پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۴۹ - ۱۳۴۸ به فرزندان ایران زمین ۱ مهر ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم

۱ مهر ۱۳۴۸

پیام شاهنشاه به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۴۹ – ۱۳۴۸

در این موقع که سال تحصیلی جدید آغاز می‌شود، و با شروع مجدد فعالیتهای آموزشی در سراسر کشور، میلیونها نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان به کلاسهای درس می‌روند، یک بار دیگر توجه خاص خود را به پیشرفت هر چه بیشتر امر پرورش و آموزش جوانان کشور اعلام می‎‌داریم.

به‌طوری که کراراً خاطرنشان کرده‌ایم، ما می‌باید برای سالهای آینده و در رشته‌های مختلف، به خصوص در امر آموزش و پرورش جوانان، برنامه‌های جدید و هماهنگ با پیشرفتهای جهان طرح‌ریزی کنیم و با تهیه وسایل لازم و کافی، موجباتی فراهم آوریم که کودکان و جوانان راه زندگی را بر مبنای استعدادهای خاص خود پیداکنند تا از این استعدادها حداکثر استفاده در پیشرفت جامعه ایرانی به عمل آید. بدیهی است تأمین این منظور قبل از هر چیز مستلزم داشتن کادر آموزشی باتجربه است.

بنابراین باید از یک طرف به تربیت معلم شایسته اقدام شود، و از طرف دیگر خود معلمان با توجه به پیشرفت روزافزون جهان دانش، در توسعه و تکمیل اطلاعات و معلومات خود بکوشند و در این راه با نیروی عشق و ایمان که اساس هر کار فرهنگی است مجهز شوند، زیرا همانطور که به کرات خاطرنشان ساخته‌ایم، روش کار آموزگار دبستانی در پرورش روح و مغز کودکان چنان اهمیتی دارد که در مراحل اولیه آموزش و پرورش هیچ چیز جای شخصیت معلم و طرز رفتار و برخورد او و فضایل انسانی را که او می‌تواند و باید به کودک منتقل کند، نمی‌گیرد.

اطمینان داریم معلمان کشور که تاکنون به کرات روح خدمتگزاری به جامعه و وطن‌دوستی و ایمان استوار خود را به اصول انقلاب ایران نشان داده‌اند در انجام این وظیفه بزرگ ملی کماکان خواهندکوشید و بدیهی است که در این راه از توجهات خاص ما برخوردار خواهندبود.

دانش‌آموزان کشور نیز که گردانندگان آینده جامعه ایرانی هستند، می‌باید با ایمان کامل به جهاد مقدسی که به منظور سعادت نسل امروز و نسلهای آتیه کشور آغاز شده‌است، با احساس افتخار و غرور ملی و با ایمان و اعتقاد کامل به ارزش دانش و فرهنگ، خود را برای شرکت در پیشرفت اجتماع ایران و انجام هر چه بهتر وظایفی که در مقابل آینده این مملکت به عهده دارند، آماده‌سازند.

از خداوند متعال توفیق عموم معلمان و دانش‌آموزان را در سال تحصیلی جدید خواستاریم.