پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران در آغاز شصت و سومین سال مشروطیت ایران ۱۴ امرداد ماه ۱۳۴۷

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۰ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۱:۱۰ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۷ خورشیدی تازی

کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران در آغاز شصت و سومین سال مشروطیت ایران ۱۴ امرداد ماه ۱۳۴۷

آغاز شصت‌ و سومین سال مشروطیت ایران را به عموم افراد ملت تبریک می‌گوییم و امیدواریم روزبه‌روز اساس دموکراسی واقعی در جامعه ایرانی راسخ‌تر و استوارتر گردد.

لازم به تذکر نیست که تا چند سال پیش مشروطیت به مفهوم حقیقی آن در کشور ما برقرار نبود، بدین معنی که از یک طرف دموکراسی اقتصادی که بدون آن دموکراسی سیاسی قادر به تأمین آزادیهای واقعی ملت نیست، وجودنداشت، و از طرف دیگر از خود دموکراسی سیاسی نیز به جز اسمی در میان نبود، زیرا عملاً آرای واقعی توده‌های وسیعی از مردم کشور به حساب نمی‌آمد. مضافاً به اینکه نیمی از تمام ملت ایران، یعنی جامعه زنان ایرانی اصولاً از حق انتخاب‌کردن و انتخاب‌شدن برای پارلمان محروم بودند.

خوشبختانه با انقلاب ششم بهمن، همه این نقاط ضعف به یکباره از میان رفت و دموکراسی ایران از لحاظ اصولی به صورت یکی از پیشرفته‌ترین دموکراسیهای جهان درآمد.

آنچه اکنون اهمیت دارد این است که عموم افراد ملت هر چه بیشتر و کاملتر با مقتضیات و الزامات این دموکراسی که در عین حال هر دو جنبه سیاسی و اقتصادی را شامل می‌شود، آشناگردند و آن را عمیقاً درک نمایند و به مرحله اجراگذارند، زیرا دموکراسی واقعی قبل از هر چیز مستلزم رشد معنوی و آمادگی روحی و فکری افراد برای قبول آن است، و این چیزی نیست که بتوان تنها با وضع قوانین و مقررات مترقیانه بدان تحقق بخشید.

خوشبختانه ملت ایران، ملت رشد کرده‌ای است که از دیرباز با عالی‌ترین اصول معنویت و اخلاق و با سنن عالیه آزادیهای فردی و اجتماعی آشنایی داشته و حتی در این راه خود غالباً راهنمای معنوی دیگران بوده‌است. بنابراین تردید نیست که ملت ما اکنون که از قوانین بسیار مترقی در این زمینه برخوردار شده‌است، روزبه‌روز بهتر و بیشتر این قوانین را به معرض اجرا خواهدگذاشت، و به خواست خداوند در دنیایی که در بسیاری از نقاط آن از آزادیهای فردی و اجتماعی اثری نیست هر روز بیشتر به صورت یک جامعه آزاد و مترقی و سربلند درخواهدآمد.