پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران به مناسبت سالگرد رستاخیز ملی ایران و سرنگونی محمد مصدق ۲۸ امرداد ماه ۱۳۴۷

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۷ خورشیدی تازی

کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران به مناسبت سالگرد رستاخیز ملی ایران و سرنگونی محمد مصدق ۲۸ امرداد ماه ۱۳۴۷


به‌مناسبت سالروز بیست‌وهشتم مرداد، بار دیگر به روان پاک شهیدانی که پانزده سال پیش در چنین روزی در راه بقای استقلال و حفظ شرافت و حاکمیت ملی ایران جان سپردند، درود می‌فرستم.

این فداکاران شاید کاری را حتی بزرگتر از آنچه خود می‌پنداشتند انجام دادند، زیرا آنان فقط در راه حفظ استقلال کشور خویش قیام کردند، در صورتی که با این قیام نه تنها این حاکمیت دیرینه و گرانبها را از سقوط حتمی نجات دادند، بلکه ایرانی نو و جامعه‌ای کاملاً مترقی را پایه‌گزاری کردند و سنگ اول انقلابی را بنا نهادند که در ششم بهمن ۱۳۴۱ به صورت کامل خود تحقق یافت و اساس چند هزار ساله جامعه ایرانی را زیر و رو کرد و کشور ما را با یک جهش در صفوف مقدم جوامع مترقی دنیای قرن بیستم قرار داد.

اگر در تاریخ ملتها روزهایی باشند که در آنها سرنوشت این ملل برای زمانی دراز پایه‌گزاری می‌شود، بی‌تردید روزهای ۲۸ امرداد و ششم بهمن را می‌باید سرآغاز عصر تازه تاریخ کهن ایران به شمار آورد.

اکنون کشور ما بر پایه آن آرمانهای عالی که این دو روز تاریخی مظهر آنها هستند، راه خویش را به سوی آینده‌ای درخشان که مسلماً هر روز آن از روز پیش پرافتخارتر و سعادتمندتر خواهدبود، دنبال می‌کند. ولی باید همه افراد ملت متوجه باشند که طی این راه مستلزم قبول تمام مسئولیتهایی است که می‌باید یک جامعه زنده و پیشرو به عهده گیرد، زیرا در دنیای امروز که صحنه مسابقه شایستگیها است، و در هر گوشه و کنار آن استعدادهای فراوانی در تلاشند تا روزبه‌روز در هر رشته از شئون مادی و معنوی جامعه بشری راه‌هایی نو و امکاناتی تازه بیابند و عرضه کنند، برای ملت ما در طریق نیل به هدف راهی به جز این وجودندارد که همه استعدادها و نیروهای خلاق خویش را به کار اندازد و منابع خداداد و طبیعی خود را در اختیار نیروی انسانی مجهزی با کیفیت هر چه عالی‌تر و شایستگی هر چه بیشتر قرار دهد تا ترکیب این دو عامل ضامن توفیق ما در مسابقه لیاقت که اساس ترقی در جهان امروز است باشد.

بنابراین آنچه امروزه برای ملت ما ضرورت حیاتی دارد، این است که افراد کشور هر کدام در فن خود آزموده باشند و در کاری که می‌کنند، خواه کوچک و خواه بزرگ تخصص داشته‌باشند. عصر ما عصر تخصص حرفه‌ای است، و جامعه نوین ایران نیز که بر اساس پیشروترین موازین فکری و اجتماعی پی‌ریزی شده، جامعه‌ای است که طبعاً می‌باید بر پایه تخصص قرار داشته‌باشد.

تحقق هر یک از اصول انقلاب ایران در رشته‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، کارگری، آموزشی، فرهنگی، بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی، مستلزم این است که مسئولان اداره هر کدام از این اصول، نه تنها افرادی میهن‌پرست و مترقی و مؤمن به اصول انقلاب باشند، بلکه اضافه بر آن در کار خود از تخصص لازم برخوردار باشند. به همین جهت بود که ما انقلاب آموزشی را به صورتی عمیق و همه جانبه و در تمام سطحهای آن از مهمترین برنامه‌های جاری کشور قراردادیم، زیرا چنین تحولی ریشه‌داری شرط اول تربیت افرادی است که باید به صورت کارشناسانی در مقامات و سطوح مختلف اجتماع مشغول کار گردند.

اکنون راه آینده ما کلاً روشن است: احتیاجات ما در راه نیل به هدف ملی مشخص شده، طرق و وسایل جوابگویی بدین احتیاجات نیز بررسی و تعیین گردیده و در هر مورد طرحهای لازم تهیه شده یا در دست تهیه است.

از این پس کوشش ما می‌باید فقط صرف اجرای صحیح این برنامه‌ها و طرحها گردد، و مخصوصاً در این مورد توجه کامل شود که حتی‌المقدور مرتکب اشتباه نشویم، زیرا ما نه وقت زیاد، و نه منابع انسانی و مالی زائد برای تلف کردن داریم. این منظور فقط وقتی تأمین خواهدشد که هر چه بیشتر کارها به دست افراد کاردان سپرده شود، یعنی هر چه بیشتر تخصص حرفه‌ای جای کار عادی و سطحی را بگیرد.

در این پانزدهمین سالروز قیام ۲۸ مرداد، از همه مردم ایران دعوت می‌کنیم که برای به ثمر رسانیدن کامل آرمانهای این قیام و برای تحقق هر چه بیشتر اصول انقلاب ششم بهمن، یعنی برای به وجود آوردن یکی از مترقی‌ترین و خوشبخت‌ترین جوامع جهان آینده، در این سرزمین مقدسی که هزاران سال است با خون مبارزان و جانبازان استقلال و شرافت ایران آبیاری شده‌است، صفوف خود را فشرده‌تر، ایمان خویش را استوارتر، شایستگی و تخصص خود را در هر کار و وظیفه‌ای که به عهده دارند بیشتر، و کوشش خویش را زیادتر و باز هم زیادتر سازند.

یقین دارم هر قدر ملت ما با این روح ایمان و اراده و با این شایستگی و صلاحیت فنی مجهزتر گردد، عنایات خداوندی که حتی در دوره‌های ابراز ناشایستگیها نیز از ملت ما دریغ نشده‌است، این بار به صورتی هر چه فیاض‌تر و کامل‌تر، شامل حال ما و فرزندان ما خواهدبود.