New Server

نمایندگان مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری چهاردهم

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری چهاردهم تصمیم‌های مجلس

نمایندگان مجلس شورای ملی در ۲۴ دوره قانونگذاری

مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری چهاردهم
نمایندگان مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری چهاردهم


دوره چهاردهم مجلس شورای ملی

افتتاح

۶ اسفند ماه ۱۳۲۲ خورشیدی برابر با

۶ اسفند ماه ۲۵۰۲ شاهنشاهی

اول ربیع الاول ۱۳۶۳ هجری

۲۵ فوریه ۱۹۴۴ میلادی

اختتام

۲۱ اسفند ماه ۱۳۲۴ خورشیدی برابر با

۲۱ اسفند ماه ۲۵۰۴ شاهنشاهی

۷ ربیع الثانی ۱۳۶۵ هجری

۱۲ مارس ۱۹۴۶ میلادی

فهرست نمایندگان مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری چهاردهم

شماره ردیف حوزه انتخابیه نام خانوادگی و نام روشن‌سازی
۱ آباده صولت قشقائی – محمد حسین
۲ اراک بیات – عزت الله
۳ اراک خاکباز محسنی – حسن
۴ اردبیل لنکرانی – شیخ حسین
۵ ارسباران – اهر بهادری – محمد
۶ اصفهان امامی – حیدر علی
۷ اصفهان دولت آبادی – حسام الدین
۸ اصفهان فداکار - تقی
۹ اقلیت ها (ارامنه جنوب) آقایان – دکتر آلکساندر
۱۰ اقلیت ها (ارامنه شمال) آوانسیان – آرداشس
۱۱ اقلیت ها (زرتشتی) گیو - رستم
۱۲ اقلیت ها (کلیمیان) اریه – مراد
۱۳ ایرانشهر- فهرج- بلوچستان ریگی (مراد) – ابراهیم
۱۴ بابل- بارفروش یمین اسفندیاری – اسدالله
۱۵ بابل - بارفروش خلعت بری – رحمان قلی
۱۶ بابل - بارفروش شریعت زاده (مشاور) – احمد
۱۷ بجنورد طوسی – سید داود
۱۸ بروجرد اعتبار – دکتر عبدالحسین
۱۹ بروجرد فولادوند – قاسم
۲۰ بم رفیعی - لطفعلی
۲۱ بندر پهلوی کشاورز - فریدون
۲۲ بندر عباس گله داری - عبدالله
۲۳ بوشهر دشتی – خلیل
۲۴ بوشهر صفوی – شکرالله
۲۵ بهبهان و کهکیلویه سلطانی (شیخ الاسلامی) – سلطان علی خان
۲۶ بیجار و گروس شیخ الاسلام ملایری – سید اسمعیل
۲۷ قائنات (بیرجند) منصف – میرزا محمد علی خان
۲۸ تبریز اسکندری – امیر نصرت الله
۲۹ تبریز ایپکچیان – فتح علی
۳۰ تبریز پناهی - اصغر
۳۱ تبریز پیشه وری – میر جعفر اعتبارنامه اش در جلسه ۴۵ مورخ پنجشنبه ۲۲ تیر ماه ۱۳۲۳ رد شد.
۳۲ تبریز رحیم زاده خوئی – حاج سید زین العابدین
