مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران با نمایندگان رسانه‌های همگانی سوییس هنگام بازگشت به ایران ۷ خرداد ماه ۱۳۳۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۹ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۹


۷ خرداد ۱۳۳۹

از بیانات شاهنشاه در مصاحبه با نمایندگان مطبوعات سوئیس، هنگام عزیمت به ایران


با شکست کنفرانس سران، ابرهای تیره‌ای بر فراز دنیا سایه انداخته‌است، ولی کشور ایران مانند جزیره‌ای در اقیانوس طوفانی خاورمیانه استقرار دارد.

ایران با ثبات‌ترین کشورهای خاورمیانه است و با ثبات قدم مشغول اجرای برنامه‌های عمرانی برای توسعه آینده خود می‌باشد. عملیات رادیویی و تهدیدهای شوروی علیه ایران هنوز ادامه دارد، ولی امیدوارم در آتیه راهی برای برطرف ساختن این ابرهای تیره از آسمان جهان پیدا شود. ما از استقلال و تمامیت خود دفاع خواهیم کرد و خوشوقتیم که در این راه تنها نیستیم. ما به تلاش خود برای حفظ صلح از راه شرافتمندانه و همراه با حفظ اعتبار و احترام خود ادامه خواهیم داد و کوشش خویش را برای برقراری تفاهم همه ممالک دنیا دنبال خواهیم‌کرد. اما نباید هرگز وظیفه ملی و سیاست تاریخی خود را از یاد ببریم.

ما بارها برای شوروی‌ها ثابت کرده‌ایم که تصور هر نوع اقدام تجاوزکارانه از طرف ما نسبت به آنها مضحک است. ما علاقمندیم با آنها روابط عادی و دوستانه داشته‌باشیم، ولی معنی این امر آن نیست که از حاکمیت و حقوق طبیعی خود چشم بپوشیم. این وظیفه ملی ما است، همچنان که وظیفه آنها برای کشورشان می‌باشد که از استقلال و تمامیت خود دفاع کنند.

ما درمورد مسائل داخلی خود اطمینان داریم که هیچ یک موجب بحران نخواهدشد، زیرا ما قوی‌ترین وحدت را در کشور خود داریم و برای تأمین زندگی بهتر تلاش می‌کنیم.