New Server

نمایندگان مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری بیست و یکم

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و یکم تصمیم‌های مجلس

نمایندگان مجلس شورای ملی در ۲۴ دوره قانونگذاری

مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری بیست و یکم
نمایندگان مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری بیست و یکم
دکتر فرخ‌روی پارسا نماینده مجلس شورای ملی
مهرانگیز دولتشاهی نماینده مجلس شورای ملی
دکتر حاجر تربیت نماینده مجلس شورای ملی
شوکت ملک جهانبانی نماینده مجلس شورای ملی
نیره ابتهاج سمیعی نماینده مجلس شورای ملی
نزهت نفیسی نماینده مجلس شورای ملی


دوره بیست و یکم مجلس شورای ملی

افتتاح ۱۴ مهر ماه ۱۳۴۲ خورشیدی برابر با

۱۴ مهر ماه ۲۵۲۲ شاهنشاهی

۱۷ جمادی الاول ۱۳۸۳ هجری

۶ اکتبر ۱۹۶۳ میلادی

اختتام

۱۳ مهر ماه ۱۳۴۶ خورشیدی برابر با

۱۳ مهر ماه ۲۵۲۶ شاهنشاهی

۳۰ جمادی الثانی ۱۳۸۷ هجری

۵ اکتبر ۱۹۶۷ میلادی

فهرست نمایندگان دوره قانونگذاری بیست و یکم

شماره ردیف حوزه انتخابیه نام خانوادگی و نام روشن‌سازی
۱ آباده نجیمی – دکتر رضا
۲ آبادان رضوی – حسام الدین
۳ آبادان شاخوئی – صالح
۴ آستارا اقبالی – سید ابوالفضل
۵ آمل ملک زاده آملی – حبیب الله
۶ ابهر سعیدی وزیری – منوچهر
۷ اراک پروین – سید فضل الله
۸ اردبیل (شاهسون) عدل – مهندس فیروز
۹ اردستان (زواره) نیری – سید محمد باقر
۱۰ اردکان حکمت یزدی – حاج محمد حسین
۱۱ اردل بختیاری بختیاری ها – عبدالمجید
۱۲ ارسباران – اهر حکمت – دکتر سعید
۱۳ اسدآباد برومند – علی
۱۴ استهبانات (نیریز) ایلخان - غلامرضا
۱۵ اصفهان صائب – سید علی
۱۶ اصفهان معتمدی – حسین
۱۷ اقلیت ها (آشوری و کلدانی) ابراهیمی – ویلهلم (ویلیام)
۱۸ اقلیت ها (ارامنه جنوب) ساگینیان – سواک
۱۹ اقلیت ها (ارامنه مرکزی و شمالی) آقایان - فلیکس
۲۰ اقلیت ها (زرتشتی) یگانگی – دکتر اسفندیار
۲۱ اقلیت ها (کلیمیان) کشفی – جمشید
۲۲ الیگودرز فولادوند – امیر حسین
۲۳ اهواز مرتضوی – سید محمد علی
۲۴ اهواز موقر – محسن
۲۵ ایذه ظفر – ملک شاه
۲۶ ایرانشهر – فهرج – بلوچستان مبارکی – عیسی
۲۷ ایلام کبیری – سید جواد
۲۸ بارفروش – بابل حبیبی – امام علی
۲۹ بارفروش - بابل کیا – مهندس افراسیاب
۳۰ بافت نفیسی – بانو نزهت
۳۱ بجنورد پورهاشمی – دکتر سید علی