۳۳ تبریز سرتیپ زاده – علی اصغر
۳۴ تبریز صادقی – ابوالحسن
۳۵ تبریز صدر ثقه الاسلامی – میرزا ابوالحسن
۳۶ تبریز مجتهدی – دکتر یوسف
۳۷ تربت حیدریه تربتی – عمادالدین
۳۸ تهران مصدق – دکتر محمد
۳۹ تهران طباطبائی – سید محمد صادق
۴۰ تهران رضازاده شفق – دکتر صادق
۴۱ تهران عبده – دکتر جلال
۴۲ تهران بهبهانی - احمد
۴۳ تهران دشتی – شیخ علی
۴۴ تهران مسعودی - عباس
۴۵ تهران تهرانچی – محمد رضا
۴۶ تهران فریور – مهندس غلامعلی
۴۷ تهران تهرانی – آقا شیخ حسین
۴۸ تهران فیروزآبادی – سید رضا
۴۹ تهران کاشانی – آیت الله سید ابوالقاسم اعتبارنامه اش به مجلس نرسید.
۵۰ جهرم حاذقی – ابوالفضل
۵۱ جیرفت روحی – عطاءالله خان
۵۲ خرم آباد - لرستان شجاع چاغروند – جواد
۵۳ خرم آباد - لرستان نجومی – میرزا اسماعیل خان
۵۴ خرمشهر نقابت - ضیاءالدین
۵۵ خلخال ذکائی - حمدالله
۵۶ خوی – ماکو - سلماس امامی خوئی – جمال
۵۷ خوی – ماکو - سلماس تیموری - عباس
۵۸ درگز دری – حبیب الله
۵۹ دزفول اسعد بختیار – محمد تقی
۶۰ دشت گرگان - یموت آخوند جرجانی - محمد
۶۱ بنی طرف – دشت میشان – سون گرد فرهودی - حسین
۶۲ دماوند مسعودی - جواد
۶۳ رشت امینی - ابوالقاسم
۶۴ رشت مظفرزاده - میرصالح
۶۵ رضائیه افشار صادقی- محسن
۶۶ رفسنجان امیرابراهیمی – میرزا محمد علی خان
۶۷ سیستان - زابل فرخ، متین السلطنه (معتصم السلطنه) - میرزا مهدی خان
۶۸ زنجان افخمی (امیراشرف) – سلطان ابراهیم خان
۶۹ زنجان ذوالفقاری – محمد
۷۰ زنجان محمد ضیائی – حبیب الله خان
۷۱ ساری - تنکابن اسکندری – ایرج
۷۲ ساری - تنکابن تجدد (شیخ العراقین زاده) – میرزا محمدرضا
۷۳ ساوه - زرند فرود – فتح الله
۷۴ سبزوار پروین گنابادی - محمد
۷۵ سبزوار طباطبائی – سید محمد
۷۶ سراب – گرمرود - میانه فرمانفرمائیان – محمد ولی میرزا
۷۷ سقز و بانه محیط – حبیب الله اعتبارنامه اش تصویب نشد.
۷۸ سمنان - دامغان عامری - جواد
۷۹ سنندج آصف (سردار معظم کردستانی) – میرزا فرج الله خان
۸۰ سنندج اردلان – ناصر قلی
۸۱ سنندج سنندجی (سالار سعید) - عبدالحمید
۸۲ سیرجان مرآت اسفندیاری (مرآت السلطنه) – میرزا حسن خان
۸۳ شاهرود صدریه - عبدالکریم
۸۴ شوشتر بوشهری – محمد صادق
۸۵ شهر ری اعتمادی – محمد علی
۸۶ شهرضا - قمشه کیان – دکتر غلامرضا
