پیام اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش پنجمین دوره سمینار مدیریت - گچسر ۱ امرداد ۱۳۴۴

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
همکاری منطقه‌ای برای عمران درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵


پیام اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گشایش پنجمین دوره سمینار مدیریت - گچسر ۱ امرداد ۱۳۴۴


موجب مسرت خاطر ما است که پنجمین برنامه مدیریت با موفقیت آغاز می‌شود. کشور ما در حال حاضر و در شرایط مساعد فعلی بیش از هر دوره دیگر برای پیشرفت در صنایع و اقتصاد و اداره امور حکومت به مدیران ورزیده و لایق و تعلیم یافته نیازمند است تا جنبش همه جانبه‌ای که در آن پدید آمده با سرعت و دقت و اطمینان به کمال برسد.


استفاده از منابع سرشار انسانی و بکار افتادن ثروت طبیعی عظیمی که مردم این سرزمین از آن‌ها بهره مند می‌باشند محتاج اصول منطقی و علمی و صحیح مدیریت است که با ایمان و اعتقاد راسخ اجرا گردد و از این راه احتیاجات عمومی که در کلیه شئون زندگانی فردی و اجتماعی به نحو بی سابقه‌ای در تزاید است تأمین شود.


در کشور ماه کارهای بزرگی انجام گرفته و راهی طولانی در مسیر ترقی طی شده است. ولی هنوز باید کارهای بزرگ دیگری انجام گیرد و پیشروی در مسیر ترقی سریع تر گردد تا کشور به آن مرحله از کمال و رفاه که آرزوی نهایی ماست برسد.


تحولات جدید اجتماعی و ترقیات شگفت انگیز علمی مسایلی را ایجاد کرده است که روز به روز بیشتر بیاد بدان‌ها توجه شود. برای مواجهه با این مسایل و حل سریع آن‌ها چشم اجتماع به مدیرانی است که با تکمیل اطلاعات مدیریت و پرورش توانایی خود همراه با احتیاجات زمان پیش می روند.
در تطبیق موازین علمی مدیریت با امور دولتی و بازرگانی کشور ما جنبه‌های معنوی و اخلاقی و انسانی بشریت که با فلسفه و تفکرات مردم این سرزمین هماهنگ باشد حایز اهمیت خاصی است، زیرا در هر تحول صنعتی مانند آنچه در حال حاضر در کشور ما می‌گذرد مشکلات افرادی که در سازمان‌های دولتی و بازرگانی انجام وظیفه می‌کنند از این راه حل می‌گردد و رضایت باطنی آن‌ها حاصل می‌شود.


همکاری دو دانشگاه معتبر جهان یعنی دانشگاه تهران و دانشگاه استنفرد و مؤسسه فرهنگی استاف کالج و مشارکت دستگاه‌های صنعتی و بازرگانی مهمی از قبیل شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های عامل نفت ایران و اطاق صنایع و بانک مرکزی و شورایعالی اداری در ایجاد و اداره این برنامه فرصت بسیار مناسبی است که مدیران دستگاه‌های دولتی و بازرگانی خود را برای انجام مسئولیت سنگینی که به عهده دارند آماده تر نمایند.


اگر چه از ثمر تحقیقات و مطالعات شما در این برنامه سایر مدیران و سرپرستان و مسئولان اداره امور دولتی و غیر دولتی مآلاً بهره‌مند خواهند شد، مع‌الوصف نسبت به ادامه و توسعه اینگونه برنامه‌های آموزشی باید بیش از پیش مجاهدت شود تا تعداد بیشتری از مسئولان امور بتوانند مستقیماً در آن شرکت نمایند.


موفقیت شرکت کنندگان را در استفاده از این برنامه و توفیق دستگاه‌های اداره کننده و استادان برنامه را در حل مشکلات روزافزون مدیریت در سال جاری و سال‌های آینده از خداوند مسئلت دارم.