۳۲ برخوار – دولت آباد ریاحی – مهندس علی رضا
۳۳ بروجرد فخر طباطبائی – غلامحسین
۳۴ بروجن میرافضل – سید حسن
۳۵ بم اولیاء – سید امان الله
۳۶ بناب قلعه جوقی – میرزا ختائی
۳۷ بندر پهلوی رمضانی – دکتر حنیفه
۳۸ بندر عباس مصباح زاده – دکتر مصطفی
۳۹ بندرلنگه آموزگار – محمد علی
۴۰ بندر معشور (ماهشهر) عطائی – مهندس بهمن
۴۱ بوشهر بوشهری – محمد باقر
۴۲ بوکان مدنی – دکتر علی
۴۳ بهار جلالی – مهندس اسمعیل
۴۴ بهبهان و کهکیلویه زعفرانلو – دکتر مظفر
۴۵ بهشهر نیک ذات - ابوالقاسم
۴۶ بیجار و گروس ندارد انتخابات انجام نشد و کرسی منتظر ماند.
۴۷ بیرجند – قائنات سلیمانی کاشانی – ابوالفضل
۴۸ پاوه (اورامانات) امام مردوخ – حبیب الله
۴۹ تبریز عدل – دکتر غلامرضا
۵۰ تبریز شفیع امین – دکتر محمد
۵۱ تبریز پزشکی - منوچهر
۵۲ تبریز راثی باغمیشه – اصغر
۵۳ تبریز جهانشاهی - ابوالفتح
۵۴ تبریز دیهیم – محمد
۵۵ تبریز زهتاب فرد – رحیم
۵۶ تبریز حق شناس – احمد
۵۷ تبریز شکیبا نوبری – حاج حسین
۵۸ تربت جام آصفی – مهندس غلامرضا
۵۹ تربت حیدریه کسرائی – ابراهیم
۶۰ تفت بقائی یزدی – دکتر محمد
۶۱ تفرش میرهادی – سید محمد
۶۲ تویسرکان جهانگیری – حاج مسعود
۶۳ تهران ریاضی – مهندس عبدالله
۶۴ تهران عاملی – دکتر باقر در تاریخ ۱۸/۱۲/۱۳۴۲ وزیر دادگستری شد.
۶۵ تهران جهانبانی – بانو شوکت ملک
۶۶ تهران منصور – حسن علی در تاریخ ۱۸/۱۲/۱۳۴۲ نخست وزیر شد
۶۷ تهران کورس – کاظم
۶۸ تهران تربیت – بانو هاجر
۶۹ تهران امیراحمدی – اکبر
۷۰ تهران پارسای – بانو دکتر فرخ رو معاون وزارت آموزش و پرورش شد.
۷۱ تهران قراچورلو – محمد ولی
۷۲ تهران مالک – مهندس مهدی
۷۳ تهران صائبی - حیدر
۷۴ تهران اوزار – عزت الله
۷۵ تهران موثقی – دکتر قدرت الله
۷۶ تهران سیفی – امیر علی
۷۷ تهران روستا – عباس
۷۸ جوین و اسفراین ثامنی – محمد رضا
۷۹ جهرم ابوالفضل – حاذقی
۸۰ جیرفت شادمان – دکتر سید ضیاءالدین در تاریخ ۱۸/۱۲/۱۳۴۲ شغل دولتی قبول کرد.
۸۱ خرم آباد – لرستان نکوزاد – تیمسار سرلشگر سید محمود
۸۲ خرمشهر فیصلی – مکی
۸۳ خلخال والا – مهندس عبدالله
۸۴ خواف مبین – دکتر غلامرضا
۸۵ خوی – ماکو- سلماس امامی خوئی – دکتر عبدالعلی
۸۶ داراب ارفع – مهندس حیدرعلی
۸۷ درگز اسدی – دکتر محمد حسین
۸۸ دزفول طهماسبی – کریم
۸۹ دشت گرگان فهیمی – رحمت الله
۹۰ دشتستان پرویزی – رسول
