پیام اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در بزرگداشت یکصدمین زادروز علامه اقبال لاهوری چامه‌سرای پارسی‌گوی پاکستان ۳۰ آبان ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷ درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

اعلامیه جهانی حقوق بشر


پیام اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در بزرگداشت یکصدمین زادروز علامه اقبال لاهوری چامه‌سرای پارسی‌گوی پاکستان ۳۰ آذر ۲۵۳۶ شاهنشاهی

به مناسبت صدمین زادروز محمد اقبال لاهوری فیلسوف و متفکر و سخنور نامی پاکستان و عالم شهیر به خاطر این مرد برجسته جهان اندیشه و معنی درود می‌فرستم و آرزو دارم پیام معنوی او که پیام صلح و محبت و بشردوستی است هر روز در جهان ما طنینی بیشتر یابد. برگزاری آیین بزرگداشت اقبال در پایتخت کشور ما گواه این حقیقت است که جهان اندیشه جهانی برتر از هر حد و مرزی است. اقبال لاهوری همانقدر متعلق به پاکستان است که به ایران و هر کشور دیگر جهان تعلق دارد.

ما وارثان میراث‌های پرشکوه معنوی و فرهنگی کهن خوب می‌دانیم که هیچ فاصله واقعی میان نیک اندیشان جهان وجود ندارد زیرا حقیقت به هر صورت که تجلی کند حقیقت است و آدمیزادگان نیز در ماورای جدایی‌های نژادی و جغرافیایی و مذهبی همگی به واحد بزرگتری تعلق دارند که جامعه بشری نام دارد. پیام اقبال پیام چنین حقیقتی است و از این نمی‌تواند جز پیام معنویت و محبت باشد. این پیامی است که ضرورت و اهمیت آن در دنیای آشفته و سرگشته امروز ما هر روز به نحوی بارزتر احساس می‌شود زیرا مدنیت مادی با همه پیشرفت‌های شگفت‌آور خود فقط وقتی بشر را از خوشبختی و آرامش واقعی برخوردار می‌تواند کرد که با ارزش‌های عالی اخلاقی و معنوی درآمیخته باشد.

چنین آمیزشی رسالتی است که خادمان راه حق و بشریت به عهده دارند. ما به عنوان کشوری که اقبال از میراث فرهنگی غنی و سرشار آن و از اندیشه بزرگان آن چون مولوی و حافظ و عطار در حد وسیعی بهره ور شده است از دیرباز با پیام عالی این سخنور نامی زبان پارسی آشنایی داریم و همواره او را به عنوان یک متفکر و فیلسوف اصیل، یک شاعر جهانی، یک عارف، یک معلم و بالاتر از همه یک انسان ستوده‌ایم.

به مناسبت بزرگداشت این مرد نامی اندیشه و معنی بهترین تبریکات خود را به دولت و ملت پاکستان ابراز می‌داریم و آرزو دارم پیام معنوی اقبال از راه این بزرگداشت به خصوص در صدمین زادروز او با شکوهی که لازمه چنین پیام انسانی است در همه جا طنین انداز گردد و بار دیگر ندای معنویت را به گوش جهان مادی ما برساند.