایند وصول به این هدف مشترک جهانی آسانتر خواهدبود و به طور قطع در سایه صلح و تعاون رفاه اقتصادی و اجتماعی مردم بیشتر و بهتر تأمین خواهدشد.

سازمانها و شرکتهای تعاونی به اقتصاد دموکراتیک و عدالت اجتماعی، تحقق بخشیده و پیوستگی هر چه بیشتر مردم به این نهضت عظیم جهانی، بنیان صلح پایدار و رفاه عمومی را مستحکم‌تر می‌سازد.

ما شرکتهای تعاونی را به عنوان عامل مؤثر پیشبرد برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی خود پذیرفته‌ایم و در نتیجه در تقویت آن به کوشش وسیع و همه‌جانبه‌ای نیازمندیم و ایمان داریم که گسترش نهضت تعاونی در سطح ملی و بین‌المللی می‌تواند وسیله ترویج و اشاعه اصولی قرارگیرد که ملل جهان را علیرغم اختلافات نژادی و مسلکی و مذهبی، به استقرار روابط اقتصادی و اجتماعی عادلانه‌ای سوق دهد.

با اعتقاد به این اصل است که ما نیز در کشور خود تلاش همه‌جانبه‌ای را برای پیشرفت نهضت تعاونی و تقویت و توسعه فعالیت تعاونیها شروع کرده‌ایم و تصمیم داریم از راه اصلاح و تطبیق مقررات قانونی با احتیاجات و مفاهیم تعاون و اشاعه تعلیمات تعاونی در تمام سطح‌های جامعه، پرچم تعاون را در دورترین نقاط مملکت به اهتزاز درآوریم و برای تحقق هر چه بیشتر آرمانهای انقلاب سفید، افراد مردم را از ثمرات خودیاری و همکاری به نحو احسن برخوردار سازیم.

موقع را مغتنم شمرده این جشن بزرگ جهانی را به کلیه مردم آزاد جهان که با درک مفهوم تعاون و آرمانهای آن در طریق تأمین رفاه و آسایش افراد صادقانه می‌کوشند، تبریک می‌گوییم و توفیق کلیه کسانی را که در این راه صلاح و فلاح قدم برمی‌دارند، از خداوند بزرگ مسئلت می‌نماییم.