۹۱ دشت میشان کیوان – صدری
۹۲ دماوند محسنی مهر – سید مجید
۹۳ رامند مهدی زاده – دکتر خسرو
۹۴ رامهرمز کلانتر هرمزی – محمد علی
۹۵ رزن معینی زند – مهندس محمد اسمعیل
۹۶ رشت سرتیپ پور – جهانگیر
۹۷ رشت ابتهاج سمیعی – بانو نیره
۹۸ رضائیه صاحب قلم – دکتر تقی
۹۹ رفسنجان شفیعی پور کرمانی – حسین
۱۰۰ رودبار توسلی – سید محمود
۱۰۱ رودبار الموت الموتی نیا - دکتر مصطفی
۱۰۲ رودسر طالب زاده رودسری – سید مرتضی
۱۰۳ زابل – سیستان ناروئی – محمد حسین
۱۰۴ زاهدان ریگی – امان الله
۱۰۵ زنجان موسوی – عبدالمجید
۱۰۶ ساری رهنوردی – محمد حسن
۱۰۷ ساری سعید – دکتر جواد
۱۰۸ ساوه – زرند بهبودی – دکترمهندس ناصر
۱۰۹ سبزوار غنی – دکتر امین
۱۱۰ سراب عدل طباطبائی – دکتر عبدالرضا
۱۱۱ سقز و بانه بدر صالحیان – عبدالله
۱۱۲ سمنان – دامغان نصیری – عنایت الله
۱۱۳ سنقر و کلیائی احمدی – صادق
۱۱۴ سنندج شیخ الاسلامی – سید مهدی
۱۱۵ سنندج کمانگر – مهندس هوشنگ
۱۱۶ سیرجان نوربخش – محمد علی
۱۱۷ شاپور و قوشچی ذبیحی سلطان احمدی - سلطان علی
۱۱۸ شاه آباد غرب مرادی – حاج قاسم
۱۱۹ شاهرود معینی – مهندس امیر قاسم
۱۲۰ شاه زند آراسته – مهندس بهمن
۱۲۱ شاهی لفوطی – صفر
۱۲۲ شمیران خواجه نوری – محسن
۱۲۳ شوش – اندیمشک انصاری – مهندس محمد اسمعیل
۱۲۴ شوشتر حکیم شوشتری – دکتر علی اکبر
۱۲۵ شهر ری هدایتی – دکتر هادی در جلسه ۴۹ مورخ ۱۸/۱۲/۱۳۴۲ به سمت وزیر مشاور به مجلس معرفی شد.
۱۲۶ شهرضا – قمشه کیان – دکتر مرتضی قلی
۱۲۷ شهر کرد بختیاری حسینی – سید حسن
۱۲۸ شهسوار یزدان پناه – دکتر عزت الله
۱۲۹ شیراز جاوید – هاشم
۱۳۰ شیراز فربود – دکتر همایون
۱۳۱ شیراز مهرزاد – ایرج
۱۳۲ شیراز ابطهی – سید جعفر استعفای او در جلسه ۱۹/۱۰/۱۳۴۲ قرائت شد.
۱۳۳ شیراز رجائی – حاج علی
۱۳۴ شیروان ندارد انتخابات انجام نشد و کرسی منتظر ماند.
۱۳۵ صومعه سرا پور ادبی – عین الله
۱۳۶ طارم زند – تقی
۱۳۷ طرهان (کوهدشت) همایونی – تیمسار سرلشگر فضل الله
۱۳۸ طوالش – گرگانرود رامبد – هلاکو
۱۳۹ تون – طبس- فردوس – گلشن روحانی – محمود
۱۴۰ فریدن (داران) صالحی چادکانی – دکتر محسن
۱۴۱ فسا مهذب – دکتر سید جواد
۱۴۲ فومن اسدی سمیع – مهندس عباس
۱۴۳ فیروزآباد – ایلات خمسه فارس زرآور – مهندس حسین
۱۴۴ قائن اعتمادی – دکتر محمد حسین
۱۴۵ قزوین یگانه – دکتر ناصر در جلسه ۴۹ مورخ ۱۸/۱۲/۱۳۴۲ به سمت وزیر مشاور و معاون پارلمانی نخست وزیر به مجلس معرفی شد
