پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران به مناسبت جشن هفتاد و دومین سالروز مشروطیت ایران ۱۴ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم ۱۳۵۲ - ۱۳۵۶ درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

برنامه عمرانی ششم/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی


پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران به مناسبت جشن هفتاد و دومین سالروز مشروطیت ایران ۱۴ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی


آغاز هفتاد و دومین سال مشروطیت ایران را به همه مردم کشور شادباش می‌گویم و برای دمکراسی ایران که اکنون وارد دوران تازه‌ای از عمر خود شده است استحکام و قوام روز افزون آرزو می‌کنم. لازم به تذکر نیست که دموکراسی فقط با آن مفهومی که امروز در ایران دارد می‌تواند برای کشور و ملت ما سازنده و ثمربخش باشد، زیرا که تنها این دموکراسی است که پاسخگوی نیازهای مادی و معنوی جامعه ایرانی و هماهنگ با ارزش‌ها و موازین فرهنگی و مدنی آن است.

برای ما دموکراسی یک کالای وارداتی نمی‌تواند باشد زیرا ملت‌ها با سابقه دیرینه تمدن و فرهنگ خود بهتر از هر کسی می‌تواند راهی را که به اعتلا و سعادت آن منتهی می‌شود تشخیص دهد و برگزیدند. از نظر ما آن نوع دموکراسی که مرادف با هرج و مرج و از هم گسیختگی موازین و ضوابط اجتماع باشد، قابل قبول نیست و اصولا اعتقاد ما بر این است که چنین نوع دموکراسی برای هیچ جامعه دیگری نیز نمی‌تواند نتیجه مطلوبی به بار آورد.

دموکراسی ایرانی در عین آنکه جنبه سیاسی و حفظ آزادی‌های فردی و اجتماعی را دارد از مزایای دموکراسی اقتصادی و اقتصاد دموکراتیک و عدالت اجتماعی نیز برخوردار است. بدین ترتیب، فرد ایرانی در هر مقام و از هر طبقه از حداکثر امتیازاتی بهره می‌گیرد که می‌تواند برای یک فرد در مترقی‌ترین جامعه جهان امروز وجود داشته باشد. وسایل مشارکت و اظهار نظر گسترده مردم ایران از پایین‌ترین سطوح روستاها تا بالاترین سطح کشور در پرتو اصول انقلاب شاه و ملت برای آنان تامین شده است، بی آنکه نیروهای ویرانگر و مخرب در این آزادی سازنده اجازه دخالت داشته باشند.

مظهر این دموکراسی همه رستاخیز ملت ایران است که برای اولین بار در تاریخ مشروطیت ایران همه مردان و زنان کشور را با یک آرمان واحد یعنی کوشش در راه سازندگی و ایجاد جامعه‌ای مترقی و آزاد و آباد به دور هم گرد آورده و در عین حال امکان هر گونه اظهار نظر و انتقاد سازنده و مثبت را برای آنان فراهم ساخته است.

در این سازمان متشکل و گسترده هر فرد ایرانی از راه آموزش حزبی و گفتگویی ثمربخش می‌تواند عمیقا با تمام مسایل مادی و معنوی کشور خود آشنا شود و در همه امور مملکتی مشارکت وسیع داشته باشد و ایفای سهم خویش را در خدمت به مصالح و منافع اجتماع به صورتی موثر بر عهده گیرد. تشکیل کانون‌های حزبی در سراسر کشور و برگزاری کنگره‌های ملی، سازمان کارگران و سازمان دانش آموزان و سمینارهای آموزش سیاسی و جلسات گفت و شنود حزبی و فعالیت‌های سازمان نوین سپاهیان انقلاب و سایر برنامه‌های حزبی ضامن تعمیم دموکراسی واقعی در همه قشرها و صفوف اجتماع ایرانی است و این رسالتی است که حزب رستاخیز ملت ایران می‌باید با تمام قوا در انجام آن بکوشد.

امیدوارم با تشکل روز افزون مردم ایران در این سازمان بزرگ ملی و با کوشش آنان در راه آموزش مداوم حزبی بنیاد دموکراسی ایرانی که اصیل‌ترین ارزش‌های ملی مایه می‌گیرد چنان استوار گردد که در آینده ضامن پیروزمند استمرار انقلاب اجتماعی ایران و پشتوانه جاودانی ترقی و رفاه روز افزون جامعه ایرانی باشد.