۸۷ شهر کُرد - بختیاری صمصام بختیاری – احمد قلی
۸۸ شهریار – ساوجبلاغ - کردان دهستانی (نظام) – میرزا یدالله خان
۸۹ شیراز (فارس) امام جمعه – محمد علی
۹۰ شیراز (فارس) حکمت (سردار فاخر) - رضا
۹۱ شیراز (فارس) دهقان – علی محمد
۹۲ شیراز (فارس) معدل – لطفعلی خان
۹۳ شیراز (فارس) نمازی – محمد مهدی استعفا داد.
۹۴ طوالش - گرگانرود رفیع (قائم مقام الملک) – حاج آقا رضا
۹۵ تون – طبس – فردوس - گلشن شهاب فردوس – ولی الله
۹۶ فسا ذوالقدر (امین الشریعه) – شیخ محمد تقی
۹۷ فسا مؤید قوامی – میرزا احمد خان
۹۸ فومن اکبر – حسن
۹۹ فیروزآباد – ایلات خمسه فارس پوررضا – حبیب الله
۱۰۰ قزوین کامبخش - عبدالصمد
۱۰۱ قزوین مجد – محمد علی
۱۰۲ قم تولیت - ابوالفضل
۱۰۳ قوچان رحیمیان – غلام حسین
۱۰۴ کاشان - نطنز اخوان - احمد
۱۰۵ کاشان - نطنز نراقی - ابوالقاسم فوت شد.
۱۰۶ کاشمر تیمورتاش - منوچهر
۱۰۷ کرمان کاظمی - مصطفی
۱۰۸ کرمان هاشمی - محمد
۱۰۹ کرمانشاه زنگنه – دکتر عبدالحمید
۱۱۰ کرمانشاه قبادیان - عباس
۱۱۱ کرمانشاه معاون – دکتر حسین
۱۱۲ کرمانشاه خواجه نصیری - ساسان
۱۱۳ گرگان فلسفی – دکتر خلیل
۱۱۴ خوانسار - گلپایگان معظمی – دکتر عبدالله
۱۱۵ لار آزادی - جواد فوت شد.
۱۱۶ لنگرود - لاهیجان رادمنش – دکتر رضا
۱۱۷ محلات – کمره - خمین حشمتی – عباس
۱۱۸ مراغه فتوحی – موسی خان
۱۱۹ مراغه مقدم - اسکندرخان
۱۲۰ مشکین شهر - خیاو عدل – مهدی
۱۲۱ مشهد (خراسان) اقبال – میرزا علی خان
۱۲۲ مشهد (خراسان) کفائی (آقازاده خراسانی) – میرزا حسن
۱۲۳ مشهد (خراسان) امیر تیمور (کلالی) – میرزا ابراهیم خان
۱۲۴ مشهد (خراسان) مؤید ثابتی – علی خان
۱۲۵ ملایر – نهاوند – تویسرکان – دولت آباد ظفری – اسماعیل خان
۱۲۶ ملایر – نهاوند – تویسرکان – دولت آباد ملک مدنی - هاشم
۱۲۷ مهاباد – ساوجبلاغ - مکری صدر قاضی - ابوالقاسم
۱۲۸ نائین فاطمی (عمادالسلطنه) - مهدی
۱۲۹ نجف آباد فاطمی (سیف پور) – نصرت الله
۱۳۰ نیشابور نبوی – حسن
۱۳۱ خوار ورامین – ایوانکی ورامین آشتیانی – میرزا ابراهیم
۱۳۲ همدان فرمند (ضیاءالملک) – میرزا حسنعلی خان
۱۳۳ همدان مخبر فرهمند (مخبر حضور) – میرزا حسن خان
۱۳۴ یزد جلیلی یزدی (دره زرشکی) – سید کاظم
۱۳۵ یزد طاهری – دکتر شیخ هادی
۱۳۶ یزد طباطبائی – سید ضیاءالدین