۱۴۶ قصر شیرین حاتم – دکتر عباس
۱۴۷ قم قراگزلو – دکتر محمد علی
۱۴۸ قوچان بهادری – غلامرضا
۱۴۹ کازرون طباطبائی – سید عبدالحسین
۱۵۰ کاشان – نطنز رضوانی – دکتر محمد علی
۱۵۱ کاشمر جلالی نوری – مهندس فضل الله
۱۵۲ کرج ارسنجانی – میر زین العابدین
۱۵۳ کرمان اسفندیاری – دکتر ملک منصور
۱۵۴ کرمان محدث زاده – محمد علی
۱۵۵ کرمانشاه دولتشاهی – بانو دکتر مهرانگیز
۱۵۶ کرمانشاه غلام نیاکان – حسین
۱۵۷ کلیبر اهری – کریم
۱۵۸ کنگاور و صحنه صدقیانی – مهندس عبدالعظیم
۱۵۹ کهگیلویه حکیمیان – تیمسار سرتیپ مسیب
۱۶۰ گرگان رهبر- علی اکبر
۱۶۱ گلپایگان - خوانسار جعفری – دکتر مجتبی
۱۶۲ گناباد کنگرلو – ناصر
۱۶۳ لار خطیبی – دکتر حسین
۱۶۴ لاهیجان پژند – باقر
۱۶۵ لنجان فلاورجان وحیدنیا – دکتر سیف الله
۱۶۶ لنگرود ادیب سمیعی – نادر
۱۶۷ ماربین همایونشهر پروشانی – مهندس محمود
۱۶۸ ماکو موسوی ماکوئی – میراسدالله
۱۶۹ ماه نشان مافی – فتح الله
۱۷۰ مکری – خمین – محلات مجد – رضا
۱۷۱ مراغه زنجانچی – مهندس غلام رضا
۱۷۲ مرند احتشامی – ابوالحسن
۱۷۳ مریوان معتمد وزیری – دکتر فریدون شغل موظف قبول کرد و از نمایندگی استعفا داد.
۱۷۴ مسجد سلیمان البرزی – کهزاد
۱۷۵ مشکین شهر – خیاو متولی باشی – میراشرف
۱۷۶ مشهد اخوان – مهندس عباس
۱۷۷ مشهد سامیراد – دکتر حسین
۱۷۸ مشهد ضیائی – دکتر محمود
۱۷۹ مشهد کلالی – دکتر منوچهر
۱۸۰ مشهد کیهان یغمایی – احمد
۱۸۱ مغان – گرمی عدل – مهندس مجید در تاریخ ۱/۱۲/۱۳۴۲ خورشیدی فوت شد.
۱۸۲ ملاوی کمالوند – علی
۱۸۳ ملایر – تویسرکان – دولت آباد صائبی – حسن
۱۸۴ ساوجبلاغ – مکری – مهاباد مرادی – علی
۱۸۵ میاندوآب تبریزی – حاج حسن
۱۸۶ میانه بهبودی – مهندس پرویز
۱۸۷ میناب امینی خراجی – عبدالوهاب
۱۸۸ مینودشت (گوکلان) د یعقوب تهرانی – مهدی
۱۸۹ نائین مصطفوی نائینی – سید حسن
۱۹۰ نجف آباد پاینده – ابوالقاسم
۱۹۱ نطنز ضابطی طرقی – حسن
۱۹۲ نقده زرگرزاده حاجی باغلو – حسنعلی
۱۹۳ نوشهر هیراد - حسن علی
۱۹۴ نهاوند صفی پور – علی اکبر
۱۹۵ نیشابور مجتهدی – مهندس یحیی
۱۹۶ خوار ورامین – ایوانکی ورامین سام – دکتر محمد به معاونت وزارت آموزش و پرورش منصوب شد و استعفانامه اش در جلسه مورخ ۱۴/۳/۱۳۴۳ قرائت گردید
۱۹۷ همدان بالاخانلو – امیر نصرت الله
۱۹۸ یزد رشتی – دکتر محمدعلی


