پیام اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در نخستین سالگرد بنیاد همکاری منطقه‌ای برای عمران ۳۰ تیر ۱۳۴۴

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
همکاری منطقه‌ای برای عمران درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵


پیام اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در نخستین سالگرد بنیاد همکاری منطقه‌ای برای عمران ۳۰ تیر ۱۳۴۴


با کمال مسرت و رضامندی در این روز فرخنده که جشن اولین سالگرد تأسیس همکاری منطقه ای برای عمران برگزار می‌شود سفر اخیر خود به ترکیه یعنی کشور دوست و متحد ایران و شرکت در کنفرانس فراموش نشدنی استانبول را که منتج به پی ریزی اساس همکاری منطقه‌ای برای عمران گردید، به یاد می‌آورم.


لزوم چنین توافق منطقه‌ای که هدف آن همکاری اقتصادی و فرهنگی و فنی سه کشور همسایه و سایر کشورهای علاقمند واقع در حوزه همکاری به منظور بالا بردن سطح رفاه و ترقی اقتصادی ملل خود می‌باشد از مدت ها پیش احساس می‌شد. اکنون با کمال خشنودی مشاهده می‌شود که همکاری صمیمانه توأم با فداکاری‌هایی که سه ملت در طول مدت دوازده ماه اخیر از خود نشان داده‌اند ما را برای نیل به آمال و هدف‌های همکاری سه جانبه بیش از پیش به یکدیگر نزدیک ساخته است.


به عقیده من موفقیت ما حتی در مدت کوتاه مورد بحث بیش از هر چیز مدیون این حقیقت بوده است که همکاری منطقه ای برای عمران چارچوب و زمینه‌ای فراهم نموده که در قالب آن خواست‌های دیرین سه ملت دایر بر استقرار همبستگی و همکاری هر چه تمامتر و صمیمانه تر در امور بازرگانی و صنعتی و مبادلات علمی و فرهنگی بین سه کشور به صورتی منظم و متشکل جلوه گر شود.


اقدامات قابل توجهی که در این مدت کوتاه انجام یافته است موجبات خوشبینی کامل ما را فراهم آورده و سبب می‌شود که به سال‌های آینده با اعتماد بیشتر بنگریم و موفقیت‌های شایسته‌ای در این راه به دست آوریم.


درود و تهنیت صمیمانه خودمان را به کلیه برادران ترک و پاکستانی ابراز می‌داریم.