موزه هنرهای معاصر تهران: تفاوت بین نسخه‌ها

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
(بن‌مایه‌ها)
سطر ۴۵: سطر ۴۵:
 
</gallery>
 
</gallery>
 
</center>
 
</center>
 
 
=== بن‌مایه‌ها ===
 
<references/>‎
 
*وب‌گاه موزه‌های تهران
 
*وب‌گاه موزه هنرهای معاصر تهران
 
*ویکی‌پدیای انگلیسی
 
  
  

نسخهٔ ‏۴ دسامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۱۸

درگاه شهبانو فرح پهلوی موزه هنرهای معاصر تهران

شهبانو فرح پهلوی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی
علیاحضرت شهبانو در بازدید از نقاشی هنرمندان معاصر ایران ۲۵۳۷ شاهنشاهی
موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران - در پیشگاه شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو در روز ۲۱ مهر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی موزه هنرهای معاصر تهران که یکی از مراکز فرهنگی و هنری در مقیاس بین‌المللی است، گشایش یافت. موزه هنرهای معاصر تهران به کوشش و ابتکار علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی در ضلع غربی پارک فرح و در زمینی به پهنه ۲۰۰۰ متر مربع بنا شد. موزه هنرهای معاصر تمدن وابسته به بنیاد شهبانو فرح است و تجلیات گوناگون هنر امروز ایران را در زمینه نقاشی، مجسمه‌سازی، عکاسی گرافیک و نظایر آن در بر می‌گیرد. این موزه دربرگیرنده ارزنده ترین و رساترین کلکسیون هنر غربی در قاره آسیا است. پهنه بیرونی موزه باغ تندیس‌ها می باشد. در این آیین باشکوه والاحضرت شاهدخت فاطمه پهلوی نیز همراه اعلیحضرتین بودند.

در آیین گشایش موزه هنرهای معاصر تهران، هوشنگ نهاوندی رئیس دفتر مخصوص علیاحضرت فرح شهبانوی ایران در گزارشی گفت:

فکر ایجاد چنین مرکزی برای گسترش و اعتلای هنرهای نو در ایران، هشت سال پیش پدیدار شد و علیاحضرت شهبانوی ایران امر به بررسی پروژه و ایجاد آن دادند. سپس کارهای ساختمانی موزه در زمینی کنار پارک فرح آغاز شد. موزه هنرهای معاصر تهران دارای تالار اجتماعات، کتابخانه، کافه تریا، فیلم خانه، مرکز اسناد هنری و کتابفروشی می‌باشد. اجازه می‌خواهد با سربلندی به شرف عرض برساند که مجموعه‌های هنری که در سال‌های اخیر برای موزه تدارک شده و نیز معماری اصیل و برنامه‌ریزی دقیق موزه چنان است که آن را با بهترین مؤسسات مشابه جهان هم طراز و شایسته پایتخت ایران در این عصر رستاخیز ملی و فرهنگی می‌سازد.
مجموع هزینه ساختمان، تأسیسات تجهیزات ثابت و غیر ثابت و محوطه‌سازی پانصد میلیون ریال است. با توجه به اینکه قسمت مهمی از کارهای ساختمانی و همه کارهای تأسیساتی، تجهیزاتی و محوطه‌سازی در هشت ماه اخیر و با قیمت‌های امروز اجرا شده، می‌تواند به شرف عرض مبارک برساند که با وجود کیفیت استثنایی اجرای کار حداکثر دقت در هزینه‌ها به عمل آمده است.

شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو پس از شنیدن گزارش رئیس دفتر مخصوص علیاحضرت شهبانو از بخش‌های گوناگون موزه چون بخش نمایشگاه‌ها شامل گفتگوهای نقاشی معاصر ایران، مکتب سقاخانه، هنر گرافیک، ریشه‌های نوگرایی نقاشی واقع‌گرا و همچنین مجسمه‌های نوری یوشی هاراگوچی و مدل‌هایی از برنامه‌های آینده دنیس اوپنهایم دیدن فرمودند.

اعلیحضرتین مهندسان طراح و سازنده موزه هنرهای معاصر تهران و نیز کارکنان این موزه را به حضور پذیرفتند و آنان را مورد مهربانی قرار دادند. در آیین باشکوه گشایش موزه هنرهای معاصر رییس مجلس سنا، رییس مجلس شورای ملی، وزیر دربار و چند تن از وزیران و بلندپایگان کشوری حضور داشتند.

معماری

معماری موزه مجموعه‌ای است از سنت، مدرنیسم و مفاهیم فلسفی که به دست معمار ایرانی کامران دیبا طراحی شده‌است. هشتی، چهارسو و گذرگاه‌ها از جمله عناصر چشم‌نواز این مجموعه بدیع به شمار می‌رود. همچنین تأثیر بادگیرهای یزد بر معماری مجموعه واضح است. هشت نگارخانه موزه که با اختلاف سطحی بی نظیر نسبت به هم بنا شده‌اند، بیننده را در مسیری چرخشی گرداگرد فضای اصلی موزه می‌گردانند؛ این مسیر به گونه‌ای طراحی شده‌است که انتهای هشتمین و آخرین نگارخانه به هشتی یا همان نگارخانه اول بازمی‌گردد.

آثار هنری استفاده شده در بنا

در دل هشتی موزه اثری از هنرمند ژاپنی، نوریوکی هاراگوچی قرار دارد که از روغن و پولاد ساخته شده‌است. در میانه یکی از گذرگاه‌ها اثری از هنری مور قرار دارد و فضای سبز اطراف موزه به نام باغ تندیس آثار حجمی هنرمندانی مانند پرویز تناولی، هنری مور و آلبرتو جاکومتی قرار دارد.

گنجینه

در گنجینه همیشگی موزه بیش از ۳۰۰۰ اثر ارزشمند و یگانه از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان نگهداری می‌شود. در سال ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ همه آثار این گنجینه در نمایشگاهی با عنوان جنبش هنر مدرن، به نمایش درآمد.

موزه هنرهای معاصر به جز ۸ نگارخانه اصلی، دارای چندین بخش جنبی نیز می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به سینماتک، بایگانی و گنجینه آثار هنری، کتابخانه تخصصی، کتابفروشی تخصصی و کافه تریا اشاره کرد.


پیوند به بیرون