دوره چهاردهم مجلس شورای ملی

هیئت رئیسه سنی

منتخبه ۶ اسفند ماه ۱۳۲۲ خورشیدی برابر با اول ربیع الاول ۱۳۶۳ هجری


آقای اسکندر مقدم - رئیس

آقای منوچهر تیمورتاش - منشی

آقای دکتر عبدالحسین اعتبار - منشی

آقای احمد قلی صمصام - منشی

| آقای جواد مسعودی - منشی


دوره چهاردهم مجلس شورای ملی

هیئت رئیسه موقتی

منتخبه ۶ اسفند ماه ۱۳۲۲ خورشیدی برابر با اول ربیع الاول ۱۳۶۳ هجری

آقای محمد تقی اسعد - رئیس

آقای هاشم ملک مدنی - نایب رئیس

آقای امیر تیمور کلالی - نایب رئیس


آقای منوچهر تیمورتاش - منشی

آقای دکتر عبدالحسین اعتبار - منشی

آقای احمد قلی صمصام - منشی

آقای جواد مسعودی - منشی



دوره چهاردهم مجلس شورای ملی

هیئت رئیسه دائمی

منتخبه ۲۳ اسفند ماه ۱۳۲۲ خورشیدی برابر با ۱۸ ربیع الاول ۱۳۶۳ هجری

آقای سید محمد صادق طباطبائی - رئیس

آقای هاشم ملک مدنی - نایب رئیس

آقای امیر تیمور کلالی - نایب رئیس


آقای داود طوسی - منشی

آقای منوچهر تیمورتاش - منشی

آقای دکتر اعتبار - منشی

آقای ابوالقاسم امینی - منشی


آقای حسن مرآت اسفندیاری - کارپرداز

آقای ابراهیم افخمی - کارپرداز

آقای مخبر فرهمند - کارپرداز

  • انتخاب نواب رئیس – منشی ها و کارپردازان روز ۲۴ اسفند ماه بعمل آمد.


دوره چهاردهم مجلس شورای ملی

هیئت رئیسه اجلاسیه اول

منتخبه ۱۴ فروردین ماه ۱۳۲۳ خورشیدی برابر با ۲۸ ربیع الاول ۱۳۶۳ هجری

آقای سید محمد صادق طباطبائی - رئیس

آقای جواد عامری - نایب رئیس

آقای امیر تیمور کلالی - نایب رئیس


آقای داود طوسی - منشی

آقای سید محمد هاشمی - منشی

آقای دکتر اعتبار - منشی

آقای جواد مسعودی - منشی


آقای افخمی - کارپرداز

آقای مرآت اسفندیاری - کارپرداز

آقای مخبر فرهمند - کارپرداز

  • انتخاب منشی ها و کارپردازان روز ۱۵ فروردین ماه بعمل آمد.


دوره چهاردهم مجلس شورای ملی

هیئت رئیسه اجلاسیه دوم

منتخبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۲۳ خورشیدی برابر با ۸ شوال ۱۳۶۳ هجری

آقای سید محمد صادق طباطبائی - رئیس


آقای هاشم ملک مدنی - نایب رئیس

آقای دکتر عبداله معظمی - نایب رئیس


آقای سید محمد هاشمی - منشی

آقای داود طوسی - منشی

آقای جواد مسعودی - منشی

آقای ابوالحسن صادقی - منشی


آقای افخمی - کارپرداز

آقای مرآت اسفندیاری - کارپرداز

آقای اسمعیل نجومی - کارپرداز


دوره چهاردهم مجلس شورای ملی

هیئت رئیسه اجلاسیه سوم

منتخبه ۱۴ فروردین ۱۳۲۴ خورشیدی برابر با ۹ ربیع الثانی ۱۳۶۴ هجری

آقای سید محمد صادق طباطبائی - رئیس

آقای هاشم ملک مدنی - نایب رئیس

آقای دکتر عبداله معظمی - نایب رئیس


آقای سید محمد هاشمی - منشی

آقای ابوالحسن صادقی - منشی

آقای جواد مسعودی - منشی

آقای داود طوسی - منشی


آقای اسمعیل نجومی - کارپرداز

آقای عباس حشمتی - کارپرداز

آقای ابراهیم افخمی - کارپرداز

  • انتخاب منشی ها روز هیجدهم و کارپردازان ۱۹ فروردین ماه بعمل آمد.


دوره چهاردهم مجلس شورای ملی

هیئت رئیسه اجلاسیه چهارم

منتخبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۲۴ خورشیدی برابر با ۱۸ شوال ۱۳۶۴ هجری


آقای سید محمد صادق طباطبائی - رئیس

آقای هاشم ملک مدنی - نایب رئیس

آقای امیر تیمور کلالی - نایب رئیس


آقای محمد ذوالفقاری - منشی

آقای جواد مسعودی - منشی

آقای سید محمد هاشمی - منشی

آقای دکتر یوسف مجتهدی - منشی


آقای افخمی - کارپرداز

آقای عباس حشمتی - کارپرداز

آقای مرآت اسفندیاری - کارپرداز


  • انتخاب نواب رئیس روز ۱۵ مهر، منشی ها ۱۷ مهر و کارپردازان ۱۹ مهر ماه بعمل آمد.