مصاحبه روزنامه‌نگاران رومانی و روزنامه‌نگاران ایرانی با اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بخارست ۱۳ خرداد ماه ۱۳۴۵

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی

سفر محمدرضا شاه پهلوی به رومانی یوگسلاوی و مراکش ۶ خرداد ۱۳۴۵ - ۱ تیر ۱۳۴۵


مصاحبه روزنامه‌نگاران رومانی و روزنامه‌نگاران ایرانی با اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بخارست ۱۳ خرداد ماه ۱۳۴۵

هموندان انجمن روزنامه نگاران و مدیر کل خبرگزاری رسمی رومانی و هیات روزنامه نگاران ایرانی و هم چنین آقای آرام وزیر امور خارجه و سفیر شاهنشاهی در کشورهای رومانی، یوگسلاوی و بلغارستان در مصاحبه مطبوعاتی و رادیویی شاهنشاه شرکت داشتند.

مدیر روزنامه « رومانین لیبرال »: شاهنشاه تاکنون دوبار از رومانی دیدن فرموده‌اند خواهشمند است بفرمایید در سفر دوم چه تغییراتی در این کشور مشاهده کرده‌اند؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند:

آنچه در این سفر در کشور شما دیدم، همه کارهای تازه بود. شما توانسته‌اید در این مدت در زمینه اقتصادی پیشرفتهای قابل ملاحظه‌ای به‌دست‌آورید و در حین توجه به صنعتی‌کردن کشور، اهمیت کشاورزی را نیز در نظر داشته‌اید.


والری پوپ رییس هیات تحریریه روزنامه « اسکن آیا » ارگان مرکزی حزب کارگر رومانی پیرامون برنامه عمرانی ایران پرسید.

شاهنشاه آریامهر فرمودند:

ما تصمیم گرفته‌ایم در کشور خود اقدام به ایجاد صنایع سنگین کنیم. صنایع سبک نیز که جوابگوی مصارف داخلی است، پیشرفت قابل توجهی کرده‌است. درمورد اصلاحات اجتماعی، الغای رژیم سابق مالکیت ارضی، موجب شد که کشاورزان آزادشوند و صاحب زمین گردند و دو تا سه برابر سابق تولیدکنند و درآمد آنها افزایش یابد. از جمله اصلاحات دیگری که در کشور ما به عمل‌آمده مبارزه با بی‌سوادی است. امیدوارم ظرف مدت ده سال بی‌سوادی را از کشور ریشه‌کن کنیم. برای اجرای عدالت نیز ما در دهات خانه‌های انصاف تأسیس کرده‌ایم.


آندره ولا مدیر کل خبرگزاری رسمی رومانی از شاهنشاه درخواست کرد درباره سیاست خارجی ایران اطلاعاتی به روزنامه نگاران رومانی بدهند.

شاهنشاه آریامهر فرمودند:

از نظر بین‌المللی و سیاست خارجی ایران، ما طالب صلح هستیم، زیرا در سایه صلح می‌توانیم به هدفهایی که برای ترقی و تعالی کشورمان داریم، برسیم. اما چطور می‌توان به این صلح رسید؟ گمان می‌کنم راه این است که کشورها بهتر یکدیگر را بشناسند، و یکی از این راه‌ها بازدید سران کشورها از ممالک یکدیگر است که به تحکیم صلح و تفاهم بین‌المللی کمک می‌کند.


حورج ایوانسکو رییس کمیته سرپرستی رادیو تلویزیون رومانی پرسید تحکیم صلح جهانی به چه طریق امکان پذیر است؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند:

ما معتقدیم جنگ هیچ مسئله‌ای را حل‌ نمی‌کند. محدود ساختن تسلیحات و جلوگیری از پخش سلاح‌های اتمی باید عملی‌ شود، و از این راه است که صلح جهانی تحکیم‌می‌یابد. درمورد منطقه جغرافیایی، خود ما باید متذکرشوم که خاورمیانه به صلح دائم احتیاج دارد تا کشورهای این منطقه بتوانند به زندگی و اقتصاد خود سر و صورت دهند. دوران امپریالیزم و تسلط بر ملل سپری شده‌است و در خاورمیانه هیچ کشوری نمی‌تواند سیاست خود را به کشور دیگر تحمیل کند. همه باید در داخل مرزهای خود بمانند و سرگرم عمران و آبادانی کشور خویش باشند.

450314-13

منبع