مصاحبه علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی با روزنامه‌نگاران زن پرآوازه امریکایی درباره زندگی جامعه ایران ۳ امرداد ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌ها و پیام‌ها و بیانات و مصاحبه‌های علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی

سفر رسمی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی به ایالات متحده امریکا ۷-۱ امرداد ماه ۱۳۵۲
ShahbanouInterviewUSJournalists3Amordad1352a.jpg

مصاحبه علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی با روزنامه‌نگاران زن پرآوازه امریکایی درباره زندگی جامعه ایران ۳ امرداد ماه ۱۳۵۲


علیاحضرت شهبانو پس از نیم روز ۳ امرداد ماه ۱۳۵۲ در یک مصاخبه با روزنامه نگاران برجسته زن امریکایی درباره مسایل گوناگون زندگی جامعه ایران سخن گفتند.

در پاسخ به پرسش شهبانوی ایران به کار سپاهیان دانش و بهداشت اشاره کردند و فرمودند:

در آغاز تنها پسران برای خدمت نظام به عنوان سپاهی خدمت می‌کردند اما پس از جند سال دخترانی که دیپلم دبیرستان گرفته بودند نیز به آنان پیوستند و اکنون داوطلبانه خدمت می‌کنند. این دختران مقدار زیادی از مسایل موجود در دهات را حل کرده‌اند. شهبانو برای روزنامه نگاران روشن ساختند که ایشان نخستین ملکه ایران هستند که رسما تاجگذاری کرده‌اند و انی نشان دهنده اهمیتی است که شاهنشاه برای زنان ایران قایل هستند. کمک‌های معنوی و پشتیبانی شاهنشاه سبب شد که بتوانم فعالیت‌های خود را گسترش دهم.

یکی از بانوان روزنامه نگار درباره سفر چین علیاحضرت شهبانو پرسید و یادآور شد که هنگام تشریف فرمایی علیاحضرت شهبانو به چین در آنجا بوده است و هرگز چنین پیشبازی را به یاد ندارد. علیاحضرت شهبانو فرمودند:

پیشبازی که از ایشان در چین شد، به سبب دلایل گوناگون، از جمله آغاز روابط سیاسی میان ایران و چین بود و این که نخستین شهبانویی بودند که در سال‌های اخیر به این کشور سفر می‌کردند. علیاحضرت شهبانو درباره آموزش زنان توضیح دادند که سازمان زنان ایران برای آموزش زنان طبقات مخنتلف، کتاب‌هایی با مفاهیم آسان چاپ کرده است تا آنها را از حقوقشان آگاه کند.

علیاحضرت سپس هنگام اشاره به حقوق زنان ایران، درباره اینکه اختلافات خانوادگی چگونه در دادگاه‌ها حل و فصل می‌شود توضیح دادند و فرمودند: مذهب ما مذهبی است پیشرفته که مبانی آن بر اساس واقع بینی بنا شده است. زنان ایران باید شایستگی خود را در راستای انجام وظایف اجتماعی خود ثابت کنند.

از شهبانو سپس درباره جشن هنر پرسیده شد، علیاحضرت گفتند که در جشن هنر شیراز جلوه‌های هنر جدید غرب و هنر سنتی شرق به نمایش گزارده می‌شود. علیاحضرت روشن ساختند که خود علاقه ویژه‌ای به هنر در ایران دارند و در برگزاری نمایشگاه‌های گوناگون هنرمندان شرکت می‌جویند فرمودند:

از آنجایی که پیشرفت‌های مادی سریع تر از پیشرفت‌های معنوی در جامعه امروز به دست می‌آید. من به پیشرفت‌های معنوی کشورم توجه بیشتری می‌کنم و معتقدم که این مساله مهمی است و امیدوارم که ما موفق شویم.

شهبانو که در این دیدار پوشاکی از پارچه‌های قلمکار اسپهان بر تن داشتند به بانوان روزنامه نگار امریکایی گفتند که علاقه ویژه‌ای به پوشاک و پارچه‌های ایرانی دارند و بیشتر لباس ایرانی می‌پوشند تا سرمشقی برای دیگران باشد و افزودند در سال‌های گذشته توجه مردم به کارهای دستی و سنتی ایران بیشتر شده است. من زندگی خود را در اختیار همه مردم کشورم گذاشته‌ام و کوشش می‌کنم در همه زمینه‌ها نماینده و مدل آنها باشم.

شهبانو آنگاه توضیح‌های رسایی درباره والاحضرت ولیعهد و درس ایشان دادند و گفتند، والاحضرت رضا در ایران مدرسه می‌روند و تنها ممکن است تابستان‌ها ایشان را به خارج بفرستیم تا با دیگر جامعه‌ها نیز آشنا شوند.