پیام اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت روز ذوب آهن و نخستین هفته صنایع فلزی ایران ۲۳ اسفند ۱۳۴۹

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۹ خورشیدی تازی

ذوب آهن آریامهر


پیام اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به مناسبت روز ذوب آهن و نخستین هفته صنایع فلزی ایران ۲۳ اسفند ماه ۱۳۴۹


ملت عزیز ایران،
سه سال پیش که اولین سنگ بنای نخستین کارخانه ذوب آهن ایران را بنیاد نهادیم، اطمینان داشتیم این طرح عظیم ملی با کوشش و پشتکار مهندسین و استادکاران و کارگران ایرانی با موفقیت به مرحله اجرا درخواهد آمد. اینک که اولین کاروان محمولات سنگ آهن و ذغال سنگ و سایر مواد اولیه به سوی این کارخانه روان شده و در آستانه بهره‌برداری از این صنعت بزرگ قرار داریم، کوشش در راه وصول به یکی از آرمان‌های بزرگ ملی ما قرین پیروزی شده است. لزوم تامین شرایط لازم برای توسعه مداوم اقتصادی و تقویت مبانی استقلال صنعتی کشور ایجاب می‌کند که صنعت ذوب آهن تا حدود مناسب و شایسته‌ای توسعه یابد.
خوشبختانه پیروزی‌هایی که روز به روز در کلیه جبهه‌ها نصیب ملت ایران می‌شود، شرایط مناسب و رضایت بخشی را برای نیل به این هدف فراهم می‌سازد. تردیدی نداریم که بهره برداری از این واحد صنعتی علاوه بر اینکه قطب اقتصادی عظیمی را که متکی بر منابع ملی است بوجود می‌آورد، در راه تربیت متخصصین ورزیده و متبحر و بالابردن سطح فنی کشور نیز اثری بارز خواهد داشت. مقرر داشته‌ایم، مقامات مسول نسبت به حراست و حفاظت منابع طبیعی کشور که مورد حاجت صنایع متالورژی است توجه مخصوص به عمل آورند تا از این ذخایر ملی در راه توسعه صنعت و اقتصاد کشور به نحو صحیح استفاده شود.
از کلیه کارکنان این صنعت بزرگ انتظار داریم با بهره‌برداری صحیح و نگاهداری شایسته این وثیقه ملی، سهمی را که در راه صنعتی نمودن میهن ما ایران به عهده دارند به نحو موثری ایفا کنند.