هیئت رئیسه سنی

منتخبه ۱۴ مهرماه ۱۳۴۲ خورشیدی برابر با ۱۷ جمادی الاول ۱۳۸۳ قمری

آقای عنایت الله نصیری – رئیس

آقای اکبر امیر احمدی – منشی

آقای علی مرادی – منشی

آقای مهندس فیروز عدل – منشی

آقای غلامرضا بهادری – منشی

آقای علیرضا ریاحی – منشی

آقای مهندس مهدی مالک – منشی

هیئت رئیسه اجلاسیه اول

منتخبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۴۲ خورشیدی برابر با ۲۶ جمادی الاول ۱۳۸۳ قمری

جناب آقای مهندس عبدالله ریاضی – رئیس

آقای دکتر باقر عاملی – نایب رئیس

آقای دکتر شفیع امین – نایب رئیس


آقای مهندس غلامرضا آصفی – کارپرداز

آقای دکتر ضیاءالدین شادمان – کارپرداز

آقای ولی قراچورلو – کارپرداز


در جلسه ۵۹ روز پنجشنبه ۲۷/۱/۱۳۴۳ طبق ماده ۱۵۷ آئین نامه داخلی بجای آقایان دکتر باقری عاملی و دکتر ضیاءالدین شادمان که شغل موظف قبول نموده بودند آقای دکتر حسین خطیبی به نیابت ریاست مجلس و آقای سید محمد میرهادی به سمت کارپرداز انتخاب شدند. در همین جلسه بانو نزهت نفیسی بجای آقای مهندس مجید عدل که فوت شده بود به سمت منشی انتخاب گردید.

هیئت رئیسه اجلاسیه دوم

منتخبه ۲۳ مهرماه ۱۳۴۳خورشیدی برابر با ۸ جمادی الآخر ۱۳۸۴ قمری

جناب آقای مهندس عبدالله ریاضی – رئیس

آقای دکتر حسین خطیبی – نایب رئیس

آقای دکتر شفیع امین – نایب رئیس


آقای دکتر سید جواد مهذب – منشی

آقای مهندس امیرقاسم معینی – منشی

آقای صادق احمدی– منشی

آقای مهندس افراسیاب کیا – منشی

بانو دکتر فرخ رو پارسای – منشی

آقای دکتر مصطفی الموتی - منشی


بانو دکتر فرخ رو پارسای در ۱۴/۲/۱۳۴۴ خورشیدی شغل موظف قبول کرد و به سمت معاونت وزارت آموزش و پرورش به مجلس معرفی شد.


آقای مهندس غلامرضا آصفی – کارپرداز

آقای محمد ولی قراچورلو – کارپرداز

آقای مهندس محمود پروشانی – کارپرداز

هیئت رئیسه اجلاسیه سوم

منتخبه ۲۲ مهر ماه ۱۳۴۴ خورشیدی برابر با ۱۸ جمادی الاخر ۱۳۸۵ قمری

جناب آقای مهندس عبدالله ریاضی – رئیس

آقای دکتر حسین خطیبی – نایب رئیس

آقای دکتر شفیع امین – نایب رئیس


آقای مهندس سیف الله وحیدنیا – منشی

آقای دکتر مرتضی قلی کیان – منشی

آقای دکتر سید جواد مهذب - منشی

آقای مهندس امیرقاسم معینی – منشی

آقای حسن صائبی – منشی

آقای دکتر جواد سعید – منشی


آقای مهندس غلامرضا آصفی – کارپرداز

آقای مهندس محمود پروشانی – کارپرداز

آقای مهندس اسمعیل معینی زند– کارپرداز

هیئت رئیسه اجلاسیه چهارم

منتخبه ۲۱ مهر ماه ۱۳۴۵ خورشیدی برابر با ۲۷ جمادی الاخر ۱۳۸۵ قمری

جناب آقای مهندس عبدالله ریاضی – رئیس

آقای دکتر حسین خطیبی – نایب رئیس

آقای دکتر شفیع امین – نایب رئیس


آقای مهندس امیرقاسم معینی – منشی

آقای دکتر سید جواد مهذب - منشی

آقای مهندس صائبی – منشی

آقای دکتر جواد سعید – منشی

آقای مهندس افراسیاب کیا - منشی

آقای صدری کیوان – منشی


آقای مهندس اسمعیل معینی زند – کارپرداز

آقای مهندس محمود پروشانی – کارپرداز

آقای ولی قراچورلو – کارپرداز